bydlete zdravě

Bydlete zdravě aneb jak na zdravé ovzduší v bytě

Naše zdraví ovlivňuje nejen správná životospráva, ale také samotné prostředí, ve kterém se pohybujeme. Proto je důležité dbát na to, aby ovzduší v našem bytě či domě mělo ty správné podmínky a nám se dobře dýchalo – a to doslova. Kvalita vzduchu, který dýcháme totiž velkou měrou ovlivňuje naše zdraví i pohodu. Důležitá je nejen samotná teplota, ale zejména vlhkost, která by neměla být příliš nízká, ani příliš vysoká. Jaké jsou tedy nejdůležitější faktory pro zdravé bydlení a dýchání?

Správná čísla jsou základ

V první řadě si doma zkontrolujte topení. Zejména v zimě máme totiž tendenci si hodně přitápět, protože počasí za okny nám dodává pocit velkého chladu. Ale nic se nemá přehánět. Ať už v zimě nebo v létě, lidské tělo má přednastavenou teplotu, ve které funguje optimálně a té bychom se také měli držet.

V obytných místnostech, kde se pohybujete přes den a vyvíjíte jakoukoliv činnost, zejména tedy v obývacím pokoji, dětském pokoji nebo pracovně, je optimální mít nastavenou teplotu okolo 21 °C. Tuto hodnotu je dobré udržovat také v koupelně. Dejte si však pozor na kuchyni, kde se vařením a pečením zvyšuje teplota automaticky, topení tedy raději nastavte o něco níže. Pro spánek je naopak lepší mít v pokoji o trochu chladněji, klidně až o celých 5 °C, a to i pokud patříte mezi ty „věčně zmrzlé“.

správné nastavení teploty

Správná teplota jde ruku v ruce také s optimální vlhkostí v bytě, pak teprve se vám bude doma dýchat opravdu zdravě. Vlhkost je nejlepší udržovat v rozmezí 40 až 65 %, v létě pak spíše do 55 %. V případě, že váš domov trápí některý z problémů s vlhkostí, určitě to zvládnete poznat i sami a je důležité zjednat nápravu dřív, než vás dostihnou zdravotní obtíže těmito extrémy způsobené.

Náš tip! Pro kontrolu vlhkosti v interiéru je nejlepší pořídit si digitální teploměr s funkcí vlhkoměru, který pohlídá hodnoty za vás.

Když ze zdí voda kape

Vysokou vlhkost v interiéru sice nepoznáte přímo podle vody kapající ze zdí (pokud se samozřejmě nejedná o extrém), ale určitě se můžete zaměřit na jiné indikátory. Ve vlhkém prostředí se totiž velmi dobře daří plísním, a pokud váš domov trpí právě vysokou vlhkostí, dříve nebo později se s nimi budete muset utkat i vy. Tento problém se nejčastěji vyskytuje ve starších bytech a domech po výměně oken, zejména při nesprávném větrání a vytápění. Asi netřeba připomínat, že plíseň není zrovna ideální společník pro dlouhodobé spolubydlení a se samotnou vyšší vlhkostí v bytě to není o moc jiné.

vlhkost v bytě

V případě problému s vysokou vlhkostí je třeba poctivě a pravidelně větrat, zejména v zimě. Nejlépe 2x denně důkladně – krátce a intenzivně – vyvětrat celý byt a dávat si pozor na větrání i při činnostech, při kterých se vlhkost mnohonásobně zvyšuje, tedy vaření, sušení prádla, koupání a sprchování. Varovným signálem pro vás může být hlavně kondenzace vlhkosti na oknech.

Může se však stát, že i při sebedůkladnějším dodržování všech doporučení je vlhkost stále vysoká. V takovém případě je lepší sáhnout po odbornější pomoci v podobě odvlhčovače, který vašemu domovu výrazně uleví od přebytečné vlhkosti.

Až se práší od pusy

Druhým extrémem je pak příliš nízká vlhkost, která nahrává také vyšší prašnosti a může způsobovat problémy s dýchacími cestami. Naše tělo reaguje na nízkou vlhkost vzduchu odpařováním vody z pokožky, takže suchý vzduch vysušuje také sliznice a může vést ke kašli i závažnějším dýchacím potížím, pocítíte ho i na vysušené pokožce a může se projevit pálením očí.

Problém se suchým vzduchem se objevuje zejména v zimě, kdy doma topíme a vlhkost se může snížit až na pouhých 20 %. V létě nastává podobný problém, pokud používáte klimatizaci, protože ta vzduch také výrazně vysušuje. Jestliže je vlhkost ve vašem bytě nižší než doporučovaných 40–45 %, můžete ji zvýšit pomocí zvlhčovače vzduchu. Nejlepší je to před spaním v ložnici nebo dětském pokoji, budete tak mít klidnější a kvalitnější spánek. Zvlhčovač však bez problému poslouží v kterékoliv místnosti.

Výhodou zvlčovače je, že dle zvoleného typu ho můžete využívat i k aromaterapii nebo světelné terapii. Designová provedení zase nenaruší integritu vašeho pečlivě doladěného interiéru.

zvlhčovač vzduchu

Za čistší vzduch nejen pro alergiky

Správnou teplotou i vlhkostí vzduchu, samozřejmě společně s pravidelným poctivým úklidem a udržováním čistého domova spolehlivě eliminujete výskyt škodlivin, jako jsou roztoči, viry plísně a další alergeny. Pro ještě čistší vzduch však můžete vyzkoušet čističku vzduchu, která se vám vyplatí zejména pokud máte doma malé děti, alergika, astmatika či domácí mazlíčky.

Čistička vzduchu pracuje na principu zachytávání částic, tedy virů, bakterií nebo například pylových částic, pomocí různých druhů filtrů. Dokáže tak výrazně snížit výskyt těchto alergenů ve vzduchu, takže je skvělým pomocníkem například v pylovém období. Zajímavou variantou pak může být čistička kombinovaná se zvlhčovačem nebo odvlhčovačem vzduchu – zabijete tak hned dvě mouchy jednou ranou.Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Gabriela

Ve 4Home působí už od roku 2011 a na svědomí má snad tisíce produktových textů. Nejraději ale píše inspirativní články právě sem do naší Kavárny.

Nejnovější příspěvky

Vůně kultur – tradiční řecká kuchyně

Jak našlehat mléko do kávy doma – třeba ve french pressu

Super jednoduchý recept na trendy těstoviny s fetou

Smoothie bowl aneb Zmrzlina ke snídani

Kurkuma – zlaté koření do kuchyně i pro zdraví

Doporučujeme