Co je to SPF faktor a jak vybrat správný krém na opalování

Máte ve zvyku někdy během jara trávit čas množstvím venkovních aktivit v domácnosti? Rekonstrukce vašeho domova, velký úklid či zahrádkářské práce na dvoře.

Všechny tyto aktivity mají jedno společné. Rádi je vykonáváme během krásného slunečního počasí.

Pokud tedy v tomto období trávíte hodně času venku, rozhodně byste neměli zapomínat na ochranu před sluncem. A to, nejenom na klobouk nebo sluneční brýle, ale ani na krém s adekvátním SPF.

Začněte úplně jednoduše – kupte si alespoň nějaký opalovací krém. Během těchto dní vás určitě potěší Notino doprava zdarma nebo bezkonkurenčně výhodný Elnino výprodej.

Pojďme ale pěkně popořádku.

Co znamená  označení SPF?

Zkratka SPF v překladě znamená Sun Protection Factor, tedy ochranný faktor před slunečným zářením. Tento údaj vyjadřuje poměr času, který můžete strávit na slunci bez toho, abyste se spálili.

Řekněme, že bez použití opalovacího krému vás slunce spálí přibližně za 10 minut. Pokud se ale namažete krémem s ochranným faktorem 30, můžete být na slunci 30krát déle, tedy 300 minut.

Samozřejmě záleží také na odstínu vaší pokožky. Čím je vaše pokožka světlejší, tím se tento poměr zkracuje.

Široko-spektrální proti UVA i UVB paprskům

 Co tedy hledat na balení opalovacího krému? Ideální bude, pokud si vyberete „široko-spektrální“, protože ten vás účinně ochrání před UVA i UVB zářením.

Ochranný faktor 20, 30 či 50 označuje ochranu před nebezpečným UVB zářením. Toto záření proniká do vnějších vrstev kůže a může způsobit spálení (ztmavnutí) pokožky. Stejně tak zvyšuje riziko rakoviny kůže.

Na opalovacích krémech existuje ještě jedna důležitá zkratka. Označujeme ji symbolem + a hovoří o míře ochrany vůči UVA paprskům.

Ty pronikají hluboko do pokožky, jsou odpovědné za poškození buňkové DNA a způsobují předčasné stárnutí pleti. Obecně platí, že čím více +, tím větší je ochrana proti UVA záření.

Minerální vs. chemický

 Jeden proniká do pokožky, druhý na ní vytvoří ochrannou vrstvu. I takovéto parametry můžete najít na obalech opalovacích krémů.

Chemické nebo syntetické krémy s SPF pronikají do pokožky. UVB záření absorbují a pomocí chemické reakce ho mění na teplo.

Minerální opalovací krémy naopak vytváří na povrchu pokožky ochrannou vrstvu, která nebezpečné UVB záření reflektuje. Tento druh SPF je vhodný pro citlivější pleť, protože nehrozí riziko podráždění.

Hlavní zásady opalování

 Z dermatologického hlediska neexistuje nic takového jako zdravé opalování. Zhnědnutí pokožky v podstatě znamená její popálení.

„Neschvaluji opalování. Není to zdravé.“ David Attenborough

Proto bychom si nakonec měli zopakovat několik důležitých zásad pobytu na slunci:

  • Dodržujte pitný režim,
  • nezapomínejte na pokrývku hlavy,
  • kupte si kvalitní sluneční brýle,
  • chraňte svoje tělo oblečením,
  • používejte SPF v pravidelných intervalech,
  • od 11. do 15. hodiny se vyhýbejte slunci.

Chystáte se užít si krásné a příjemné jarní dny na zahradě? Nezapomínejte na přiměřenou ochranu před slunečním zářením.Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.