industriální styl bydlení

Industriální styl bydlení – minimalistický, ale rozhodně ne nudný

Odkryté trubky, železo, cihly, beton, recyklované dřevo, vzdušný otevřený prostor, čisté linie… to vše jsou základní prvky industriálního, nebo také průmyslového stylu. Populární uhlazený styl s nádechem dob dávno minulých, který vyzařuje neformální a téměř relaxační atmosféru. Ve svém jádru sází na začlenění stavebních materiálů do místnosti a z každého koutu na vás dýchne inspirace starými továrnami. Pojďte se s námi podívat, jak takové „tovární“ bydlení vlastně vypadá a v čem spočívá jeho kouzlo.

Trocha historie

Industriální interiérový design našel svou inspiraci ve velkých továrních halách postavených na konci 19. a počátku 20. století. Budovy z cihel, betonu, železa a oceli navržené tak, aby vydržely roky. Tyto velké, přehledné prostory uzpůsobené tak, aby pojmuly co nejvíce pracovníků a strojů, časem však přestaly sloužit k výrobě a smutně chátraly. Brzy však našly nový účel, a tím byla jejich přeměna na netradiční a prostorná místa k bydlení, dnes takové byty nazýváme lofty. Tímto krokem vznikl zcela nový styl, který je i v současné době inspirací pro interiérové designéry.

Barvy a materiály

Stejně jako si průmyslový styl libuje v čistých liniích, jeho základem jsou čisté, i když možná trochu strohé neutrální barvy. Tmavě šedé tóny, které evokují beton a jejich kombinaci s černou a bílou pak lze oživit i přírodními odstíny dřeva, „rezavé“ nebo cihlové červené pro dokonalý industriální nádech. Pokud vám takové barevné ladění přijde až moc strohé, oživte interiér doplňky v živějších barvách, které dají bydlení moderní atmosféru.

industriální styl bydlení

Pokud jde o materiály, zde je styl zcela věrný svému názvu a sahá k průmyslové čistotě – beton, cihly, dřevo, ocel, železo, měď, mosaz a sklo. Zkrátka jednoduše a bez příkras. Nepotřebujete žádné kosmetické triky, důraz je kladen na použití přírodních, holých povrchových úprav a materiálů. Neomítnuté stěny, dřevěné podlahy, kamenné pracovní desky, holé trámy a kovové trubky. Skvěle vypadá i kůže. Navíc jednou ze stěžejních myšlenek je podpora recyklace materiálů a jejich začlenění po boku moderních prvků bydlení – soulad nového a opotřebovaného.

Nábytek a doplňky

Industriální styl si libuje ve velkých vzdušných prostorách s jednoduchými liniemi a minimalistickou výzdobou. Zapomeňte tedy na poličky plné „lapačů prachu“ a nechte vyniknout jedinečné kousky, které tvoří styl. Drobný nábytek jako jsou odkládací stolky, poličky a knihovny, působí dokonale v kombinaci kovové konstrukce a dřeva, přičemž nejlépe vynikne dřevo exotické s výraznou kresbou jako je palisandr nebo třeba paulovnie.

Výhodou tohoto stylu je, že skvěle ladí jak s moderními prvky, tak s doplňky ve vintage stylu. Každý si tak najde přesně to, v čem se bude cítit doslova jako doma. Není tedy problém interiér doplnit moderní pohovkou v jasně žluté barvě ani retro truhlou ulovenou na bazaru.

Osvětlení by mělo mít čisté linie bez zdobných stínidel. Kovové lampičky, lustry s více žárovkami s jednoduchými skleněnými nebo kovovými stínidly ve vintage stylu nebo v současné době také velmi populární minimalistické osvětlení s holými žárovkami.

V neposlední řadě patří do industriálního interiéru také rostliny a květiny. Ty do průmyslové strohosti dodají jemnost, prvek spojení s přírodou a také ji oživí barvami. Není třeba dělat z bydlení džungli, v jaké si libuje například boho styl, ale určitě se nebojte pořídit pár kousků rostlinek, díky kterým se vám bude doma i lépe dýchat.

vintage osvětleníNapsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Gabriela

Ve 4Home působí už od roku 2011 a na svědomí má snad tisíce produktových textů. Nejraději ale píše inspirativní články právě sem do naší Kavárny.

Nejnovější příspěvky

Recept na skořicové šneky s jablky

Vynikající italské gnocchi třikrát jinak

Last minute letní drinky

Zpátky do školy: inspirace na skvělé svačinky

4 recepty na osvěžující ledovou kávu

Doporučujeme