jak vyčistit spotřebiče

Jak vyčistit troubu snadno, ekologicky a za pár korun

Co si budeme nalhávat, úklid rozhodně nepatří k oblíbeným domácím činnostem a u namáhavého drhnutí připálenin a usazených nečistot to platí dvojnásob. Každá rada pro usnadnění práce tedy přijde vhod. Pokud dáváte přednost jednoduchosti a ekologii před zástupem lahviček chemických čisticích přípravků na každý povrch v domácnosti, pojďte se s námi podívat na pár babských rad. Dnes se podíváme, jak na nejšpinavějšího pomocníka v kuchyni – troubu!

Ta bývá často plná připečených zbytků, usazené mastnoty a dalších ne zrovna lákavých substancí pro drhnutí. A pokud zrovna nepatříte mezi šťastné majitele moderních spotřebičů s parním čistěním, katalýzou nebo pyrolýzou, většinou to pro vás drhnutí opravdu znamená.

Práci si rozhodně můžete usnadnit tím, že budete troubu průběžně čistit po každém použití, doslova za tepla. Čerstvé usazeniny a připečeniny se totiž odstraňují o hodně snadněji než ty zaschlé. Ale zase chápeme, že na to není vždy čas a nálada.

Drobné nečistoty snadno a rychle

Pomocníci:

  • citron
  • voda

Na relativně čerstvé znečištění a mastnotu vám postačí jen citron – malé množství horké vody nalijte do zapékací mísy, vymačkejte do ní šťávu z citronu (klidně i s dužinou) a vložte do trouby předehřáté na cca 150 °C. Po 15 minutách troubu vypněte a nechte ještě nějakou dobu působit páru (neotvírejte dvířka). Poté snadno hadříkem setřete všechny nečistoty.

čištění trouby

Do boje s připečenou špínou

Pomocníci:

  • jedlá soda (prášek do pečiva)
  • voda
  • ocet

Výše zmíněný postup s citronem vám může posloužit i jako základ pro silněji znečištěnou troubu. Usazeniny budete mít alespoň krásně uvolněné a připravené na další etapu čištění.

Smíchejte dostatečné množství jedlé sody (poslouží i prášek do pečiva) s teplou vodou tak, aby vám vznikla pasta. Tu pak naneste na povrchy v lehce předehřáté troubě (samozřejmě vynechejte topná tělesa a ventilátor). Při nanášení vám pasta začne krásně hnědnout uvolněnou špínou a usazeninami. Nechte směs působit několik hodin, nejlépe přes noc.

Poté rozprašovačem naneste na povrchy vinný nebo klidně klasický ocet. Nechte směs chvilku reagovat a šumět a poté vyčistěte vlhkým hadříkem. Trochu drhnutí vás asi nemine, ale výsledek stojí za to. Na závěr troubu vytřete do čista.

Náš tip! Skvělým ekologickým pomocníkem pro čištění trouby i dalších povrchů v domácnosti je také parní čistič.

čištění trouby parním čističem

Aby se sklo blýskalo

Pomocníci:

  • jedlá soda
  • ocet

Při úklidu samozřejmě nesmíme zapomenout ani na sklo trouby, kde je špína nejviditelnější. Pro vyčištění skla od mastnoty a připečených zbytků smíchejte jedlou sodu rovnou s octem. Vznikne vám šumící směs, kterou po dostatečném vyšumění naneste na sklo a nechejte působit necelou hodinku. Pak stačí jen důkladně vyčistit vlhkým hadříkem a sklo se bude jen blýskat!

Rizika čištění chemií

Samozřejmě troubu lze vyčistit i celou řadu klasických čističů a bohužel u silně zaneřáděné trouby, kde jsou babské rady krátké, vám možná ani nic jiného nezbyde. Jsou však věci, na které byste si v případě čištění chemickými čističi měli dávat pozor.

  1. Vždy používejte ochranné rukavice. Složení klasických čističů nebývá zrovna shovívavé k pokožce a mohlo by dojít k závažnému podráždění.
  2. Pozor na chemické výpary. Při drhnutí trouby je dobré mít místnost dobře větranou. Obzvlášť, pokud se pohybujete v menším prostoru. Agresivní přípravy mohou způsobit i poleptání dýchacích cest.
  3. Po vyčištění troubu důkladně opláchněte. Dbejte na to, abyste odstranili všechny zbytky čističe z povrchů. Ty sice nepřijdou do přímého styku s připravovaným jídlem, ale při vyšších teplotách v troubě se samozřejmě mohou vypařovat a do jídla se tak dostat.

Zajímají vás tipy na levný a ekologický úklid? Pak se nezapomeňte kouknout na náš článek 5 babských rad pro efektivní a ekologický úklid.Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.