zdravý spánek

4 tipy pro zdravý spánek

Spánek je pro každého člověka velmi důležitou částí dne. Nejenom, že umožňuje našemu tělu, aby si odpočinulo, zregenerovalo se a načerpalo nové síly, ale také naše mysl si potřebuje dostatečně odpočinout od celodenního zápřahu. A co víc – dostatečně dlouhý a kvalitní spánek podporuje přirozenou krásu. Co tedy dělat pro to, abychom se probouzeli odpočatí a krásní?

Správně vybavená postel je základ

Základem zdravého spánku je samozřejmě prostředí, ve kterém spíme – zejména postel. V první řadě bychom neměli podcenit výběr správné postele – roštu do postele a matrace. Ty mají zásadní vliv na naše zdraví a kvalitní spánek. Kvalitní postel by měla být bytelná (aby nevrzala) a dostatečně prostorná (abyste se při spánku vzájemně nekopali). Důležitá je také výška postele pro pohodlné vstávání – zejména pro starší osoby a děti. Při výběru matrace musíme vzít v potaz naši výšku, váhu a samozřejmě i zdravotní stav. Pokud se ráno probouzíte rozlámaní a s bolestmi zad, nejčastější příčinou je právě špatně zvolená matrace.

Postel, peřiny

Dalším krokem ke kvalitnímu spánku jsou pečlivě vybrané polštáře a přikrývky. Takový výběr totiž nemusí být zase tak snadný, jak se zdá. Prvním krokem je uvědomit si, kolik potřebujete tepla – jak moc doma topíte a jak jste či nejste zmrzlí. Dle toho je třeba vybírat gramáž přikrývky. Někdo dává přednost lehké a méně hřejivé přikrývce po celý rok, někdo se zase v zimě potřebuje zachumlat pod těžkou duchnu, aby mu nekoukal ani nos.

Základním vodítkem pro výběr přikrývek je sezónní použití, které se odráží právě od zmíněné gramáže. Celoroční použití je ideální volbou pro ty, kteří si se střídáním přikrývek nechtějí lámat hlavu. Pro náročné pak doporučujeme pořídit více přikrývek pro největší pohodlí za letních veder i zimních plískanic. Velmi praktické jsou také tzv. 4sezónní přikrývky, které vám poskytnou hned tři přikrývky v jednom pro různá roční období.

Gramáž hraje také důležitou roli při výběru polštáře. V první řadě je důležité si říct, jak moc velkou vrstvu máte rádi při spánku pod hlavou. Pokud sami nevíte, nebo si při nákupu na internetu nedokážete naducanost polštáře představit, doporučujeme zvolit takový polštář, který má možnost regulace výplně. Posledním (ale neméně důležitým krokem) je výběr materiálu. Samozřejmostí jsou přikrývky a polštáře vhodné pro alergiky z dutého vlákna, které dnes seženete v každém obchodě. Milovníci tradic mohou však vsadit i na péřovou klasiku a ti náročnější si mohou vybrat například přikrývku s Aloe Vera nebo antistresovým povrchem.

Povlečení nejen na okrasu

Pro kvalitní spánek je důležité i ložní povlečení. Je to ta část peřin, která se přímo dotýká vaší kůže, proto byste se v něm měli cítit maximálně pohodlně. Materiál je tedy klíčovou záležitostí. Milovníci tradice zajisté půjdou na jistotu s bavlněným povlečením. Oblíbená bavlna se nabízí v mnoha různých úpravách od klasického plátna přes bezúdržbový krep až po luxusnější satén.

Relativní novinkou na trhu je povlečení z mikrovlákna ve dvou základních variantách – klasické plátno, které připomíná hedvábí nebo hřejivý mikroplyš a mikroflanel. Výhodou mikrovlákna je, že rychle schne a nežmolkuje – je tedy ideální volbou pro nenáročnou údržbu. Díky širokému výběru si můžete vybrat jiný (hřejivější) na zimu a jiný na léto.

Obecně platí, že aby vaše postel byla co nejčistším a zdravým místem ke spánku, povlečení a prostěradla byste měli prát 1x týdně, takže se určitě vyplatí mít v zásobě více sad povlečení pro bezproblémové střídání.

