vaření s dětmi

4 důvody, proč děti pouštět do kuchyně

V jistém věku dosáhnou vaše děti tak silné zvědavosti, že je jen stěží budete odhánět od plotny či trouby. Rodičovská opatrnost nám většinou velí, abychom děti chránili před nebezpečím, které představuje horká pánev. Dnes si ale společně ukážeme, proč je důležité podporovat jejich zvídavost a nechat je pomáhat v kuchyni, i když o ně máme strach.

Získávají zdravý vztah k jídlu

Děti, které se aktivně zapojují do přípravy jídla, odvedou práci, ze které mají radost. Oběd, jenž jste společně připravovali, je pro ně tedy odměnou za skvělý výkon, nikoliv něco nuceného. Nechat děti pomáhat v kuchyni je tedy perfektní zbraní proti vybíravým strávníkům. Uvidíte, že si vaši nejmenší lépe pochutnají a získají k jídlu respekt.

Navíc pochopí, že ani zelenina a ovoce nejsou nudné. Okouzlí je spousta nových tvarů a barev. Poznají také rozličné chutě a vůně. To vše přispívá k tomu, aby měly děti k jídlu zdravý vztah.

vztah dětí k jídlu

Trénují tak jemnou motoriku

Pomoc v kuchyni může vypadat různě. Vaši nejmenší mohou zkoušet například míchat omáčky, promíchávat ingredience na těsto, nebo dokonce krájet. Ostražití bychom měli být v okolí ostrých čepelí. Dětem ale můžete pořídit také měkčené nože, které jsou pro ně bezpečnější a nemusíte se proto bát, že by se při krájení poranily.

Míchání, krájení, přelévání či loupání, to jsou všechno pohyby, které vyžadují velkou soustředěnost. Děti tak rozvíjejí své motorické schopnosti. Učí se lepší koordinaci a kontrole.

jemná motorika dětí

Rozvíjí svou kreativitu

Vařit znamená také experimentovat a zkoušet nové věci. Když děti pustíte do kuchyně, umožňujete jim také popustit uzdu své fantazie. Děti srší novými (ačkoliv často ne příliš realistickými) nápady. Zkuste ale naslouchat jejich kreativnímu myšlení a udělat z vaření zábavnou hru.

Založte se svými dětmi kuchařku plnou nových receptů, které spolu dáte dohromady. Uvidíte, že i z šílených nápadů mohou s vaší pomocí vzniknout chutná jídla.

kreativita dětí

Upevní to jejich vztah k vám

Tak jako každý způsob trávení společného času, i vaření upevňuje vzájemné vztahy rodičů a dětí. Často ale nemáme čas jít s dětmi do parku či na hřiště nebo už zkrátka není nálada na hraní deskových her. Vaření se ale nevyhneme nikdy. Proto i z této aktivity můžeme vytvořit zábavnou hru.

Uvidíte, že se děti do vaření rády zapojí. Můžete tak s nimi trávit čas, i když plníte povinnosti rodiče. Uvidíte, že vám za to děti budou vděčné a budou k vám zase o krok blíž.

rodina vaří čínuNapsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Štěpánka

Je věčně vytížená studentka, která si ale i přesto najde čas na svoji nejoblíbenější činnost, všemožné experimentování v kuchyni. Po dlouhém boji s nadváhou se začala věnovat zdravému životnímu stylu a v tomto duchu vytváří i své recepty.

Nejnovější příspěvky

Tip na nedělní oběd: spaghetti carbonara

Jak se účinně zbavit kruhů pod očima

„Opilé“ horké čokolády pro dokonalé zimní zahřátí

Jak si (ne)tradičně užít Silvestr

Naše tipy na last minute vánoční dárky

Doporučujeme