pesticidy

Pesticidy – jak se jim vyhnout nebo se jich zbavit

Pesticidy jsou reálnou hrozbou dnešního zemědělství a je těžké najít potravinu, které by se onen problém nijak nedotýkal. Jedná se o chemické látky, které zabraňují propukání chorob na rostlinách, chrání před škůdci a likvidují plevel. Všechny tyto funkce, které jsou pro zemědělce velkou výhodou, mají ale na výsledné produkty i jiný vliv. Nejen, že používání pesticidů negativně narušuje náš ekosystém, ale jejich konzumace může být dokonce pro náš organismus toxická. Nepropadejte ale panice, známe způsoby, jak pesticidy obejít obloukem nebo se jich zbavit.

Jak se jim vyhnout?

Nejlepším způsobem, jak nevpustit chemické postřiky do vaší kuchyně, je rozhodně nákup potravin v bio kvalitě. Tato „nálepka“ vám může v nějaké míře zaručit, že na daný produkt nebyly použity pesticidy. Výsledná kvalita potravin je vyšší, ale s tím přichází i zvýšení jejich ceny. Ne každý z nás si může dovolit utratit tolik peněz za nákup potravin, ale nám všem by mělo záležet na našem zdraví a zdraví našich nejbližších. Proto jsme pro vás připravili seznam produktů, za které stojí za to si připlatit a koupit je v bio kvalitě. Mohou totiž obsahovat poměrně velké množství pesticidů nebo dokonce několik druhů postřiku najednou.

Co kupovat v bio kvalitě:

  • jablka
  • broskve a nektarinky
  • bylinky
  • saláty
  • citrusy
  • jahody
  • hroznové víno

Mějte se na pozoru! Ani to, že produkt pochází od drobného pěstitele nebo jste ho zakoupili na farmářském trhu, nezaručí, že na něm nebyly aplikovány pesticidy!

postřik pesticidy

Jak je dostat z již zakoupených potravin?

Pokud jste už zakoupili produkt z běžné zemědělské výroby a obáváte se ho konzumovat, protože spadá do kategorie nejvíce zasažených potravin, známe i způsob, jak pesticidy alespoň v nějaké míře zlikvidovat.

  • Nejjednodušším způsobem je rozhodně danou zeleninu či ovoce oloupatTím se zbavíte nejvíce zasažené slupky, která byla pokryta chemikáliemi. Tuto metodu uplatňujte především na ovoci jako jsou jablka, hrušky a případně broskve. Dále doporučujeme loupat kořenovou zeleninu (mrkev, petržel, celer, …)
  • Pokud si chcete vychutnat i křupavou slupku, nejlepší a nejlevnější způsob likvidace pesticidů je omytí produktu octovým roztokem (poměr voda:ocet je zhruba 3:1). Tímto způsobem můžete zničit až 85 % použitých pesticidů!

Ocet je skutečný zázrak a hodí se téměř na všechno. Nejefektivnějším způsobům jeho využití jsme se věnovali v našem článku.

  • Takto může působit i voda s citronem nebo voda s jedlou sodou. Ne vždy se ale zbavíte takového množství chemických látek jako pomocí octa.

mytí ovoce

Kdo by se měl pesticidům vyhnout úplně?

Věřte či ne, ale nejchoulostivější skupinu v tomto případě tvoří děti do 7 let věku. Ačkoliv je obecně známo, že děti bývají mnohem odolnější, co se týče pesticidů, mohou být pro ně velmi škodlivé. Opláchnutí ovoce nebo zeleniny vodou, tak jak jste zvyklí u sebe, v tomto případě nic nevyřeší. Doporučujeme použít na mytí již zmíněný octový roztok.

Zvažte také výrobu domácích příkrmů. Kupované příkrmy pro kojence totiž podléhají přísným kontrolám a měly by být tudíž zbavené škodlivých pesticidů. Ne vždy toto můžeme zaručit vlastní výrobou.

dětské příkrmyNapsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Štěpánka

Je věčně vytížená studentka, která si ale i přesto najde čas na svoji nejoblíbenější činnost, všemožné experimentování v kuchyni. Po dlouhém boji s nadváhou se začala věnovat zdravému životnímu stylu a v tomto duchu vytváří i své recepty.

Nejnovější příspěvky

Velký bramborákový speciál

Prodlužte si léto s lahodným domácím frappé!

Cuketové hody jsou opět tady – 3 recepty, které musíte zkusit

Domů i na výdejko zdarma! Startuje největší letní akce se Zásilkovnou!

Tapiokové perly – poklad Jižní Ameriky

Doporučujeme