bylinky

7 bylinek, které by vám neměly v zahrádce chybět

Čerstvé bylinky dodají vašim pokrmům i nápojům tu správnou jedinečnou chuť, ozdobí vaši kuchyni i zahrádku. Slouží také jako přírodní léčiva. Jejich pěstování je nenáročné, a navíc je můžete klidně pěstovat na balkóně nebo parapetu. A jak voní!

Pokud ještě nemáte svou bylinkovou zahrádku, je načase si ji založit. Co na tom, že bydlíte v bytě… Většina bylinek si nepotrpí na rozlehlé pláně a bude vám dělat radost i v obyčejném květináči na parapetu. A jaké bylinky by ve vaší kuchyni neměly chybět?

bazalka

Bazalka

Alfa i omega italské kuchyně a bylinka, bez které by spousta pokrmů byla jen jídlem bez chuti. Chutná skvěle v salátech, těstovinových pokrmech, na pizze nebo třeba jako lahodné pesto či do domácího bylinkového másla. Navíc příznivě ovlivňuje zažívání a pomáhá při odvodňování organismu.

Pěstování:

Bazalka nemá moc ráda přímé slunce a potřebuje dostatek vláhy (nesnese však přelévání). Určitě bude vděčná za samozavlažovací květináč někde v polostínu.

oregano

Oregano

Oregano neboli dobromysl obecná má podobné použití jako majoránka, jen má trochu výraznější chuť. Je nedílnou součástí středomořské kuchyně – setkáte se s ním hlavně v Itálii, Fracii (je například součástí oblíbeného provensálského koření) nebo třeba v Řecku. Podporuje chuť k jídlu, má protizánětlivé účinky, zlepšuje zažívání.

Pěstování:

Oregano si potrpí na hodně slunce a tepla, je lepší ho pěstovat na sušších místech, při zalévání používat spíše méně vody.

tymián

Tymián

Tymián je skvělý na dochucení všech masových i zeleninových pokrmů. Má výraznou chuť i vůni. Skvěle si rozumí s rybou, drůbežím masem i zvěřinou. Stejně jako oregano či bazalka je také nezbytným doplňkem italské kuchyně. Tymiánový čaj pomáhá při kašli a nachlazení.

Pěstování:

Tymián je teplomilný a dává přednost lehké písčité půdě. Doporučujeme zalévat střídmě.

meduňka

Meduňka

Meduňka je charakteristická svou příjemnou citrusovou vůní i chutí. Je skvělá do čaje i smoothie. Pomáhá při nespavosti, migrénách, zlepšuje trávení a zahání stres.

Pěstování:

Meduňka miluje prostor a ráda se rozrůstá. Pokud ji plánujete pěstovat v květináči, zvolte o kousíček větší. Nejlépe se jí bude dařit na sluníčku či v polostínu, vyžaduje však dostatek vláhy.

máta

Máta

Máta je díky své osvěžující chuti i vůni oblíbeným doplňkem do všech nápojů. Ať už jako mátový čaj, který je skvělý na zažívání nebo nachlazení, nedílná součást Mojita – oblíbeného letního koktejlu, nebo jen tak do čisté vody pro osvěžení.

Pěstování:

Máta roste rychle jako plevel, potřebuje tedy větší a hlavně samostatný květináč – jiné bylinky by brzy zahubila. Má raději stinná místa.

petržel

Petržel

Nepostradatelná bylinka do každé kuchyně. Poslouží na dochucení polévky, salátu, šťouchaných brambor, ale také na ozdobení pokrmů. Má vysoký obsah vitamínu C, příznivě ovlivňuje zažívání a podporuje chuť k jídlu, má silné dezinfekční účinky. Nejčastěji se můžete setkat se dvěma základními druhy – klasická kudrnka a hladkolistá, která má o něco výraznější chuť.

Pěstování:

Petrželka se moc nemusí s přímým sluncem, takže lépe uděláte, když ji budete pěstovat na stinných místech a v samostatném květináči. Na zimu ji můžete zamrazit do zásoby.

pažitka

Pažitka

Pažitka je díky své jemně štiplavé chuti skvělým pomocníkem pro dochucení polévek, pomazánek, bylinkového másla i jen tak na namazaný chleba. Obsahuje více vitamínu C než citron, je tedy skvělá na posílení organismu, navíc pomáhá snižovat tlak.

Pěstování:

Pažitka se nesnese s prudkým sluníčkem, dobře se jí tedy bude dařit ve stínu i doma v kuchyni. Nemusíte se ji bát více zalévat – hoví si ve vlhkém prostředí.Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Gabriela

Ve 4Home působí už od roku 2011 a na svědomí má snad tisíce produktových textů. Nejraději ale píše inspirativní články právě sem do naší Kavárny.

Nejnovější příspěvky

Vůně kultur – tradiční řecká kuchyně

Jak našlehat mléko do kávy doma – třeba ve french pressu

Super jednoduchý recept na trendy těstoviny s fetou

Smoothie bowl aneb Zmrzlina ke snídani

Kurkuma – zlaté koření do kuchyně i pro zdraví

Doporučujeme