Roušky všem: proč jsou důležité a jak je používat

Nošení roušek se v nynějších obtížných časech stalo nezbytností, která skutečně může zachránit život. Ptáte se, proč jsou roušky tak důležité a k čemu vlastně slouží? Pokusíme se vám vysvětlit, jak mohou roušky pomoci vám i lidem ve vašem okolí a přispět k eliminaci šíření nebezpečných onemocnění.

K čemu rouška slouží

Šíření kapénkové infekce je velmi běžnou součástí sezónních nemocí jako je chřipka či různé formy nachlazení. V případě, že nemocný zakašle nebo kýchne, vir se může rozšířit až do vzdálenosti 1,5 m. Ohroženi jsou tedy nejen lidé v bezprostřední blízkosti, ale i vzdálenější kolemjdoucí.

Klasická rouška zachytí bakterie, ovšem ne viry samotné, jak se často mylně předpokládá. Rouška slouží především k tomu, aby zachytila právě zmíněné kapénky, které se při kašlání a kýchání šíří. Ty totiž slouží jako takový „dopravní prostředek“ pro viry a bakterie. Největším přínosem roušky je tedy to, že chrání především lidi ve vašem okolí před případnou nákazou. Nicméně alespoň částečnou ochranu může přinést i vám.

Dbejte tedy na to, abyste roušku nosili poctivě hlavně v místech, kde je větší pohyb lidí. V případě nového koronaviru nošením roušky snížíte riziko nakažení nemocí zejména těch, kteří patří do rizikové skupiny (tedy senioři, lidé s oslabenou imunitou, atd.)

roušky

Kdy a kde roušku nosit

Vsoučasné době je nutné nosit roušku kdekoliv na veřejnosti, zejména tedy:

 • pokud cestuje hromadnou dopravou,
 • při běžném nákupu,
 • při bližším styku s lidmi v práci či pouze na ulici,
 • pokud jste nemocní (kašlete, kýcháte, atd.) ,
 • pokud jste v kontaktu s osobou patřící do rizikové skupiny.

Roušku nemusíte mít nutně nasazenou například na procházku v přírodě, ale rozhodně ji mějte vždy připravenou k použití, kdekoliv se totiž můžete potkat s dalšími osobami a v takovém případě je nutné roušku opět nasadit.

Já chráním tebe, ty zase mě

Ohleduplnost a důslednost je nyní velmi důležitá a lidé svými příspěvky na sociálních sítích vyjadřují zainteresovanost v momentálním celosvětovém problému. Vznikla tak milá myšlenka „moje rouška chrání tebe a tvoje chrání mě“. Tím, že budete nosit roušku, chráníte lidi kolem sebe a oni nošením své roušky na oplátku chrání vás před možným nakažením.

K aktuální situaci v České republice a vlně ohleduplnosti se můžete přidat i vy a podpořit tím brzký návrat k normálnímu životu.

rouška 2

Jaký druh roušky zvolit

Jakýkoliv druh pokryvu úst a nosu je jistou prevencí. Nespolehlivější je samozřejmě rouška chirugická, kterých je bohužel aktuálně velký nedostatek. Jednou z nejlepších alternativ jsou bavlněné roušky. Jsou prodyšné a navíc znovupoužitelné, pokud je převaříte ve vroucí vodě nebo vyperete s vyvářkou. Ta totiž zlikviduje bakterie a viry, které mohly ulpět na jejím povrchu.

V případě nouze si však vystačíte i s obyčejným šátkem, šálou, utěrkou nebo kouskem látky. Základem je pečlivě je zavázat tak, abyste řádně zakryli ústa i nos.

Jak si bavlněnou roušku vyrobit doma

Jelikož jsou roušky momentálně nedostatkovým zbožím a jsou nutné na místech, ve kterých jsou lidé v přímém kontaktu s nakaženými (tedy v nemocnicích, lékárnách či jiných podobných pracovištích), není jednoduché je sehnat. Šikovné domácí švadlenky ale přišly na několik způsobů, jak si vyrobit vlastní účinnou roušku a využít tak materiál, který běžně najdete doma.

Výrobou vlastní roušky poskytnete běžně dostupné roušky z lékáren těm, kteří je nezbytně potřebují a navíc ušetříte peníze za nákup. 

Co budete potřebovat:

 • 100% bavlněný materiál
 • pevnou gumičku, tkaloun nebo zbytky látky na ušití provázků
 • nit
 • tužku a pravítko
 • žehličku (ale i bez té se obejdete)
 • šicí stroj

Pokud nemáte doma zrovna zásobu látek, poslouží vám na výrobu staré prostěradlo, povlečení, utěrka nebo třeba bavlněné tričko. Před šitím doporučujeme látku vysrážet. Samotná výroba pak už není vůbec složitá.

 

Aby bavlněná rouška fungovala, jak má

Základem správného používání je dodržovat několik hygienických zásad a mít dostatek roušek. Bavlněnou roušku je totiž potřeba pravidelně měnit, pokud ji tedy například v práci nosíte celý den, potřebujete alespoň čtyři.

 • Před nandáním roušky si umyjte ruce mýdlem, případně použijte dezinfekci.
 • Při nošení se roušky nedotýkejte.
 • Jakmile rouška zvlhne, je třeba ji vyměnit – nejpozději po 2 hodinách nošení.
 • Roušku sundejte tak, že ji uchopíte pouze tkalouny či gumičky.
 • Následně si důkladně umyjte ruce mýdlem, případně vydezinfikujte.
 • Špinavou roušku uchovávejte nejlépe v uzavřeném sácku nebo nádobě a před dalším použitím ji vyvařte.

Důležitá upozornění na závěr

Všechny důlěžité informace a rady ohledně koronaviru nalezente na speciálních stránkách ministerstva zdravotnictví ZDE.

Pokud na sobě pozorujete příznaky nakažení koronavirem:

 • V rámci své ochrany i ochrany okolí nechoďte k lékaři ani do laboratoří osobně.
 • Kontaktujte telefonicky svého lékaře nebo krajskou hygienickou stanici.
 • Můžete se poradit na celostátní bezplatné lince 1212.
 • Zavolejte na infolinku státního zdravotnického ústavu na číslech 724 810 106 a 725 191 367.
 • Linku 112 nebo 155 volejte pouze v případě akutních zdravotních potíží.
 • Nevycházejte ze svého domu a nechoďte do kontaktu s ostatními lidmi.

Opatrujte se, buďte ohleduplní a pokud je to možné, zůstávejte v pohodlí svého domova!Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Štěpánka

Je věčně vytížená studentka, která si ale i přesto najde čas na svoji nejoblíbenější činnost, všemožné experimentování v kuchyni. Po dlouhém boji s nadváhou se začala věnovat zdravému životnímu stylu a v tomto duchu vytváří i své recepty.

Nejnovější příspěvky

Vůně kultur – tradiční řecká kuchyně

Jak našlehat mléko do kávy doma – třeba ve french pressu

Super jednoduchý recept na trendy těstoviny s fetou

Smoothie bowl aneb Zmrzlina ke snídani

Kurkuma – zlaté koření do kuchyně i pro zdraví

Doporučujeme