karetní hry

Karetní hry, které zabaví celou rodinu

Kent, Vole padni, Autobus, Švindl… Že vám tyto názvy nic neříkají? Jen zkuste trochu zavzpomínat. Karetní hry, na které vám stačí obyčejný balíček mariášových nebo žolíkových karet. Přijdou vhod, když už máte všechny klasické deskové hry ohrané snad tisíckrát, ven se jít nedá a sedět celý den u počítače nebo televize není ten nejlepší nápad. Je ten nejlepší čas oprášit pravidla!

Nejdříve se podíváme, s jakými druhy karet se nejčastěji hraje. První jsou karty mariášové, nebo také německé. Balíček obsahuje 32 karet, s hodnotami 7, 8, 9, 10, J, Q, K, A. Mohou mít buď jednohlavou (klasický obrázek) nebo dvouhlavou podobu (zrcadlový obrázek).  Druhou možností jsou karty žolíkové (nebo také kanastové či francouzské), které obsahují 52 karet s hodnotami 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, J (spodek, kluk), Q (královna), K (král), A (eso) nebo pak kombinaci 108 karet – 2 sady po 52 kartách + 4x žolík.

Prší

Hru prší bychom snad nemuseli představovat ani mladším generacím, ale jistota je jistota. Jedná se o hru vhodnou pro 2–5 hráčů a hraje se mariášovými kartami. Hra může mít v každé rodině trochu jinou podobu, takže se nenechte zmást, pokud hrajete prší jinak.

Jak se hraje

Každý hráč dostane do ruky 5 karet, jedna se dá lícem nahoru doprostřed stolu, zbytek balíku se položí lícem dolů a bude sloužit jako dobírací. Hráč, který je na tahu, smí odhodit buď kartu vyložené barvy nebo kartu stejné číselné hodnoty. Karet může být v jednom kole odhozeno víc (rychlejší varianta hry) nebo pouze jedna (klasická varianta). Nemůže-li nebo nechce-li hráč odhodit kartu, musí si dolíznout jednu kartu z dobíracího balíčku. Cílem hry je zbavit se co nejdříve karet. Hraje se, dokud nezůstane ve hře poslední hráč (ten prohrál a rozdává karty k další hře).

Průběh hry lze ovlivnit několika kartami s bonusovými vlastnostmi:

  • Sedmička nařizuje následujícímu hráči vzít si dvě karty z balíčku. Pokud však má hráč v ruce také sedmičku, může kartu přebít a další hráč musí vzít karty čtyři atd.
  • Eso dává následujícímu hráči tzv. stopku, čili nemůže vyhodit kartu ani si líznout z balíčku. Eso může být přebito pouze jiným esem.
  • Svršek může být vyložený na libovolnou kartu (kromě sedmičky a esa) a hráč, který tuto kartu vynesl, určuje, v jaké barvě bude pokračovat hra.
  • Srdcová sedmička vrací do hry – volitelné pravidlo. Pokud hráč odhodí všechny karty (ukončí tak svou hru) a v dalším kole hráč před ním vyloží červenou sedmičku (samozřejmě pouze na jinou červenou nebo sedmičku), bere si hráč další karty a vrací se do hry.

prší

Kent

Kent je hra určená pro dvojice, nejlépe se hraje ve 4 lidech. Mimo jiné procvičí i váš postřeh. Ideální jsou pro hru karty mariášové, můžete však použít i žolíkové (základní sadu 52 karet).

Jak se hraje

Hráči, kteří spolu hrají ve dvojici, si na začátku domluví nějaké tajné znamení. Musí být nenápadné pro ostatní, ale také lehce postřehnutelné pro spoluhráče, například poškrábání na nose, mrknutí. Spoluhráči si sednou křížem naproti sobě.

Na stůl se dají lícem nahoru 4 karty, po 4 kartách se rozdá každému hráči a zbytek se odloží. Na pokyn si začnou hráči vyměňovat karty ze stolu za ty, které drží v ruce (vždy kus za kus). Cílem hry je posbírat čtveřice (tedy například čtyři esa), a zároveň zabránit protihráčům, aby nasbírali čtveřici před vámi. Můžete tedy taktizovat a blufovat. Ve chvíli, kdy už žádný hráč měnit nechce, karty ze stolu se odloží a z balíčku se dají na stůl 4 nové. Na pokyn opět začne výměna.

Pokud jeden má jeden z dvojice nasbíráno, dá znamení druhému hráči, který má za úkol říct heslo „kent“. Pokud se podaří, dvojice získává bod. Pokud si však někdo z protihráčů všimne, že dáváte znamení nebo má podezření, může zahlásit „stop kent“. Pokud uhodl, získává jeho dvojice bod, pokud ne, bod získáváte vy. Může také nastat chvíle, kdy nasbíráte čtveřici oba zároveň, v takovém případě zahlásíte „double kent“ a získáváte dva body. Pokud jsou však soupeři dostatečně prozíraví, mohou vás zastavit prohlášením „double stop kent“. Další bod pak můžete udělovat, pokud soupeři uhodnou vaše tajné znamení.

kent

Vole padni

Hra určená pro 3–4 hráče. Používají se karty mariášového typu. Pokud hrají jen tři hráči, pak se čtvrtá barva osmi karet z balíčku před rozdáním odstraní. Každý hraje sám za sebe.

