vysavač na okna

Vysavač na okna: pomocník nejen pro jarní úklid

Asi se shodneme, že mytí oken patří k těm náročnějším fázím velkých úklidů, obzvlášť, pokud těch oken doma máte opravdu hodně. A i když se takovému mytí většina z nás věnuje skutečně jen 2x ročně, tedy při jarním a vánočním úklidu, nejraději bychom si ho odpustili. Naštěstí však existuje pomocník, který nám alespoň trochu v této namáhavé činnosti pomůže – vysavač na okna.

Měli jsme možnost vyzkoušet ho v našich domácnostech. Pokud jste tedy ještě neměli tu čest, zde je malý přehled, co od něj můžete čekat.

Jak funguje

Můžete se s ním potkat pod názvem vysavač na okna, čistič oken nebo třeba aku stěrka na okna. U stěrky prozatím zůstaneme, protože tento pojem nejvíce vystihuje podstatu přístroje. Ano, je to vlastně stěrka na okna, ale s přidanou hodnotou. Pokud jste už někdy myli okna pomocí stěrky, jistě víte, že špinavá saponátová voda pak stéká všude kolem.  Což se samozřejmě s tímto přístrojem nestane, protože zde nastupuje již zmíněný „vysavač“ který během čištění rovnou vodu vysaje do zásobníku a okolo zůstane krásně sucho.

Bohužel základ mytí skel i rámů zůstává stále stejný, vše je třeba umýt a vyčistit ručně. Je to však skvělý pomocník pro leštění, odpadne vám tak skoro polovina práce – namáhavé šudlání novinami a ironem. Mokrá skla stačí jen stáhnout vysavačem, který nejen odsaje špinavou vodu, ale zároveň jedním tahem sklo naleští.

Vysavače na okna jsou na baterii, takže jsou skvěle přenosné a dostanete se s nimi všude. Některé disponují navíc také násadou, díky které snadno dostanete i do vyšších míst. Následné čištění přístroje nezabere moc času ani energie, protože jednotlivé části lze snadno rozebrat a opláchnout nebo umýt jen tak v umyvadle.

Multifunkční využití

Asi vás napadne, že pořizovat si za tu cenu elektrickou stěrku na dvě použití za rok se vám moc nevyplatí. Tento přístroj toho naštěstí umí trochu více, než jen usnadnit práci s mytím a leštěním oken. Na co dalšího ho tedy můžete využít?

Velkým pomocníkem, bude zejména při úklidu koupelny, protože se skvěle hodí na všechny hladké povrchy. S přehledem tak vyčistíte třeba zástěny sprchového koutu, které je kvůli vodnímu kameni třeba čistit opravdu často. Případně ho můžete mít po ruce na preventivní vyčištění po každém sprchování a usnadnit si tak další úklid. Snadno s ním do sucha vyčistíte a naleštíte kachličky i zrcadla.

Jako bonus poslouží také na úklid jakýchkoliv rozlitých tekutin. Umí pracovat ve svislé i vodorovné poloze, takže už nemusíte tahat hadr nebo mop na každou mokrou nehodu v kuchyni.

vysavač na okna

Jaký vybrat

Po zkušenostech z několika domácností s přístroji různých značek můžeme říct, že všechny fungují na stejném principu a v základu jsou v podstatě stejné. Asi nejdůležitějším faktorem je kapacita baterie a výkon, které se ovšem ve většině případů liší minimálně. Doporučujeme tady zaměřit se zejména na dodatečné příslušenství.

Můžete si pořídit přístroj s extra mycí stěrkou, nástavnou tyčí nebo třeba užší hubicí vhodnou na malá okna. Vše závisí na vašich preferencích. Stejně jako design a barva, pokud si na takové věci u úklidových spotřebičů potrpíte.

Jaké jsou nevýhody?

Jak již bylo zmíněno, samotný základ mytí oken vám vysavač samozřejmě neulehčí, takže si dále musíte máčet ruce a mýt hezky postaru. Pokud máte na oknech přidělané vnitřní žaluzie, musíte počítat s tím, že se vysavač nedostane po celé ploše skel a kraje bude třeba doleštit ručně. A v neposlední řadě si musíte hlídat stav nabití baterie, protože nic nezkazí náladu tolik, jako když si naplánujete velký mycí den a v polovině úklidu vám dojde šťáva! 😊

V našich domácnostech vysavač na okna rozhodně zabodoval a můžeme ho s klidným svědomím doporučit, jaké s ním máte zkušenosti vy?Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.