bylinky v květináči

Jsou bylinky ze supermarketu doma odsouzené k záhubě?

Čerstvé bylinky jsou kouzelná ingredience, která by v kuchyni neměla chybět žádnému kuchaři. Sušenými bylinkami je zkrátka nikdy zcela nenahradíte. Nejlepší je samozřejmě vypěstovat si bylinkovou zahrádku hezky od semínka a pokud nejste žádní velcí pěstitelé, je zárukou kvality i nákup vzrostlé rostliny přímo v zahradnictví. Co když se ale rozhodnete koupit si malý květináček v supermarketu?

Nebudeme si nic nalhávat, ač v květináči, supermarketové bylinky jsou určeny k přímé spotřebě a žádná zářná budoucnost pro ně plánovaná není. Jsou často pěstované bez dostatku světla, mají málo prostoru a o způsobu skladování u prodejců raději pomlčíme. To ovšem neznamená, že u vás doma nemůže mít bylinka i tak krásný plnohodnotný život. Roční bazalka na mém parapetu by mohla vyprávět…

Vítej doma

Pokud byste rádi bylinku nejen na přímou spotřebu, je třeba věnovat pozornost v první řadě tomu, jaký kousek vybíráte. Zdravou bylinku od té nemohoucí zajisté poznáte již na první pohled, neměla by být zvadlá nebo mít zaschlé listy. Koukněte také, zda nemá zcela vysušený substrát.

Mějte na paměti, že nebyla pěstovaná v ideálních podmínkách, proto je třeba jí doma dopřát co nejdříve lepší klima. Ne však za cenu šoku. Když bylinku přinesete domů, je dobré nechat ji trochu aklimatizovat. Zlehka ji zalijte a umístěte tak, aby neutrpěla světelný a teplotní šok, tedy určitě ne na přímé slunce. Nechte ji do druhého dne zvyknout si na nové podmínky.

pěstování bazalky

Přesadit, zalít a čekat

Ihned po aklimatizaci je třeba dopřát jí prostor a živiny – tedy přesadit. Nejlepší je k tomu speciální substrát určený přímo pro bylinky, který obsahuje určitý podíl písku, pro lepší odvádění vody. Bylinky si totiž většinou nepotrpí na přílišné vlhko. A samozřejmě zvolte o něco větší květináč, než v jakém přežívala doteď, aby měla prostor na další růst. Jestliže máte v plánu přesadit více druhů bylinek do stejného květináče nebo truhlíku, dejte si pozor na to, že některé druhy se pospolu nesnesou, nehledě na to, že možná vyžadují i jiné podmínky pro pěstování.

Pokud vám přijde, že roste hodně nahusto a nemá prostor, můžete ji opatrně rozdělit. Po vyndání z květináčku prsty zlehka rozdělte kořenový bal, čímž vytvoříte několik samostatných rostlinek. Po přesazení jí určitě dopřejte čerstvou zálivku. Příliš dlouhé stonky můžete zlehka zastřihnout. A pak už nezbývá než čekat, zda bude mít dostatek vůle s vámi bydlet.

Co dál?

Bohužel to bývá často sázka do loterie, protože nikdy nevíte, za jakých podmínek byla rostlina skladovaná. Takže si určitě nevyčítejte, pokud se vám to s nějakou nepodaří. Nicméně samotné se mi doma (ač nejsem velký pěstitel) povedlo takto již několik bylinek vypiplat. Pokud se vám v pořádku uchytí, věnujte jí tu nejlepší péči a určitě se vám bude dlouho zelenat a provoní kuchyni. Pokud pěstujete bylinky venku, určitě je po čase můžete umístit i tam.

Zajímá vás, jaké podmínky pro pěstování vyžaduje která bylinka? Pak nepřehlédněte náš článek 7 bylinek, které by vám neměly v zahrádce chybět.

 Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.