vinný ocet

8 způsobů využití octa v domácnosti, které možná neznáte

Věděli jste, že ocet není jen skvělým pomocníkem při vaření, ale najde široké uplatnění v celé domácnosti? Není žádným tajemstvím, že poslouží například i při důkladném úklidu, a to navíc ekologicky a levněji než s klasické čističe. Však to věděly už i naše prababičky! Ovšem nejen pro úklid bude skvělým společníkem. Velmi podobné účinky má ocet klasický kvasný lihový, bílý vinný nebo třeba jablečný. Schválně, jestli tyto octové triky znáte.

1. Odstraňuje vodní kámen

S problémy způsobenými tvrdou vodou se dnes potýká asi většina domácností. Nehezké usazeniny od vodního kamene potkáváme v koupelně na vodovodních bateriích nebo třeba uvnitř rychlovarné konvice. Není však nic jednoduššího než vyčistit je octem. Stačí přidat ocet k běžnému čisticímu prostředku při mytí koupelny nebo při silných usazeninách použít ocet neředěný. Nalijte trochu octa do vody v rychlovarné konvici a převařte. Vodní kámen bude ten tam.

rychlovarná konvice

2. Odstraňuje připáleniny a odmašťuje

Asi každému z nás se někdy stalo, že zapomněl hrnec nebo pánev na plotně a odměnou mu byla černá nadílka, která šla hodně těžko odstranit. Stačí když do nádobí dáte vodu s octem, lehce převaříte a necháte chvíli odstát, připáleniny se uvolní a půjdou odstranit raz dva. Stejně tak pomůže například s připečenou troubou. A když už ho budete mít v ruce, můžete s ním umýt třeba digestoř a zbytek kuchyně, je totiž skvělý na odstranění mastnoty.

3. Leští

Přidejte ocet do vody při mytí oken, zrcadel, kachliček nebo třeba nerezových povrchů. Zkrátka všude tam, kde očekáváte zářivý lesk. Vše bude krásně nablýskané a zářit čistotou.

úklid koupelny

4. Odstraňuje zápach

Ocet využijete také tam, kde je potřeba zbavit se nevábných „vůní“. Krásným příkladem je třeba lednice, ve které se různé pachy mísí každý den a zbavit se jich nebývá až tak jednoduché. Stačí pár kapek octa do vody na vymytí a lednice bude voňavoučká jako nová. Stejně tak můžete ocet použít na odstranění zápachu z odpadů. Zkrátka všude, kde vám to zrovna nevoní.

5. Dezinfikuje a bojuje s plísní

Možná nevíte, že ocet má i mírné dezinfekční účinky a působí proti bakteriím. Využijete ho při úklidu všude tam, kde chcete mít dokonale čisto a nechcete používat chemické dezinfekce. Navíc vám pomůže i při boji s plísní. Stačí dát ho do rozprašovače, klidně i neředěný, a nastříkat na postižené místo.

Náš tip! Zajímá vás téma ekologických pomocníků pro úklid? Přečtěte si náš článek 5 babských rad pro efektivní a ekologický úklid

6. Pomůže při praní

Namočte bílé prádlo do vody s octem (nejlepší je bílý vinný) nebo přidejte ocet přímo do praní a bude krásně vybělené. Ocet můžete použít i místo aviváže – schválně to vyzkoušejte, stačí šálek octa k máchání a prádlo bude krásně nadýchané i bez chemických změkčovačů.

Ocet funguje jako ustalovač barev, takže pokud namočíte před prvním praním prádlo (třeba tmavé rifle) na cca 10 minut do vody s octem, nemělo by pouštět barvy. Při přidání do praní zase pomůže barvy ochránit před sepráním.

Jako bonus ocet změkčuje vodu, pomáhá odstranit zbytky prášku a čistí pračku (včetně toho, že odstraní zápach). Můžete ho tedy použít i místo čističe pračky.

praní prádla

7. Odradí mravence

Stěhují se vám v létě do domu nebo bytu nezvaní hosté v podobě zástupů mravenců? Nastříkejte ocet na jejich cestičky nebo ještě lépe k jejich vstupnímu místu do vašeho obydlí. Rázem budou pryč.

8. Ocet pro krásu a zdraví

Na závěr se podíváme, že nejen domácnost bude za ocet vděčná. Ocet využijete jako obklad proti modřinám nebo po štípnutí hmyzem. Vyrobíte z něj účinné kloktadlo při bolesti v krku (1 sklenice teplé vody, 1 polévková lžíce jablečného octa a 1 čajová lžička soli). A v neposlední řadě, pokud si vodou s octem umyjete podpaží, získáte přírodní deodorant (což se může hodit i jako nouzová sprcha, pokud deodorant zrovna nemáte po ruce).

Znáte pro ocet nějaké další využití?Komentáře

  1. Ocet se také používá na vlasy. Po umytí se vlasy spláchnou rozředěným octem. Lesk vlasů zaručen!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *