dýňový koláč

Tradiční americký dýňový koláč

Dýně jako symbol podzimu patří již tradičně do každého podzimního jídelníčku. Můžete ji péct, zapékat, vařit z ní polévku nebo třeba vychutnat si oblíbené dýňové latté.  My se dnes inspirujeme až za velkou louží a vyzkoušíme tradiční dýňový koláč provoněný hřejivým kořením.

Klasické koláče jsou v Americe velmi oblíbenou součástí sladké kuchyně a pro ten dýňový to platí dvojnásob. Je totiž tradiční součástí slavností tabule na Díkůvzdání – svátku, který má zde skoro stejně velký význam jako Vánoce.

Problém zahraničních receptů bohužel občas bývají ingredience. Jelikož je dýňový koláč tak populární, samozřejmě v místních obchodech snadno seženete polotovary, které hospodyňkám pečení usnadňují. Například již hotové těsto a dýňové pyré v konzervě. My si to však nebudeme usnadňovat (a nejen proto, že u nás polotovary budete těžko shánět) a ukuchtíme všechno hezky od píky.

těsto na koláč

Těsto na koláč

Univerzální máslové těsto, které využijete na všechny druhy koláčů. Mělo by vystačit na 24cm koláčovou formu. Pokud plánujete dělat koláč i s horní krustou z těsta, zdvojnásobte ingredience a rozdělte připravené těsto na dva díly.

Ingredience:

 • 160 g hladké mouky
 • 1/2 lžičky soli
 • 1/2 lžičky cukru (můžete dát až lžičku a půl pro sladší recepty)
 • 140 g chlazeného másla (nakrájeného na malé kostky)
 • 3 až 4 lžíce ledové vody, velmi studené

Mouku, sůl a cukr dejte do kuchyňského robotu a mixujte, dokud se dobře důkladně nepromíchají. Přidejte polovinu kostek másla a párkrát promixujte, poté zopakujte s druhou polovinou másla. Měli byste získat směs, která strukturou připomíná hrubou mouku s menšími kousky másla.

Přidejte dvě polévkové lžíce ledové vody (bez ledu) do misky robotu a opět několikrát promixujte. Za průběžného mixování pomalu dolévejte po malých lžičkách další vodu. Pokud trochu těsta uštípnete a drží pohromadě, je hotové, pokud ne, přidejte ještě trochu vody. Snažte se však omezit vodu na minimum – příliš mnoho vody způsobí, že vaše bude příliš tuhé.

Vyndejte směs z robota na vál, rukama vypracujte těsto a vytvarujte z něj kulatou placku. Těsto propracujte jen natolik, aby se spojilo, měly by být viditelné malé kousky másla.

Poprašte zpracované těsto ze všech stran trochou mouky, zabalte ho do potravinové folie a dejte do lednice na cca hodinu odležet.

Náš tip! Těsto můžete dát i zamrazit na později, v mrazáku by vám mělo vydržet až 1 měsíc.

dýňový koláč

Dýňové pyré

Z u nás dostupných druhů dýní je na pyré nejlepší tykev obecná nebo máslová dýně. Pyré můžete zamrazit a využít i při dalším vaření, určitě ho lze použít i pro dýňové latté.

Dýni podélně rozpulte, odstraňte semínka s dužinou a obalte každou polovinu alobalem. Dejte na plech a vložte do trouby předehřáté na 165 °C. Pečte cca 1 hodinu nebo do změknutí. Po vyndání nechte trochu zchladnout, vyškrabejte měkkou dužinu a v mixéru rozmixujte do hladkého pyré.

Náplň do koláče

Ingredience:

 • 2 velká vejce + 1 větší žloutek
 • 110 g třtinového cukru
 • 67 g bílého cukru
 • ½ lžičky soli
 • 2 lžičky mleté skořice
 • 1 lžička mletého zázvoru
 • ¼ lžičky mletého muškátového oříšku
 • ¼ lžičky mletého hřebíčku
 • špetka kardamomu
 • ½ lžičky jemně nastrouhané citronové kůry
 • 2 hrnky domácího dýňového pyré
 • 1 ½ hrnku smetany ke šlehání (čím tučnější, tím lepší)

Do velké mísy rozklepněte vejce, přidejte hnědý cukr i bílý cukr, sůl, všechno koření, citronovou kůru a důkladně rozmíchejte. Poté vmíchejte dýňové pyré a na závěr smetanu. Šlehejte, dokud není vše dobře promíchané. Směs bude tekutější, ale v troubě by měla krásně ztuhnout.

příprava dýňového koláče

A jdeme péct!

Před samotným pečením nás čeká ještě několik důležitých úkonů. Vyndejte těsto z lednice a nechte ho cca 10–15 minut vydýchat. Položte ho na pomoučený vál a vyválejte dokulata. Ideální tloušťka je okolo 3 mm. Opatrně těsto přeneste do koláčové formy a přitlačte tak, aby ji kopírovalo. Přebytky těsta na okrajích ořízněte a vytvarujte prsty nebo vidličkou. Před pečením dejte celou formu s těstem alespoň na půl hodiny do mrazáku.

Náš tip! Doporučujeme používat kovové koláčové formy, které jsou méně náchylné na teplotní šoky.

Troubu předehřejte na 220 °C, rošt umístěte do spodní třetiny trouby.

Do zchlazené formy s těstem nalejte dýňovou směs a dejte péct při vyšší teplotě na 15 minut. Poté stáhněte teplotu na 175 °C. Dle hloubky formy se doba pečení pohybuje od 35 až do 60 minut. Zda je koláč hotový si snadno ověříte špičkou nože nebo špejlí – po vložení do středu koláče bude vlhká, ale čistá.

Po dopečení nechte cca 2 hodiny zchladnout a podávejte se šlehačkou (nejlépe domácí).

dýňový koláč se šlehačkouNapsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.