grilování

Užitečné tipy pro grilování

Grilování je příležitost k příjemnému posezení s přáteli či rodinou. Zábava s partou přátel a k tomu lahodné jídlo a pití – to je ideálně strávený čas. Pro správné grilování bychom ovšem měli znát také pár užitečných tipů, například jak dlouho marinovat maso nebo jak poznat ideální teplotu pro grilování, aby vaše pohoštění bylo naprosto dokonalé.

Co patří do marinády na grilování

Marinování masa je základním kamenem každého grilování. V podstatě se jedná o to, nechat maso uležet v miskách v aromatické směsi, aby nasálo požadovanou chuť a vůni. Navíc díky tomu dojde k jeho změkčení.

Marinády jsou nejčastěji směsi oleje (díky kterému maso není vysušené) s kořením nebo bylinkami, můžete však přidat i víno, pivo, kečup, sojovou omáčku, citronovou šťávu nebo med. Kvalitní olej zesiluje chuť použitého koření, proto se na marinády s oblibou používá kvalitnější (a také zdravější) olivový olej. Marinádu bychom měli připravit vždy čerstvou a při grilování pak můžeme zbytek použít na potírání. Pamatujte, že maso solíme vždy až po ugrilování, nikdy syrové.

kuchyně a bylinky

Pokud bychom chtěli vyjmenovat, co všechno lze přidat do marinád na grilování, asi bychom tu byli hodně dlouho. Fantazii se meze nekladou a tak si na své přijdou milovníci klasických i exotických chutí i ti, kteří to mají rádi trochu ostřejší. Určitě doporučujeme do marinád vyzkoušet i čerstvé bylinky – bazalku, mátu, rozmarýn, tymián, oregano nebo třeba šalvěj. Těm, kdo mají rádi pikantnější jídla, se určitě vyplatí experimentovat i s cibulí, česnekem nebo čerstvými chilli papričkami.

Dbejte však na to, aby zvolená marináda chuťově ladila s vybraným druhem masa. Na kuřecí maso se například hodí marinády laděné do sladkých chutí, hovězí maso si zase libuje méně výrazných marinádách, aby vynikla jeho přirozená chuť.

Jak dlouho marinovat maso

Maso marinujeme zásadně ve skleněných, porcelánových, nerezových nebo plastových miskách. Naopak nikdy nepoužíváme kovové nádoby (kromě nerezu), od kterých by maso mohlo chytnout kovovou chuť.

Doba marinování se odvíjí od druhu naloženého masa. Každý druh má specifické vlastnost, které ovlivňují, za jak dlouho do sebe nasákne chuť marinády:

  • Nejkratší dobu marinujte kuřecí maso a ryby, těm často postačí i hodina až dvě. Oba druhy mas jsou měkké a velmi rychle nasáknout chuť. Pouze ryby určené k uzení snesou být naložené celý den.
  • Vepřové maso je o něco tužší a mělo by být naložené na dvě až dvanáct hodin, podle požadované intenzity chuti.
  • Hovězí maso můžete bez problému marinovat až 24 hodin.
  • Zvěřina je tuhé maso a snese řádnou porci marinády, takže jí dopřejte klidně i dva dny.

Jak poznat ideální teplotu pro grilování

Každý grilovaný pokrm vyžaduje trochu jinou teplotu pro to správné ugrilování. Zajisté všichni, kdo občas grilují, vědí, že grilujeme, až když uhlíky pouze žhnou – nikdy nad plamenem. Na roztopení grilu si tak nechejte cca 35-40 minut. Mezitím si připravte vše potřebné a nechejte maso okapat z marinády.

grilování

Když máte rozžhavené uhlíky, zjistíte si tu správnou teplotu, abyste věděli, jaký pokrm již můžete grilovat. Trik, jak zjistit teplotu pro grilování, bez teploměru je následující: opatrně položte ruku asi 12 – 13 cm nad žhnoucí uhlí. Pokud ji tam udržíte:

  • 1 – 2 sekundy: jsou uhlíky žhavé, vhodné pro přípravu řízků a filet z ryb,
  • 3 – 4 sekundy: jsou středně rozpálené a můžete opékat kousky masa, ryby, drůbeže,
  • 5 – 6 sekund: jsou mírně rozpálené, vhodné pro přípravu větších porcí a masa vcelku,
  • 6 – 7 sekund: teplota je mírně nižší, ideální pro grilování ovoce a zeleniny,
  • 7 – 8 sekund: teplota je nízká, připravujte cibulku a rajčata.

Teď už jen pozvat přátele a rozpálit gril. Dobrou chuť!Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Gabriela

Ve 4Home působí už od roku 2011 a na svědomí má snad tisíce produktových textů. Nejraději ale píše inspirativní články právě sem do naší Kavárny.

Nejnovější příspěvky

Vůně kultur – tradiční řecká kuchyně

Jak našlehat mléko do kávy doma – třeba ve french pressu

Super jednoduchý recept na trendy těstoviny s fetou

Smoothie bowl aneb Zmrzlina ke snídani

Kurkuma – zlaté koření do kuchyně i pro zdraví

Doporučujeme