Drobní pomocníci, kteří nezklamou

Aby váš spánek či odpočinek byl co nejkvalitnější, zkuste se poohlédnout po praktických doplňcích, které vám, jak se říká, usnadní život. Ne každý má například na to, aby vyměnil svou starou matraci za nějakou pohodlnější. Pak mu zkuste doporučit investovat do kouzelné matracové podložky. Pár nenápadných centimetrů paměťové pěny udělá z tvrdé matrace doslova ráj na zemi pro vaše unavené tělo.

Stejně jako u povlečení je i pro matraci důležitá čistota a pravidelná údržba. Těžko ji však budete čistit každý týden. Proto je novodobým nepostradatelným pomocníkem chránič matrace. Zajistí, aby se k vaší matarci nedostala špína, pot a v případě nepromokavých chráničů také jakékoliv tekutiny (pokud například v posteli rádi večeříte). Snadno ho sundáte a vyperete, takže postel budete mít v mžiku čistou.

Kvalitu vašeho spánku mohou také podpořit různé speciální a zdravotní polštáře. Například anatomický polštář z paměťové pěny pomůže udržet vaši páteř ve správné poloze, takže se nebudete probouzet s bolestmi nebo dokonce zablokovaným krkem. Paměťová pěna se optimálně přizpůsobí vašemu tělu a poskytuje tak tu nejlepší oporu při spánku. Pokud máte rádi trochu více vrstev pod hlavou nebo čtete v posteli, pak určitě vyzkoušejte klínový podhlavník. Je skvělým pomocníkem i pro starší lidi nebo v případě nachlazení. Pro spáče na boku nebo těhotné ženy je zase nepostradatelným pomocníkem tzv. Náhradní manžel. Podlouhlý objímací polštář poskytne skvělou oporu pro celé vaše tělo a ne nadarmo je číslem 1 mezi zákazníky.

Klínový podhlavník

Co můžeme sami udělat pro hluboký a klidný spánek?

Nejenom okolní prostředí má ovšem vliv na kvalitu našeho spánku. Ovlivňujeme ho také sami tím, co jíme a co děláme přes den a hlavně bezprostředně před tím, než se uložíme do postele. Existuje několik zásad, které bychom měli dodržovat:

  • Poslední jídlo byste měli konzumovat 2 -3 hodiny před spaním a nemělo by to být nic těžkého ani špatně stravitelného, například tučná nebo kořeněná jídla. Tělo se trávením takových jídel zbytečně vysiluje. Nejlépe také uděláte, když se před spaním vyhnete kofeinu, nikotinu a většímu množství alkoholu.
  • Zdravému a hlubokému spánku napomáhá každodenní pravidelné sportování. Náročnou fyzickou činnost je ale dobré ukončit 2 hodiny předtím, než se uložíme do postele ke spánku.
  • Relaxace bezprostředně před spánkem je důležitá pro zbavení se stresu a uklidnění po náročném dni. Nemyslete na práci a nepříjemné věci. Každému k relaxaci pomáhá něco jiného – můžete zkusit horkou koupel, číst knížku, poslouchat klidnou hudbu nebo si dopřát masáž.
  • Určitě se vám bude lépe usínat, pokud si v ložnici před spaním dostatečně vyvětráte a nebudete spát v přetopeném pokoji.
  • Pokud je to možné, dodržujte pravidelný režim – choďte spát a vstávejte ve stejnou hodinu. Je také dobré spát vždy stejně dlouho. Sami nejlépe vysledujete, jak dlouhý spánek vaše tělo potřebuje. Ideální doba je však 6-8 hodin denně.
  • Pro kvalitní a zdravý spánek je důležité i to, jak na nás působí místnost, ve které spíme. Obecně platí, že bychom se měli vyvarovat jakékoliv elektroniky v ložnici a už vůbec si z ní nedělat pracovnu. Místnost by měla být tichá a klidná.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Gabriela

Ve 4Home působí už od roku 2011 a na svědomí má snad tisíce produktových textů. Nejraději ale píše inspirativní články právě sem do naší Kavárny.

Nejnovější příspěvky

Vůně kultur – tradiční řecká kuchyně

Jak našlehat mléko do kávy doma – třeba ve french pressu

Super jednoduchý recept na trendy těstoviny s fetou

Smoothie bowl aneb Zmrzlina ke snídani

Kurkuma – zlaté koření do kuchyně i pro zdraví

Doporučujeme