chyby ve stravování

Jíte skutečně zdravěji? Podívejte se, kde možná děláte chyby

Pokud jste se rozhodli dát se na cestu zdravého stravování, jistě už jste nahradili spoustu nevyhovujících potravin za jejich zdravější alternativy. Jsou ale tyto náhražky skutečně zdravější, nebo se jedná o pouhý marketingový tah? Přesvědčte se sami, kolik chyb děláte při výběru zdravých potravin.

Tmavé pečivo

Asi nejčastější začátečnickou chybu je výběr zdravějšího pečiva. Je nám totiž často přehazováno, že právě tmavé pečivo je skvělou náhražkou za klasické bílé. Je to mu tak ale vždycky?

Budete se možná divit, ale v některých případech je volba tmavého pečiva spíše na škodu. Některé druhy jsou totiž obarvovány přidáním pražených obilovin, díky kterým dostávají svůj „zdravější“ vzhled.

Zavádějící názvy pečiva jsou například: 

  • vícezrnné (bývá klasické bílé s přídavkem zrn jiných obilovin)
  • cereální
  • multizrnné

Pokud se tedy skutečně snažíte najít zdravější alternativu, dívejte se po názvu CELOZRNNÉ, které musí být zastoupeno alespoň 8o % celozrnné mouky ve výsledném pečivu. Celozrnné produkty představují skvělý zdroj vlákniny, vitaminů a minerálních látek, proto je důležité je vybírat ostražitě, abyste náhodou nesáhli po nevyhovujícím tmavém pečivu.

tmavé pečivo

Džusy a hotová smoothie

Ačkoliv se může zdát, že pomocí ovocných džusů a supermarketových smoothie doplňujete potřebné vitamíny a minerály, mnohdy škodíte svému tělu víc, než kdybyste je nepili vůbec. Určitě si lámete hlavu nad tím, jak je něco takového možné. Vždyť přeci džusy a smoothie obsahují spoustu tělu prospěšných látek a ty kvalitnější jsou navíc z čerstvého ovoce a zeleniny. Omyl! Většina kupovaných šťáv, džusů a smoothie jsou plné zbytečných cukrů, konzervantů, stabilizátorů a měli byste se jim vyhnout obloukem.

Jakou cestu tedy zvolit? Zkuste si vyrábět domácí džusy v odšťavňovači nebo vyzkoušejte některý z receptů na jednoduchá smoothie, která vás zasytí a dodají tělu všechny potřebné vitamíny.

džusy a smoothie

Nízkokalorické náhražky

Velmi lákavými potravinami jsou také nízkokalorické náhražky stravy. Jedná se především o perlivé nápoje bez cukru, nízkokalorické těstoviny či jiné druhy alternativ. Omezit kalorický příjem je sice správná cesta k snížení hmotnosti těla, ale ne vždy jsou správnou cestou právě náhražky s nízkou kalorickou hodnotou.

Často se jedná o takzvané „prázdné potraviny“, které tělu nepomohou získat žádné prospěšné látky. Mohou jistě pomoci doplnit objem jídla bez zbytečných kalorií, ale nehodí se je konzumovat samotné bez zastoupení jiných zdravých potravin. Brzy může totiž dojít k tomu, že vaše strava nebude dostatečně pestrá a příjem potřebných minerálů, vitamínů, vlákniny a bílkovin nebude dostatečný.

Nápoje bez cukru mohou navíc obsahovat různá alternativní sladidla, která mohou být pro naše tělo ve velkém množství dokonce nebezpečná.

nízkokalorické náhražky

Třtinový cukr

Ano, je tomu skutečně tak, třtinový cukr není ani zdaleka dobrou náhražkou bílého cukru. Ačkoliv nám tmavá barva napovídá, že by mohl být zdravější, je to další mýtus, který je potřeba vyvrátit.

Cukr řepný a cukr třtinový jsou v zásadě stejná sloučenina, tedy SACHAROSA, proto jsou jejich vlastnosti téměř totožné. Třtinový cukr díky rozdílnému procesu výroby obsahuje melasu, která mu dodává specifickou hnědou barvu. O žádný zdravý zázrak se ale nejedná.

Jaké jsou skvělé náhražky bílého cukru si můžete přečíst v našem článku o přírodních sladidlech.

třtinový cukr

Cereální tyčinky a sušenky

Poslední položka na našem na první pohled zdravě vypadajícím seznamu jsou cereální tyčinky a jiné „zdravé“ svačinky. Taková svačinka na cestu nebo do práce se může jevit jako skvělá alternativa klasických sušenek, oplatek nebo jiných pochutin. Nenechte se ale ošálit. Jedná se o další učebnicový příklad toho, jak funguje marketing.

Na obalu sice stojí „cereální“, „vysoký obsah vlákniny“ nebo „zdravá svačina“, ale realita se může lišit. Většinou opět narážíme na to, že mají tyto potraviny velmi zavádějící složení. Často obsahují nezdravé množství přidaného cukru, které rozhodně není k užitku.

Vyzkoušejte si proto zdravé svačiny připravovat doma. Uvidíte, že se vám čas strávený v kuchyni vrátí v podobě zdravého těla a lepší nálady.Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Štěpánka

Je věčně vytížená studentka, která si ale i přesto najde čas na svoji nejoblíbenější činnost, všemožné experimentování v kuchyni. Po dlouhém boji s nadváhou se začala věnovat zdravému životnímu stylu a v tomto duchu vytváří i své recepty.

Nejnovější příspěvky

Recept na skořicové šneky s jablky

Vynikající italské gnocchi třikrát jinak

Last minute letní drinky

Zpátky do školy: inspirace na skvělé svačinky

4 recepty na osvěžující ledovou kávu

Doporučujeme