přírodní domácí repelenty

Do boje proti hmyzu s domácími přírodními repelenty

Teplé letní dny s sebou přinášejí jednu „drobnou“ nepříjemnost – všudypřítomný hmyz. Jsou to hlavně komáři, kteří nám znepříjemňují letní odpočinek na sluníčku i u večerního posezení při západu slunce. A boj s nimi se často zdá nekonečný. Doma nám sice pomohou neprodyšně zavřená okna a sítě proti hmyzu, venku nám však nezbývá nic jiného než sáhnout po repelentu. Už jste však zkoušeli vyrobit si doma vlastní z přírodních surovin?

Přírodní vs. chemický

Pokud přijde na srovnání repelentu koupeného doma v obchodě a těch přírodních doma vyrobených, každý má samozřejmě své neduhy. Chemické repelenty jsou ve své podstatě pesticidy. I proto se často mohou nanášet jen na oblečení, a nikoliv přímo na kůži – jsou totiž velmi dráždivé. Na druhou stranu působí většinou spolehlivě a proti širší škále hmyzů.

U těch přírodních ovšem zase můžete narazit na menší účinnost (obzvlášť pokud jste doslova magnetem na hmyzáky), horší manipulaci v závislosti na konzistenci nebo nemožnost použít na oblečení kvůli flekům a skvrnám. Často také působí třeba jen na komáry, ale už ne na klíšťata. Na druhou stranu jsou bez chemie, šetrné k životnímu prostředí a jejich výroba není nákladná, takže za nějaký ten experiment to určitě stojí.

přírodní bylinkové repelenty

Bylinky ze zahrádky a koření

Jedním z tradičních pomocníků proti otravnému hmyzu jsou aromatické bylinky. Určitě neprohloupíte, když je vysázíte do truhlíků za okna nebo okolo venkovního posezení. A jaké bylinky použít? Nejlépe fungují vy nejvíce aromatické – rozmarýn, tymián, šalvěj, máta, bazalka, meduňka, levandule, rýmovník nebo třeba šanta kočičí. Vedle klasických bylinek pak je velmi účinné i geranium – tedy muškáty. Pro pomoc můžete zaskočit i do kuchyňské skříňky – nejlepší pomocníci mezi kořením jsou hřebíček a vanilka. Když přidáte zlehka rozdrcený hřebíček do misky například s nakrájenými citrusy, hned máte při ruce odpuzovač na stolek k večernímu posezení venku.

Aromatické citrusy

Druhou skupinu přírodních pomocníků tvoří citrusy, které působí nejlépe hlavně proti komárům. Citrony, grepy, pomeranče, limetky nebo třeba citrónová tráva, kterou znáte hlavně z klasických citronellových repelentních svíček. Při použití citrusů do repelentů je však třeba dát pozor na jejich fototoxicitu – mohou na kůži nepříznivě reagovat při kontaktu se sluníčkem.

Náš tip! Čerstvé bylinky, koření i ovoce můžete nahradit koncentrovanými esenciálními oleji, příprava repelentů bude rychlejší.

odpuzovač hmyzu z citrusů a hřebíčku

Domácí repelenty s olejem, alkoholem nebo octem

Alkohol, ocet a olej jsou nejčastější suroviny pro většinu domácích repelentů. Nejlépe si sami zvolíte, který typ je pro vás vhodný. Repelenty s octem jsou výrazně aromatické, což nemusí sednout úplně každému, nicméně díky octovému odéru jsou o něco účinnější. Základním postupem je ve většině případů svaření bylinek s vodou a následné přidání menšího množství octa. Je to dostupná varianta přípravy, kterou zvládnete s domácími surovinami.

Alkohol může být dráždivý pro citlivou pokožku, ovšem je to skvělý konzervant. Vybrané ingredience se zpravidla nechají macerovat v alkoholu (vodka, líh nebo třeba Alpa). Příprava je o něco zdlouhavější, zpravidla je potřeba nechat suroviny uležet několik týdnů.

