pampeliškový med

Pampeliška není jen plevel – vyzkoušejte pampeliškový med

Právě teď jsou naše louky a zahrady pokryté voňavým žlutým kobercem, který vesele bzučí pílí malých včeliček. Víte však, že pampelišky nejsou jen kvetoucí ozdobou, v některých případech dokonce nepříjemným plevelem na vaší zahradě? Jako spousta květin a bylinek jsou také zdraví prospěšné. Rozhodně se nemusíte bát zužitkovat je v kuchyni, ať už do salátů nebo si z nich vyrobit lahodný domácí „med“.

Zázračné vlastnosti pampelišek

Pampeliška se sice tváří jako obyčejný plevel, ale – jak už název smetánka lékařská napovídá – pyšní se mnoha prospěšnými vlastnostmi, které z ní dělají skvělou léčitelku. Však už staří Řekové z ní připravovali léky na různé neduhy.

Jedlé jsou všechny části pampelišky. Mladé listy jsou skvělé do salátu, na polévku nebo k nasušení, z kořene (čerstvého i sušeného) je zdraví prospěšný odvar a květy poslouží k výrobě medu nebo pampeliškového vína.

Pampeliška obsahuje řadu vitaminů, zejména A, B, C a D, vedle toho také betakaroten, vápník, draslík, křemík, železo a řadu minerálních látek – nejvíce příznivých látek naleznete v listech a kořenech. Kořen pomáhá zbavovat tělo toxinů a používá se na očistné kúry a detoxikační čaje.  Odvar z pampelišek podporuje funkci jater i ledvin, je skvělý při potížích s močovým ústrojím, posiluje činnost žlučníku a pomáhá v boji se žlučovými kameny. Také zlepšuje chod metabolismu, zvyšuje chuť k jídlu, pomáhá k lepšímu zažívání a je skvělý na překyselený žaludek. Na pozoru by však měli být lidé, kteří se léčí se žlučníkem nebo ledvinami. Platí zde stejná zásada jako u všech bylinek a doplňků stravy – vždy užívání konzultujte s lékařem.

pampelišky

Lahodný domácí med z pampeliškových květů

Ze zářivě žlutých květů pampelišek si můžete doma snadno vyrobit chutný „med“. Nejedná se samozřejmě o med jako takový, spíš pampeliškový sirup. Nicméně chuťově i vzhledem je klasickému medu, který produkují včelky, velmi podobný. Dokonce se s oblibou používá jako jeho cenově dostupnější náhražka a je skvělý při boji s nachlazením.

Ingredience

(na cca 800 ml medu)

  • asi 100 větších květů pampelišek (cca 100 g)
  • 1 l vody
  • 2 jablka (cca 500 g)
  • 800 g cukru krupice
  • čerstvě vymačkaná šťáva z 1 citronu
  • ½ vanilkového lusku (nemusí být)

Nejnáročnější částí je samotný sběr květů. Pro sběr je nejlepší místo dál od silnic a zemědělských polí, která se ošetřují chemickými postřiky. Sbírejte pouze květy bez stonků. Na lov vyrazte nejlépe během slunečného dne, kdy jsou květy nejvíc otevřené.

Květy rozložte a očistěte od všech broučků a dalšího hmyzu, který s vámi přicestoval domů. Nedoporučujeme oplachovat je, abyste nepřišli o drahocenný pyl. Jablka nakrájejte na menší kousky a zbavte jadřinců. Květy dejte společně s vodou, jablky, citronovou šťávou a vanilkovým luskem do hrnce a přiveďte k varu.  Na mírném ohni nechte pak cca 30 minut lehce povařit. Směs zakryjte a nechte macerovat, stačí pár hodin nebo klidně do druhého dne.

Náš tip! Zelená část kvítků může medu dodat trochu nahořklou zemitou příchuť. Pokud chcete chuť jemnější, buď zelené části odstraňte nebo vynechte macerování či zkraťte jeho čas.

květy pampelišek

Výluh sceďte přes hustý cedník, plátýnko nebo třeba utěrku.  V hrnci znovu přiveďte zvolna k varu a za stálého míchání přidávejte cukr. Míchejte, dokud se zcela nerozpustí. Teplotu snižte na minimum a v odrytém hrnci nechte zvolna za občasného míchání svařit až do požadované hustoty. Konečná směs bude řidší než klasický med a počítejte s tím, že po zchladnutí ještě trochu zhoustne. Dejte si pozor, aby nebyl až moc hustý, může pak chutnat trochu připáleně.

Náš tip! Třtinový cukr dodá medu trochu tmavší „medovou“ barvu.

Ještě teplou směs nalijte do zavařovacích skleniček, pečlivě uzavřete a postavte na víčko, aby se uzávěr zatáhl. Nechte vychladnout. Při skladování v suchu a temnu vám med vydrží určitě několik měsíců, díky vysokému obsahu cukru možná i déle. Využijete ho všude, kde klasický med – do čaje, na vafle nebo třeba při vaření a pečení.

Trocha experimentování

Oživte si pampeliškový med dalšími ingrediencemi, které mu dodají originální chuť. Fantazii se meze nekladou, takže můžete experimentovat s ovocem nebo bylinkami. Za nás určitě stojí za pozornost pár následujících vychytávek.

  • Vyzkoušejte pomerančovou šťávu místo citronové nebo nakombinujte obě.
  • Přidejte aromatické bylinky – oregano, tymián, bazalku, mátu, levanduli.
  • Přidejte další luční květy (pozor – hlavně jedlé) pro dokonalou luční chuť.

pampeliškový medNapsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.