bydlení ve stylu urban jungle

Bydlení ve stylu urban jungle – obklopte se zelení

Bydlení ve městě s sebou nese nespočet výhod a stejně tak má i své nevýhody. Jednou z nich může být nedostatek zeleně, protože – přiznejme si – sem tam nějaký park a víkendové výlety do lesa zkrátka ne vždy stačí. Odpovědí na nedostatek přírody uprostřed rušných měst je tzv. styl urban jungle – tedy městská džungle.

Pryč jsou doby, kdy pokojové rostliny žily nenápadně a pozapomenuté v rohu obývacího pokoje. Dnes jsou dokonalým doplňkem pro vytvoření soukromé zahrádky přímo uprostřed rušného města. Z obyčejného bytu se tak stane perfektní místo k relaxaci, času s rodinnou i pro radost z každodenních činností.

Džungle v bytě? Ano!

Jak již bylo řečeno, tento styl si bere inspiraci v přírodě. A to nejen zakomponováním velkého množství rostlin do interiéru, ale také v přírodních, udržitelných materiálech a vzorech inspirovaných přírodou. Je orientovaný hlavně na exotiku a proniknout může do jakéhokoliv pokoje vašeho domova – třeba i do koupelny. Největší výhodou je, že si vaše městská džungle bude skvěle rozumět v kombinaci s dalšími styly bydlení. Ať už ladíte interiér do skandinávského, boho nebo třeba industriálního stylu, v kombinaci s bohatou zelení získáte jedinečný domov plný přírodního kouzla.

urban jungle v koupelně

A není těch pokojovek už moc?

Není! Klíčovým prvkem proměny vašeho domova na divokou městskou džungli, je spousta pokojových rostlin. A když říkáme spousta, tak myslíme opravdu hodně. Nebojte se využít každé volné místo a umisťovat rostliny do různých výšek. Na parapet, poličku, knihovnu, stojan na květiny nebo třeba na zem. Nejlépe vypadá bohatá kombinace různých druhů a velikostí pohromadě, což dodá interiéru hravou různorodost. Vysoké, nízké, převislé, košaté – každá dodá svou trošku do zelené skládačky.

A co by to bylo za džungli, kdyby v ní nebyly exotické rostliny? Nejoblíbenějšími pokojovkami jsou v tomto stylu například monstera, banánovník, filodendron, kalátea, strelície, juka, tchýnin jazyk i různé druhy palem a fikusů. Chybu neuděláte ani s nenáročnými kaktusy. Vždy však berte v potaz světelné podmínky, jaké můžete rostlině nabídnout. Nezdravé pokojovky by vám moc radosti do domova rozhodně nepřinesly.

exotické rostliny a urban jungle bydlení

Barvy a doplňky

Jak již jsme zmínili, svou džungli můžete začít pěstovat v jakkoliv laděném interiéru. Pokud ale chcete následovat myšlenku urban jungle poctivě, pohrajte si i doplňky. Svoji bohatou sbírku zeleně pak můžete doplnit dalšími komponenty a dekoracemi, s důrazem na přírodní, udržitelné materiály. Skvěle poslouží dřevěný nábytek, ratanové nebo proutěné doplňky, textil s přírodními motivy, obrazy, které navodí přírodní atmosféru, nebo třeba exotické dekorace. A nezapomínejte ani na květináče, ve kterých vaši zelení společníci budou bydlet. Třešničkou na dortu je pak ladění do přírodních zemitých barev – zejména béžové, hnědé, odstínů zelené.

Nejen krásný, ale i zdravý domov

Kromě toho, že zelení spolubydlící krásně oživí vaše bydlení a rozproudí v něm příjemnou přírodní energii, bude váš domov také mnohem zdravější.  Rostliny filtrují škodlivé látky ze vzduchu a zlepšují vnitřní klima. Dodávají vzduchu vlhkost, což má blahodárné účinky na dýchání i imunitní systém. Také snižují stres a pomáhají nám se uklidnit. A dokonce snižují hluk v místnosti: povrch listů zkracuje dobu dozvuku. Můžete je tedy využít ke zlepšení akustiky ve špatně odhlučněných místnostech.

interiér plný rostlinNapsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Gabriela

Ve 4Home působí už od roku 2011 a na svědomí má snad tisíce produktových textů. Nejraději ale píše inspirativní články právě sem do naší Kavárny.

Nejnovější příspěvky

Recept na skořicové šneky s jablky

Vynikající italské gnocchi třikrát jinak

Last minute letní drinky

Zpátky do školy: inspirace na skvělé svačinky

4 recepty na osvěžující ledovou kávu

Doporučujeme