Jak se hraje

Cílem hry je nashromáždit pro sebe kompletní sadu osmi karet jedné barvy a položit jako první karty na stůl. Všechny karty se rozdají se rovnoměrně všem hráčům.  Hráč, který začíná, pošle jednu ze svých karet dalšímu hráči tak, aby ji ostatní neviděli. Ten si kartu převezme a stejným způsobem pošle jednu kartu následujícímu hráči. Takto hra pokračuje, dokud někdo nenasbírá celou sadu karet jedné barvy. Hráč ukončí hru položením karet na stůl lícem nahoru a výkřikem „vole padni“ (někde se používá i vole lehni nebo ve slušnější verzi otroku lehni). Pokud chcete kromě vítěze hrát i na posledního, lze hru upravit tak, že na zvolání musí položit na stůl karty všichni hráči, kdo je poslední, prohrál.

vole padni

Švindl

Hra, u které záleží pouze na barvě, takže můžete hrát s libovolným balíčkem karet, máme však ověřeno, že s žolíkovými je to větší zábava. Je ideální pro 2 a více hráčů.

Jak se hraje

Cílem hry je zbavit se co nejdříve všech karet, a to poctivým i nepoctivým způsobem. Hráčům se rozdají všechny karty (všichni by měli mít stejný počet, přebývající se mohou odložit). Začínající hráč vyloží jednu kartu lícem dolů a zahlásí barvu. Ta však může a nemusí být pravdivá. Ostatní hráči by nyní měli vykládat na hromádku lícem dolů karty v nahlášené barvě. Ovšem každý hráč má po tahu předchozího hráče nárok být nedůvěřivý a vyloženou kartu zkontrolovat. Pokud soupeř švindloval a vyložil kartu jiné barvy, bere si celý odkládací balíček, pokud však byla barva správná, celý balík bere osočitel. Hráč, který obdržel balík, provádí nový výklad. Hraje se do té doby, než zbyde poslední hráč s kartami v ruce, který prohrává.

švindl

Autobus

Hra známá také jako Amerika nebo Americký žolík. Je určená pro 2 až 10 hráčů a hraje se s žolíkovými kartami – balíček 108 karet, tedy včetně žolíků.

Jak se hraje

Mezi hráče se rozdá předem dohodnutý počet karet, zpravidla je to 5. Zbytek karet se nechá na hromádce lícem dolů, balíček bude sloužit jako dobírací. Cílem hry je zbavit se všech karet.

Pravidla jsou podobná jako u žolíků, jen jsou trochu volnější. Lze vykládat trojice či čtveřice karet stejných hodnost (například esa) nebo tři a více karet s postupkou stejné barvy. Žolík může tradičně nahradit jakoukoliv kartu. Hráč, který již vyložil svou první sadu karet, může přikládat karty do jiných sestav, případně lze vyloženou sestavu rozebrat a vytvořit zcela novou (vždy musí však zůstat alespoň trojice). Pokud hráč nemá možnost vyložit, může si dobrat kartu z balíčku. Vyhrává ten, kdo se jako první zbaví všech karet z ruky.

autobus

Záchod

Bonusová hra, kterou můžete hrát s jakýmikoliv kartami a zabaví i ty nemenší.

Jak se hraje

Balíček karet rozložte rovnoměrně na hromádku o průměru max. 20 cm tak, aby se karty překrývaly. Z několika karet pak na hromádku postavte „záchod“. V jednodušší variantě to mohou být dvě karty opřené o sebe, aby tvořily stříšku. Případně můžete o tyto dvě karty opřít ze stran další dvě a na ně položit ještě jednu jako zastřešení. Každý hráč pak postupně odebírá ze spodní hromádky po jedné kartě. Cílem je vytáhnout karty tak, aby „záchod“ nespadl. Komu spadne, ten spadl do záchoda a prohrál 🙂

záchodNapsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Gabriela

Ve 4Home působí už od roku 2011 a na svědomí má snad tisíce produktových textů. Nejraději ale píše inspirativní články právě sem do naší Kavárny.

Nejnovější příspěvky

Vůně kultur – tradiční řecká kuchyně

Jak našlehat mléko do kávy doma – třeba ve french pressu

Super jednoduchý recept na trendy těstoviny s fetou

Smoothie bowl aneb Zmrzlina ke snídani

Kurkuma – zlaté koření do kuchyně i pro zdraví

Doporučujeme