sebeláska

Jak se mít rád aneb Čtyři kroky k sebelásce

Ať už je vám to známo nebo ne, každý posun nebo sebemenší krůček kupředu začíná u sebelásky. Setkáváme se s tím běžně. „Důležité je mít se rád“ nebo „Hlavní je, že se sama cítíš dobře“ jsou věty, které slýcháváme, ale často jim nepřikládáme tak velký význam, jako bychom měli. Proč je sebeláska důležitou součástí našeho života a proč je důležité na ní pracovat? To se vše dozvíte v našem článku.

Co je sebeláska?

Nenechte se zmást, sebeláska rozhodně není žádný druh sobectví. Je to naše přirozenost, která je navíc nesmírně důležitá pro osobní rozvoj a růst.

Sebeláska je základní předpoklad pro to milovat druhé. Pokud nejsme spokojení sami se sebou a nepečujeme o sebe s láskou, nejsme schopní tyto emoce reflektovat i na ostatní.

Jsem li k sobě tvrdý a pohlížím na sebe s odporem, většinou mám takový přístup i k lidem kolem sebe. Naopak pokud miluji sebe a své tělo, pohlížím s láskou i na své blízké.

sebeláska

Jak začít?

Pokud jste po přečtení prvních pár řádků alespoň trochu prozřeli, budete teď jistě přemýšlet, kde a jak začít. Cesta k sebelásce je často dlouhá a trnitá, protože žijeme v hektické době, kdy sami sebe přehlížíme. Je tedy těžké po tak dlouhé době začít pracovat na vztahu k sobě samému. Nemusíte ale zoufat, nikdy totiž není pozdě.

1. Sebepoznání

Základním kamenem k sebelásce je poznání sebe sama. Je potřeba autenticky prozkoumat, co nás naplňuje a co nás žene kupředu. Důležité je ale také poznat své bolesti, jen tak můžeme skutečně pochopit sebe sama.
Ponořte se do svého nitra a zaměřte se na tato fakta:

 • Jaké jsou mé potřeby?
 • O čem sním?
 • Čeho chci dosáhnout?
 • Co mě zraňuje?
 • Co si přeji poznat, objevit, zažít, … ?

sebepoznání

2. Přiznání vlastních chyb

Ačkoliv je přiznání vlastních chyb a upuštění od pýchy nejdůležitějším krokem k skutečnému objevení lásky k sobě samé, může být velmi bolestné a často jde o nejtěžší část cesty k sebelásce. Tím, že pochopíte vlastní chyby, zbavíte se toxického egoismu, pohodlí či závislosti, skutečně proniknete do vašeho nitra. Jen tak překročíte pomyslný práh a vydáte se na správnou cestu k uchopení sebelásky.

Milovat sám sebe totiž není jen o vás. Spíše začínáte u sebe a když jste připravení, vydáte se vlastní lásku rozdávat i ostatním. I proto je nesmírně důležité překonat to, co nás brzdí a omezuje.

vlastní chyby

3. Láska k vlastnímu tělu

Ne každý si v životě projde stovkou diet, které ne a ne zabrat, ale většina z nás se potýká s podobným problémem, který je spouštěčem snahy zhubnout – nespokojenost s tím, jak vypadám. Součástí sebelásky je i láska k vlastnímu tělu. Tato cesta začíná pochopením, že diety a posedlost cvičením mohou naopak ublížit vašemu duševnímu zdraví a poškodit vnímání sebe sama.

Tato doba nás nutí podléhat nerealistickému ideálu dokonalosti, který je všude kolem nás. Perfektní postava, malý nos, dlouhé dokonalé lokny, pevný zadek, bezchybná pleť, …

Mohli bychom pokračovat dál, ale raději vám dáme pár tipů, jak začít milovat vlastní tělo a zahubit tak myšlenky, které vás nutí k nespokojenosti:

 • Přestaňte se neustále kontrolovat v zrcadle
 • Není potřeba stát každý den na váze
 • Porovnávat se s ostatními je nesmyslné, protože jsme každý z jiného těsta
 • Diety typu keto, low carb, atd. vám sice možná pomohou shodit pár kil, ale nejsou cestou ke zdravému přístupu k vlastnímu tělu
 • Naučte se pochválit sama sebe i za maličkosti

Naučit se milovat vlastní tělo je úzce spojeno i s vlastní životosprávou. Shodit pár kilo je samozřejmě zdravé, pokud je to podmíněno zdravým životním stylem.

láska k tělu

4. Naučte se říkat NE

„NE“ neznamená sobeckost nebo neochotu. Umět občas odmítnout je pro mnohé z nás často obtížnější, než by se zdálo. Je ale potřeba zmínit, že lidé, kteří neumí říkat NE, se mohou stát terčem zneužívání. Tím samozřejmě myslíme zneužívání psychické, které nám může dokonce působit zdravotní problémy.

Ať už jsou důvody proč neumíme říkat ne jakékoliv, je důležité občas ukázat lidem kolem nás, že to, co po nás chtějí, nechceme nebo nemůžeme udělat, a proto musíme jejich žádost zdvořile odmítnout.

V jakých případech je v pořádku říci NE: 

 • To, co po nás chtějí, je proti našemu přesvědčení
 • Nemáme zrovna čas
 • Jsme unavení a potřebujeme si odpočinout
 • Nechceme se připlést do problému, který si daná osoba způsobila a ze kterého si může ona sama odnést ponaučení

neNapsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Štěpánka

Je věčně vytížená studentka, která si ale i přesto najde čas na svoji nejoblíbenější činnost, všemožné experimentování v kuchyni. Po dlouhém boji s nadváhou se začala věnovat zdravému životnímu stylu a v tomto duchu vytváří i své recepty.

Nejnovější příspěvky

Bokashi kompost – revoluce v domácím kompostování

Léčivá síla bylin: jak se bránit před nemocemi

Tajemství vatikánského chleba štěstí

Tip na nedělní oběd: krůtí „čína“ s rýží

Kombucha – zázrak plný probiotik

Doporučujeme