nachlazení

Babské rady pro efektivní boj s nachlazením

Všichni se asi shodneme, že nachlazení ani chřipka nejsou nic příjemného. Máte ucpaný nos, že nemůžete ani dýchat, přes bolest v krku si nevychutnáte žádné jídlo a kašel vás budí ze zaslouženého odpočinku. Nehledě na to, že vás bolí celý člověk, a tak i ležení u televize je únavné. V dnešní době se sice takových obtíží zvládneme zbavit celkem rychle, víte ale, že to jde i bez polykání spousty prášků z lékárny? Zkuste tentokrát vsadit na oblíbené babské rady!

Bylinkové čaje

Že vám při nachlazení nejvíce pomůže pít hektolitry čaje, asi není pro nikoho novinka. Klasický černý čaj s medem a citronem však můžete nahradit také čaji bylinkovými, které mají blahodárné účinky a urychlí náročné léčení. Bylinek, které pomáhají při nachlazení a chřipce je spousta, po jakých tedy sáhnout?

Lipový květ

Vyvolává pocení, takže je skvělý při horečkách; tiší kašel a rozpouští hlen. Lipový čaj nejlépe chutná oslazený medem.

Zázvor

Má dezinfekční, antibakteriální i protivirové účinky, zahřívá, pomáhá při odkašlávání a uvolňuje hleny. Pro výrobu čaje stačí nechat cca 5 minut louhovat nastrouhaný kousek čerstvého zázvoru a poté hojně ochutit medem. Můžete použít i zázvor sušený.

zázvorový čaj

Šalvěj

Je skvělým pomocníkem při bolestech v krku. Má protizánětlivé a dezinfekční účinky, ne každému však její výrazná chuť sedne. Čaj ze šalvěje je lepší pít v malých dávkách, případně využít ke kloktání.

Květ černého bezu

Podporuje pocení, vykašlávání a uvolňuje dýchací cesty. Díky svým močopudným a antibakteriálním účinkům je skvělý také při zánětech močových cest.

Heřmánek

Má protizánětlivé a dezinfekční účinky. Je skvělým pomocníkem v boji s rýmou. Využijete ho nejen na pití, ale i na inhalaci pro uvolnění dutin.

Šípek

Je skvělým zdrojem vitamínu C, který pomáhá posilovat organismus. Pomáhá také při zánětech močových cest. Šípkový čaj můžete popíjet klidně po celý rok i jako prevenci.

šípkový šaj

Libeček

Bylinka, kterou asi všichni známe jako koření, ale asi málokdo zná i jeho léčivé účinky. Čaj z libečku působí blahodárně na trávicí ústrojí a pomáhá při zánětech močových cest.

Mateřídouška a jitrocel

Bylinky hojně využívané při kašli a bolesti v krku, působí blahodárně na celou dýchací soustavu. Kromě čaje se můžete poohlédnout i po sirupech.

K přípravě čajů byste měli mít doma dostatečné zásoby medu, který je sám o sobě skvělým pomocníkem při nachlazení i chřipce. Nezapomeňte však med přidávat až když čaj trochu zchladne, jinak přijdete o všechny jeho blahodárné vlastnosti. Pokud máte rádi exotické chutě, můžete vyzkoušet i indický Chai másala plný zdravého koření.

Náš tip! Abyste nemuseli každou chvíli odbíhat k vaření čaje, pořiďte si dostatečně velký hrnek nebo rovnou čajovou konvici se sítkem, která navíc ulehčí práci při přípravě.

Cibulový sirup proti kašli

Medicína, kterou jsem já osobně jako dítě nesnášela, ale jak to tak bývá, časem všichni přijdeme na to, že maminky a babičky měly pravdu. Jednoduchý recept skvěle zabírá na vlhký kašel a pomáhá rozpouštět hlen.

Cibuli (žlutou nebo červenou) nakrájejte na tenčí kolečka a zalijte trochou medu, můžete přidat i pár koleček citronu. Nechte pár hodin odstát. Cibule v medu pustí šťávu a vznikne tak sirup, který můžete užívat 3x denně po jedné polévkové lžíci.

cibulový sirup

Priessnitzův zábal

Tento zábal patří mezi neoblíbenější a nejčastěji používané. Pomůže při bolesti v krku i při horečce. Na krk nebo hrudník přiložte bavlněnou látku namočenou ve studené vodě (po děti cca 22 °C), na ni položte igelit tak, aby namočenou látku přesahoval na všech stranách. Nakonec převažte suchým bavlněným šátkem/ručníkem. Nechte působit cca 2-3 hodiny.

„Jedlé“ zábaly proti kašli i na horečku

Léčivé zdravotní zábaly snadno vyrobíte i ze surovin, které máte po ruce doma.

Olejový zábal na suchý kašel

Misku oleje zahřejte na teplotu těla a namočte do něj čistou bavlněnou látku (skvěle poslouží třeba stará plena). Tu přiložte na hrudník, zakryjte igelitem nebo ovažte potravinovou fólií (dobře drží) a překryjte nahřátým ručníkem. Zábal nechte působit půl hodiny až hodinu.

Protizánětlivý medový zábal

Smíchejte trochu medu s moukou (tak aby směs nebyla lepkavá), a přidejte trošku slunečnicového oleje. Vše dobře promíchejte a směsí potřete gázu nebo kousek bavlněné látky. Umístěte na hrudník nad oblast srdce a překryjte igelitem nebo potravinovou fólií. Dětem nechte působit 2-3 hodiny, dospělí mohou nechat přes noc.

med

Tvarohový zábal proti horečce

Měkký tvaroh vychlazený na teplotu okolo 5 °C (pokud teplotu snesete) naneste přímo na hrudník (v maximálně 2,5 cm vysoké vrstvě). Na něj položte sáček a ovažte šátkem. Zábal sundejte, až se ohřeje, nejdéle však po hodině. Pokud tvaroh naopak lehce ohřejete a zabalíte do utěrky, tak získáte další účinný zábal proti kašli.

Teplý bramborový zábal

Jednoduchý zábal, který zklidňuje dráždivý kašel. Brambory uvařte ve slupce a ještě teplé je lehce rozmačkejte. Teplé brambory zabalte do utěrky nebo kapesníku a položte na hrudník. Překryjte fólií a ručníkem. Nechte působit cca 20 minut. Při přiložení na čelo pomáhá zábal také na zastydlou rýmu.

Cibulový obklad na kašel, bolest v krku i rýmu

Cibuli nakrájejte na malé kousky a zlehka prohřejte nad párou než cibule začne měknout. Nechte cibuli okapat a zabalte ji do utěrky nebo vložte do plátěného sáčku (šťáva z cibule látku navlhčí, ale něměla by prosakovat). Abyste předešli podráždění pokožky, můžete místo potřít sádlem nebo kokosovým olejem.  Obklad použijte na hrudník při kašli, na krk při bolesti v krku nebo třeba na čelo při zánětu dutin. Nechte působit cca 30 minut.

A jaké triky na zákařené nemoci fungují u vás doma?Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.