chřest

Chřestová sezóna je tu! Co všechno byste o něm měli vědět?

Jako každý rok i letos do dubna do června láká všechny labužníky, šéfkuchaře i hospodyňky chřestová sezóna. Chřest je zelenina, která by neměla chybět v žádném jídelníčku, a to nejenom díky své lahodné chuti. V tomto krátkém období, kdy si užívá své největší slávy, si můžeme pochutnávat na tom nejlepším čerstvém českém chřestu. Proč dát chřestu šanci a jak správně nakoupit?

Něco málo o chřestu

Chřest je vytrvalá bylina z čeledi chřestovitých, která se pěstuje po celém světě. Jako zelenina a lahodný pokrm byl údajně známý již cca 3 000 let před naším letopočtem. Je oblíbený pro svou jemnou nasládlou chuť a rozhodně nemusíte být znalý gurmán, abyste jeho výjimečnost ocenili. Jeho sezóna je poměrně krátká, trvá jen pár měsíců, a ačkoliv v supermarketech ho seženete po celý rok, je určitě nejlepší vařit z něj právě teď. Mimo jeho sezónu je totiž k sehnání pouze z dovozu a jeho čerstvost tak může být velmi sporná.

bílý chřest

Podle způsobu pěstování může být chřest bílý, fialový nebo zelený, přičemž u nás nejčastěji seženete právě bílý a zelený. Bílý je vybělený způsobem pěstování bez přístupu světla, tedy přihrnutím zeminy, někdy navíc zakrytím černou fólií, aby nezelenal, pokud náhodou vykoukne na světlo. U nás se chřestu daří velmi dobře, protože mu vyhovují lehké písčité půdy a mírné klima.

Blahodárné účinky

Takový chřest je však nejen chutný, ale také zdravý. Obsahuje spoustu živin a působí blahodárně na naše tělo.

  • Obsahuje vitamin E, který posiluje imunitní systém.
  • Kromě toho je také bohatý na vápník, železo, hořčík, zinek, draslík, síru, fosfor, vitamín C, A a vitamíny skupiny B.
  • Má odvodňovací účinky, působí tak blahodárně při očistě těla a také preventivně při zánětech močových cest, povzbuzuje činnost ledvin.
  • Působí proti nadýmání a podporuje trávení.
  • Snižuje hladinu cholesterolu.
  • Upravuje krevní tlak a zlepšuje látkovou výměnu.
  • Má protizánětlivé účinky.
  • Udržuje zdravé cévy, stimuluje krvetvorbu.
  • Bývá označován za přírodní afrodiziakum.

Chřest v kuchyni

Použití bílého a zeleného chřestu se v kuchyni nijak zásadně neliší. Záleží zejména na vašich chuťových preferencích. Bílý chřest má jemnější chuť a hodí se k jemnějším doplňkům, zelený chřest je naopak chuťově o trochu výraznější a snese zase výraznější společnost i koření.

losos s chřestem

V čem zřejmě pocítíte rozdíl, je příprava. Bílý chřest má silnější vláknitou slupku, kterou je třeba od hlavičky důkladně oloupat, nejlépe ostrou škrabkou. Zelený chřest má jemnější slupku, takže pokud je čerstvý, loupat se nemusí vůbec (maximálně poslední třetinu stonku).

Pokud jde o recepty, rozhodně je co zkoušet. Nezapomínejme na oblíbenou chřestovou polévku, poslouží i do salátů (zelený chřest můžete jíst syrový) nebo jako zdravá příloha a skvělý je také grilovaný nebo zapečený. Zkrátka každý si přijde na své. A i když přetrvává pocit, že chřest je něco luxusního a náročného na přípravu, nenechte se zmást. Vařit s ním zvládne rozhodně i kuchař začátečník.

Jak správně nakoupit a skladovat

Jak již bylo řečeno, sezóna chřestu je velmi krátká a abychom si co nejvíce užili jeho chuť měl by být co nejčerstvější. Jak ale čerstvost poznat? Rozhodně si dejte pozor na chřest, který je gumový, má zažloutlé konce. Čerstvý chřest by měl být pevný, pružný, se sevřenými hlavičkami a s lesklým povrchem, který, když třete stonky o sebe, harmonicky „vrže“.

Čerstvý chřest skladujte v lednici při teplotě do +5 °C maximálně týden. Doporučuje se zabalit ho do vlhké utěrky, aby měl ideální klima. Nicméně čím čerstvější při zpracování je, tím lépe bude chutnat, proto neotálejte. Dlouhým skladováním se znehodnocuje jeho typická chuť a chřest ztrácí vysoký obsah cukru.

nákup chřestuNapsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Gabriela

Ve 4Home působí už od roku 2011 a na svědomí má snad tisíce produktových textů. Nejraději ale píše inspirativní články právě sem do naší Kavárny.

Nejnovější příspěvky

Zbavte se octomilek jednoduchou domácí pastí

Jak zazimovat muškáty

Extra vláčný cuketový perník

Recept na těstoviny s dýňovou omáčkou

Velký bramborákový speciál

Doporučujeme