kvašení

Jak na zdravé kvašení

Během přechodu z kruté zimy do krásného teplého jara na nás číhá hned několik nebezpečí. Změnou teplot jsme více náchylní k nachlazení – svlékneme kabáty a rovnou vlezeme do trika s krátkým rukávem, což nedělá dobrotu. Taktéž naše imunita může být po dlouhé zimě oslabená. Nemluvě o tom, že začátkem jara startuje také pilová sezóna, která je známým strašákem všech alergiků.

Ačkoliv na tyto problémy neexistuje žádný univerzální lék, známe jednu kouzelnou medicínu, kterou používaly už naše babičky. Jmenuje se mléčné kvašení!

kvašená zelenina

Co je vlastně mléčné kvašení a k čemu je dobré:

Jedná se o proces fermentace probíhající bez přístupu vzduchu. Bakterie při něm z jednoduchých sacharidů vyrábí kyselinu mléčnou. Tento postup užívali už naši předci jako prostředek domácího léčení. Kvasili především zeleninu, ale i mléko, ze kterého později začaly vyrábět jogurty. Kvašením se také daly připravit různé nápoje nebo například omáčky.

Proč kvasit: 

  • kvašené potraviny mají obrovské množství probiotik (tolik potřebných k správnému fungování našeho trávení)
  • fermentovaná jídla jsou vitaminová bomba, a proto podporují naši imunitu
  • pojídání kvašených potravin může sloužit jako prevence onemocnění
  • je to zdravá dobrota za pár korun
  • příprava zabaví celou rodinu

rodinná zábava - kvašení

Jak si připravit kvašenou zeleninu

Mléčné kvašení je super jednoduché a zvládne ho i úplný začátečník.

Co budeme potřebovat: 

  • zavařovací sklenice
  • dobře omytou a očištěnou zelenina (nejčastěji zelí, okurky, papriky, mrkve, ředkve atd.)
  • nálev (taktéž můžeme kvasit zeleninu ve vlastní šťávě)
  • cukr (může urychlit kvašení)

Postup přípravy: 

Zavařovací sklenice pečlivě sterilizujeme vroucí vodou.

Dobře omytou a očištěnou zeleninu si můžeme nakrájet nadrobno nebo také například okurky nechat v celku. Takto připravené ingredience navrstvíme do sklenic. Zelenina musí být těsně slisovaná nebo zcela ponořená v nálevu, aby se zamezilo přístupu vzduchu a mohlo probíhat kvašení! 

Sklenice těsně uzavřeme a necháme kvasit na temném místě. Kvašení lépe probíhá v teplejším prostředí, ale dojde k němu po delší době i v lednici. V teple je kvašení rychle hotové a následně je potřeba zeleninu skladovat v chladném prostředí.

Doba fermentace je individuální. Sami poznáte po chuti, zda je zelenina připravená ke konzumaci. Měla by mít specifickou kyselou, pikantní chuť.

kvašené zelí

Jedním z našich nejoblíbenějších receptů na kvašenou zeleninu je kimchi. Recept na tento zázrak korejské kuchyně najdete ZDE.Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Štěpánka

Je věčně vytížená studentka, která si ale i přesto najde čas na svoji nejoblíbenější činnost, všemožné experimentování v kuchyni. Po dlouhém boji s nadváhou se začala věnovat zdravému životnímu stylu a v tomto duchu vytváří i své recepty.

Nejnovější příspěvky

Recept na kubánské congri s vepřovým masem a banány

Jak správně pečovat o zralou pleť

Tip na nedělní oběd: lososové karbanátky s kaší

Recept na jemný pomerančový koláč

3 recepty na poctivé české polévky jako od maminky

Doporučujeme