boho bydlení

Boho styl bydlení – nespoutanost, originalita a pohodlí

Boho styl, ladící a zároveň neladící mix barev, textur a vzorů, spojuje vlivy a prvky z různých kultur a epoch. Pravidlo Boho stylu je, že neexistují žádná pravidla. Bohémský domov by měl být osobní a uvolněný. Zapomeňte na přesně naliknovaný řád a dejte prostor svému kreativnímu, bezstarostnému a nekonvenčnímu já.

Trocha historie

Interiérový design v bohémském stylu má své kořeny v 19. století ve Francii, konkrétně v Paříži. Byl inspirován umělci, spisovateli a nomády, kteří věřili, že kreativita je cennější než peníze – původní bohémové. Ti tradičně žili kočovný život, mísením jednotlivých prvků různých kultur a ideálů a odmítnutím zavedených konvencí nevědomky položili základ novému trendu. Bohémský styl, pojmenovaný právě po těchto kočovných umělcích, měl v úmyslu převrátit dosavadní standardy krásy tím, že odhodil veškerá pravidla a přijal nekonvenčnost.

Boho styl pak zažil svou velkou renesanci v průběhu 60. a 70. let v tzv. hippie éře a mnoho klíčových prvků této doby inspirovalo i dnešní tzv. boho chic styl, který se těší velké oblibě.

Barvy a vzory

Ačkoliv boho styl neuznává žádná jasně daná pravidla, existují určitá vodítka, která vám pomohou se na vlnu boho naladit. Pokud preferujete čistší neutrální vzhled, zvolte barvy v přírodních tónech – bílá, hnědá šedá nebo zemité tóny zelené. Toužíte-li po odvážněji laděném interiéru, doplňte zemité barvy zářivými a živými odstíny jako je výrazná růžová, ametystově fialová, pomerančově oranžová, avokádově zelená nebo třeba azurově modrá. Pomyslnou tečku pak můžete dodat metalickými odstíny, například mosaznou, zlatou, stříbrnou nebo měděnou. A klidně všechny barvy dohromady, protože bohémský styl nezná slovo „příliš“.

Nejlepší na boho stylu je to, že nechává obrovský prostor pro kreativitu. Neváhejte kombinovat vzory a textury a nebojte se použít styly ani barvy, které by spolu běžně nemusely ladit. Často právě takovou kombinací dosáhnete dokonale osobitého vyjádření, které dodá tu správnou atmosféru pro vaši pohodu a radost.

boho bydlení - povlečení

Světlo a rostliny

Bohémská výzdoba je především o dobré náladě. A nic nepozvedne ducha tak jako přirozené světlo. Nejen, že více přirozeného světla rozzáří váš domov, ale také vytvoří iluzi většího prostoru. Zvolte proto lehčí například voálové záclony a žádné těžké závěsy. V noci použijte uklidňující osvětlení v kombinaci různých druhů svítidel – ratanový lustr, keramická lampička, lucerny, lampiony, svíčky. Vykouzlíte tak tlumeně osvětlenou, uvolněnou atmosféru.

Základ boho výzdoby spočívá v přírodě a hledání jedinečných způsobů, jak přenést exteriér do vašeho domova. Rostliny jsou pak nejlepší způsob, jak vnést do prostoru život a podtrhnout přírodní ladění vašeho interiéru. Můžete si tak vytvořit svou soukromou džungli s palmami, kapradinami, sukulenty, orchidejemi – zkrátka jakýmikoliv rostlinami, které jsou vašemu vkusu nejbližší. Vyzdobte parapety, poličky, knihovny, do prostoru pak nějaký ten stojan s květinami. Rostliny nejen zkrášlují prostor, ale také detoxikují zlepšením kvality vzduchu v místnosti.

boho bydlení - rostliny

Nábytek, doplňky a materiály

Bohémská výzdoba propaguje mentalitu „více je více“. To samozřejmě neznamená, že by váš domov měl být přeplněný. Prostor by měl působit otevřeně a čistě. Ovšem pokud jde o kombinaci různých stylů „více“ je rozhodně žádoucí, takže zapomeňte na sladěné série nábytku z Ikea. Každá židle jiná? Není problém. Knihovna po babičce vedle moderní pohovky? Směle do toho.

Vsaďte na přírodu nejen co se barev a rostlin týče – dřevěný, paletový nebo třeba ratanový nábytek, proutěné doplňky, pytlovina, sisal, hedvábí nebo žinylka, to vše najde ve vašem interiéru své místo. Uložte své poklady do proutěných košíků nebo dřevěných bedýnek všem na očích.

Textil by měl dohromady dotvořit útulný domov jako stvořený k odpočinku. Nezapomínejte tedy na polštářkyhodně polštářků, přehozy, plédy, kožešinky, macramé nebo třeba baldachýn nad postel.

Jelikož boho styl vychází z života umělců, opěvuje kouzlo ruční tvorby – háčkované deky, vyšívané polštářky, obrazy, sochy, starožitnosti… Proto je nejvyšší čas vyrazit na obhlídku bleších trhů a bazarů. Právě tam totiž nejčastěji objevíte ty nejlepší poklady, které souzní s vaším vyjádřením útulného domova. Opotřebovaný vzhled nevadí – naopak. Nezapomínejte ani na rukodělné suvenýry z dovolené, které s sebou kromě doplnění výzdoby ponesou i krásné vzpomínky.

boho bydlení - polštářkyNapsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.