smoothie bowls

Smoothie bowl aneb Zmrzlina ke snídani

Zmrzlina ke snídani je snem každého dítěte, ale často i nás dospělých. V dětství pro nás byla zmrzlina spíše odměnou a dopřát si ji každý den zní jako scénář vytržený z fantastického filmu. Teď, když jsme starší, mnohdy vnímáme tuto laskominu jako nezdravou a snažíme se jí spíše vyhnout. Věděli jste ale, že si můžete doma připravit zmrzlinu, kterou hravě zařadíte do každodenního jídelníčku?

Smoothie, zmrzlina nebo jogurt?

Nejprve si vysvětlíme, co vlastně smoothie bowl znamená. Nejlepší překlad z angličtiny je asi „smoothie v misce“ a přesně vysvětluje, jak tato dobrota vypadá. Jedná se totiž o hustší smoothie, které se připravuje z různých druhů mraženého ovoce a pomocí výkonného mixéru se rozmixuje na hustou ledovou tekutinu připomínající zmrzlinu. Je to tedy zvláštní hybrid mezi ovocným sorbetem a zdravým fit smoothiem.

Často se hotová smoothie bowl podává v misce s nakrájeným ovocem a granolou či müsli. Může proto také pro netrénované oko konzistencí a celkovým vzhledem připomínat jogurt.

Kdy si smoothie bowl dopřát?

Kdy? Vlastně kdykoliv! Jelikož se smoothie bowl připravuje především z čerstvého či mraženého ovoce a semínek, jedná se o vitaminovou bombu, která funguje jako perfektní start dne, ale i vydatná svačina. Pokud navíc hledáte příjemné osvěžení v parných dnech, tato lehká pochoutka je skvělá volba. Sen o každodenním pojídání zmrzliny se proto může stát skutečným. Stačí jen zalovit v mrazáku a nastartovat výkonný mixér.

Naše tipy:

Acai bowl

Plody Acai patří mezi nejzdravější ovoce na světě. Tyto zázračné bobule řadíme mezi nejsilnější antioxidanty planety. Obsahují obrovské množství tělu prospěšných vitaminů a minerálů a používají se k dlouhodobému čištění a detoxikaci těla. Jsou ale i dobrým pomocníkem při zdravém hubnutí. Koupíte je v obchodě ve formě sušeného prášku nebo mraženého pyré.

Ingredience: 

 • balíček mraženého pyré Acai (100 g)
 • 1 velký mražený banán (pokrájený)
 • hrnek mraženého lesního ovoce
 • lžíce medu
 • hrnek jablečné šťávy a trochu vody

Všechny suroviny spolu rozmixujete ve výkonném mixéru a hned podáváte v misce společně s nakrájeným ovocem a müsli dle chuti.

acai bowl

Čokoládová smoothie bowl

Zastesklo se vám po lahodné čokoládové zmrzlině? Tak i tu si můžete připravit ve zdravější variantě. Jako základ nám poslouží mražené banány, které po rozmixování vytváří hedvábnou krémovou konzistenci.

Ingredience: 

 • 2 mražené banány (pokrájené)
 • odměrka čokoládového proteinu
 • lžička kakaa
 • lžíce arašídového másla
 • mléko či voda na zředění

Všechny suroviny spolu rozmixujete ve výkonném mixéru a hned podáváte v misce společně s nakrájeným ovocem, kousky čokoládových bobů a ořechy dle chuti.

čoko smoothie bowl

Smoothie bowl s modrou spirulinou 

Víte, co je modrá spirulina? Jedná se o jednu z nejoblíbenějších superpotravin, kterou lze zakoupit ve formě modrého prášku. Stejně jako Acai je pokládána za jeden z nejsilnějších antioxidantů planety. Obsahuje velké množství vitaminů, minerálů a také kompletní spektrum aminokyselin. Bezesporu nejzajímavější na modré spirulině je ale její intenzivní zbarvení, které zajišťuje modré barvivo fykocyanin (zároveň působí jako významný nositel bílkovin). Modrá spirulina se běžně používá jako přírodní barvivo a díky antioxidačním účinkům také jako doplněk stravy.

Ingredience: 

 • 1 a 1/2 mraženého banánu
 • 2 hrnky mraženého manga
 • 1/2 lžičky modré spiruliny
 • 3/4 hrnku rostlinného mléka

Všechny suroviny spolu rozmixujete ve výkonném mixéru a hned podáváte v misce společně s nakrájeným ovocem.

spirulina smoothie bowlNapsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Štěpánka

Je věčně vytížená studentka, která si ale i přesto najde čas na svoji nejoblíbenější činnost, všemožné experimentování v kuchyni. Po dlouhém boji s nadváhou se začala věnovat zdravému životnímu stylu a v tomto duchu vytváří i své recepty.

Nejnovější příspěvky

Recept na skořicové šneky s jablky

Vynikající italské gnocchi třikrát jinak

Last minute letní drinky

Zpátky do školy: inspirace na skvělé svačinky

4 recepty na osvěžující ledovou kávu

Doporučujeme