Jak se zbavit octomilek

Zbavte se octomilek jednoduchou domácí pastí

S octomilkami se jistě už někdy v životě setkal každý z nás. Stačí třeba zapomenout v kuchyni rozkrojený citron a muší tragédie je na světě. Nejenom, že se jich během chvilky vyrojí velká hromada, ale zbavit se jich není zase tak jednoduché. Nebo ano? Nezoufejte, protože existuje jednoduchý recept na domácí past, kterou jsme osobně vyzkoušeli a můžeme s čistým svědomím doporučit.

Prevence je důležitá

Samozřejmě nejlepší je důkladná prevence a octomilky si domů raději vůbec nepouštět. Ovocné mušky láká zralé a zahnívající ovoce, sladké šťávy a cokoliv kvasícího. Co tedy můžete udělat pro to, aby vaši kuchyni nevzaly útokem?

 • Nenechávejte v kuchyni zbytky rozkrájeného ovoce nebo slupky.
 • Nenechávejte ve sklenicích zbytky pití – zejména víno, pivo nebo sladké limonády.
 • Pravidelně kontrolujte stav ovoce, které nemáte v lednici, aby nebylo přezrálé nebo dokonce nahnilé.
 • Poriďte si dobře těsnící odpadkový koš a pravidelně ho vynášejte.
 • Pokud v kuchyni používáte domácí kompost, i tam dbejte na dobré těsnění a pravidelnou kontrolu, jestli se z něj nestává líheň octomilek.
 • Pozor na zbytečně přelité květiny, protože mokrá hlína je pro ně ideálním místem na kladení vajíček.
 • Pravidelně kontrolujte a čistěte odpady.

  past na octomilky

Jednoduchá směs – účinná past

Samozřejmě nikdy se nedá uhlídat vše a jelikož jsou tyto malé mušky hodně všetečné, dříve nebo později se s nimi zřejmě setkáte i u vás doma. Pokud se vám octomilky v kuchyni (nebo kdekoliv jinde) usídlí, rozhodně boj s nimi dlouho neodkládejte. Mohou se totiž pochlubit vysokou reprodukční schopností – samička naklade během chvilky až 500 vajíček, která se vylíhnou za 3–4 dny, takže ani nemrknete a octomilek máte doma obrovská hejna.

Návodů, jak na ně vyzrát existuje samozřejmě spousta. Po důkladném prozkoušení některých z nich jsme pro vás vybrali jeden, který se nám skutečně osvědčil, je opravdu jednoduchý a na rozdíl od běžných sprejů proti hmyzu také ekologický.

Co budete potřebovat?

 • jablečný ocet
 • pár kapek prostředku na nádobí
 • misku, sklenici nebo lahvičku s úzkým hrdlem

Nejdříve samozřejmě proveďte kontrolu míst, kde by se octomilky mohly vyskytovat, odstraňte přezrálé ovoce a další lákadla, aby se mušky dále nemnožily.

Past připravíte během chvilky – stačí do misky nebo sklenice nalít šálek octa a přidat pár kapek saponátu (nemíchejte). Můžete si takových pastí samozřejmě připravit i víc a umístit je všude tam, kde se létající škůdci vyskytují. Dejte však pozor, aby to bylo bezpečně mimo dosah dětí. Jak již samozřejmě napovídá jméno octomilka, ocet je pro mušky skvělé lákadlo a saponát narušuje jeho povrchové napětí, takže když ve směsi přistanou, nemohou už odletět. Jednoduché a účinné. Nezapomeňte směs čas od času doplnit, protože ocet se pomalu vypařuje.Komentáře

 1. Ja pouzil zrale ovoce do sklenice, pretahl igelitem, uchytil gumickou a propichl nekolik direk jehlou-musky dovnitr prolezou, ven ne, kdyz jich je uvnitr hodne, pak to na balkone otevru…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.