Olejové repelenty jsou šetrné k pokožce, mají dlouhou trvanlivost, ale nejsou vhodné na oblečení. Díky nutnosti mazání na pokožku si z nich však s kvalitními surovinami můžete udělat i pečující kosmetický přípravek. Navíc také mívají lepší účinnost proti klíšťatům než repelenty v rozstřikovači – proti klíšťatům doporučujeme do oleje použít geranium, rozmarýn, levanduli, vanilku, citrónovou trávu nebo tea tree.

Náš tip! Místo obyčejných kuchyňských olejů použijte kvalitní olivový, kokosový, jojobový nebo třeba mandlový olej, které budou pečovat o vaši pokožku.

Při výrobě olejových repelentů můžete sáhnout po dvou základních postupech. Do teplého oleje naložit čerstvé bylinky, koření a další zvolené ingredience a nechat 1-4 týdny macerovat – zdlouhavější varianta, kde ovšem můžete zužitkovat bylinky ze zahrádky. Nebo olej smíchejte v libovolném poměru s vybranými esenciálními oleji – rychlá varianta, která je ovšem trochu nákladnější.

Olejové repelenty s bylinkami

Rozmarýnový repelent s citronem

 • 5 snítek čerstvého rozmarýnu
 • 1 citron
 • olej

Do uzavíratelné misky nebo zavařovací sklenice dejte rozmarýn proložený nakrájeným citronem, zalijte teplým olejem tak, aby všechny ingredience byly ponořené. V zavřené nádobě nechte uležet na teplém místě alespoň týden. Sceďte do skleněné lahvičky. Nanášejte přímo na kůži, nejlépe na místa, kde pulzuje krev. Rozmarýn působí proti komárům i klíšťatům.

Hřebíčkový repelent z Alpy

 • 1 malá lahvička Alpy (160 ml)
 • cca 40 g hřebíčku

Hřebíček zhlehka rozdrťte, přidejte k Alpě a nechte louhovat. Repelent je použitelný už po 1 dni, nejlepší je však nechat ho louhovat alespoň týden. Hřebíček sceďte – můžete ho ještě využít venku v misce jako přírodní odpuzovač. Repelent přelijte do lahvičky s rozprašovačem, pro méně intenzivní směs můžete zlehka naředit vodou. Hřebíček má i silné antiseptické účinky a funguje například jako desinfekce na drobná poranění nebo pomocník při bolestech zubů.

hřebíček

Repelent z rýmovníku

 • 500 ml vody
 • hrst lístků rýmovníku
 • lžíce jablečného octa

Rýmovník zalijte vodou a přiveďte k varu. Poté stáhněte z plotny, nechte odstát do vychladnutí směsi, přidejte ocet a nechte ještě chvilku odstát. Směs sceďte do lahvičky s rozprašovačem. Uchovávejte v lednici, případně přidejte trochu alkoholu (vodky nebo lihu) pro zakonzervování.

Zklidňující repelent s levandulí

 • 1 lžíce květů čerstvé nebo sušené levandule
 • olej
 • 200 ml převařené vody

Levanduli zalijte teplým olejem tak akorát, aby byla ponořená. Nechte odstát v uzavíratelné nádobě na teplém místě alespoň týden. Sceďte, olej nalijte do lahvičky s rozprašovačem, nařeďte studenou vodou a důkladně promíchejte. Levandule je známá pro své zklidňující účinky, repelent nebo třeba samotný olej tak využijete například jako první pomoc pro zklidnění štípanců.

Náš tip! Mějte na paměti, že u přírodních repelentů je vždy třeba ochranu pravidelně po pár hodinách obnovovat. Před prvním použitím nezapomeňte repelent vyzkoušet na malé části kůže kvůli alergickým reakcím.

levandulový olejNapsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.