grilovaná zelenina 3

Jak na skvělou grilovanou zeleninu

Je vám těžko ze všeho toho grilovaného masa, co na rodinných oslavách spořádáte? Chcete nadchnout své blízké novými chutěmi a ukázat, že i zelenina může chutnat skvěle? Ať už máte důvod jakýkoliv, sáhnout po grilované zelenině je vždy správná volba. Můžete ji servírovat jako lahodnou přílohu k masu nebo uspořádat čistě vegetariánské grilování. Jak na to? To si v dnešním článku společně ukážeme.

Jaká zelenina se hodí na gril?

Fantazii se meze nekladou. Grilovat se dá téměř jakákoliv zelenina. Sáhnout můžete například po osvědčených pochoutkách jako kukuřičném klasu, paprice, cuketě, žampiónech nebo lilku. Pokud chcete trochu zaexperimentovat, doporučujeme vyzkoušet například na plátky nakrájenou dýni, rajčata, chřest, červenou cibuli či růžičkovou kapustu.

Pokud jste skuteční fajnšmekři, určitě už víte, že grilovat se dají i některé druhy ovoce. Vyzkoušet byste rozhodně měli například grilovaný ananas, meloun, broskve či banány.

zelenina na grilu

Jak na to, aby chutnala skvěle?

Základem každého dobrého grilování je marináda. Zelenina je sama o sobě často nevýrazná a bez chuti, proto je žádoucí, abyste ji nejprve marinovali či zlehka potřeli nějakým výrazným sosem.

Výborně se k zelenině hodí například: 

  • rozpuštěné máslo s česnekem a bylinkami
  • medovo hořčičná marináda s olivovým olejem
  • pikantní asijská marináda (sójová omáčka, sezamový olej, sladká chilli omáčka, česnek)
  • lanýžová marináda (lanýžový olej, česnek, worcesterová omáčka, balzamikový ocet)

Velkým otazníkem při grilování je sůl. Solit před, nebo až po? Na rozdíl od masa můžete zeleninu osolit už před grilováním. Nijak ji to nevysuší a stále zůstane krásně šťavnatá. Maso naopak vždy solíme až hotové, vytažené z grilu!

Pokud jste v grilování úplní začátečníci a hledáte osvědčené rady, jak na to, na našich stránkách najdete také užitečné tipy pro grilování.

grilovaná zelenina

Jak dlouho grilovat?

Vždy záleží na druhu zeleniny. Například brambory, kukuřice a růžičková kapusta nejprve potřebují trochu předvařit ve vroucí vodě. Poté je můžeme začít grilovat. Pozor si dejte na kořenovou zeleninu a dýni, jejichž příprava zabere více času a je proto lepší je nakrájet na tenčí plátky.

Žampióny, cukety, rajčata, papriky a lilek nemusíme grilovat příliš dlouho, protože jsou vodnatější než jiné druhy zeleniny. Vždy je ale nejlepší zkontrolovat tvrdost zapíchnutím vidličky či nože, teprve poté poznáme, jestli je zelenina správně měkká.

grilovaná zelenina 2



Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Štěpánka

Je věčně vytížená studentka, která si ale i přesto najde čas na svoji nejoblíbenější činnost, všemožné experimentování v kuchyni. Po dlouhém boji s nadváhou se začala věnovat zdravému životnímu stylu a v tomto duchu vytváří i své recepty.

Nejnovější příspěvky

Pohodlné nákupy s Klarnou!

Večerním rituálem k lepšímu spánku. Jak na to?

Startuje akce měsíce – DOPRAVA ZDARMA se Zásilkovnou!

Recept na kubánské congri s vepřovým masem a banány

Jak správně pečovat o zralou pleť

Doporučujeme