povlečení

Jak pečovat o povlečení, aby vydrželo co nejdéle krásné

Asi to známe všichni. Pořídíme si nádherné a jemňoučké povlečení v omamně sytých barvách, s radostí do něj uléháme a vychutnáváme si nádherné sny, ale časem se krásné barvy kamsi vytratí a látka ztratí svůj „lesk“. Je to bohužel běžný proces, který časem potká všechny naše oblíbené kousky lůžkovin. Protože žádné povlečení, byť používané s největší láskou, bohužel nevydrží věčně.

Můžeme mu však jeho život prodloužit, a to správnou péčí a šetrným zacházením. Co tedy můžeme pro jeho dlouhý život udělat?

Symboly na cedulkách nejsou pro zábavu

Slovo výrobce je svaté, takže vždy dodržujte symboly pro správnou údržbu. Je to sice základ každé dobré hospodyňky, ale opakování je základ moudrosti. To, že je například doporučeno prát bavlněné povlečení na 40 °C, sice neznamená, že nezvládne i praní na 60 °C. Ovšem dodržováním těchto doporučení si ušetříte spoustu slz nad sepraným nebo dokonce zničeným povlečením.

Trápíte se tím, že jste zvyklí prát bavlněné povlečení na vyšší teploty kvůli čistotě? Hoďte trápení za hlavu, protože už dávno neplatí, že čím vyšší teplota, tím lépe. Tedy určitě ne pro syté barvy a dlouhou životnost. Praní na nižší teploty je navíc ekologičtější, dokonce i výrobci pracích prostředků se tomuto trendu přizpůsobili a jejich výrobky působí spolehlivě i při nižších teplotách.

Pár rad pro správné praní

Téma pracích symbolů je tedy jasné a snadno pochopitelné. Co však můžete udělat ještě navíc sami pro životnost a krásné barvy?

V první řadě povlečení před prvním použitím jednou či dvakrát vyperte. Zbavíte se tak nečistot z výroby i případných zbytků barev, které by dělaly neplechu. Navíc povlečení změkne a bude ještě pohodlnější. Pokud máte povlečení s kontrastními barvami (například černobílé nebo červeno-bílé) a máte strach ze zabarvení světlých částí, použijte ubrousky proti zabarvení, do praní můžete přidat také cca 1–2 dl octa, který působí jako stabilizátor barev (navíc krásně dezinfikuje a změkčuje vodu).

praní prádla

Povlečení perte vždy naruby a se zapnutým zipem nebo knoflíky. Praním naruby zabráníte otěru barev v pračce. Díky zapnutému zipu nebo knoflíkům předejdete poškození, přetočení povlečení na líc a samozřejmě také zatoulání dalších kousků prádla, pokud povlečení neperete samostatně.

Výběr pracího prášku je čistě na vašich preferencích a zvyklostech. Tekuté prací prášky jsou šetrnější k barvám, klasické jsou zase většinou lepší na skvrny, ale barvy vám mohou zaprat. Nezapomeňte při praní třídit prádlo podle barev – nejlépe na bílé, tmavé a barevné. Používáním speciálních pracích prostředků pro danou „barevnou“ skupinu ochráníte barvy při praní ještě více.

Nedoporučuje se na povlečení používat aviváž. Ta obalí vlákna speciální vrstvou, díky čemuž je povlečení sice měkčí, ale zároveň přichází o savost a prodyšnost. Na bílé prádlo byste neměli používat ani bělidla, ta totiž poškozují vlákna, takže se vám povlečení rychle zničí.

Jak na sušení

Domácnosti se dělí na dvě skupiny, a to ty, které mají sušičku prádla a ty, které suší hezky tradičně na sušáku doma, na balkoně nebo zahradě.

Pokud patříte k těm, kteří již poznali kouzlo sušiček, opět byste neměli podcenit sílu pracích symbolů uvedených na lůžkovinách, protože ne všechny typy povlečení jsou do sušičky vhodné. Zejména povlečení s plastovými zipy a knoflíky by do sušičky přijít nemělo, jinak se plastové části mohou začít brzy lámat. Obecně by sušička neměla většině povlečení uškodit, doporučujeme však sušit spíš na šetrnější programy (delší s nižší teplotou). Opět platí, že čím nižší teplotu při sušení použijete, tím méně se bude povlečení opotřebovávat. Povlečení sušte vždy naruby a sušičku nepřeplňujte.

sušení prádla

Při klasickém sušení na sušáku je však třeba také dodržet několik užitečných rad, aby se vám povlečení odměnilo dlouhým životem. Sušte ho na vzdušném (dobře větraném) a teplém místě. Ve vlhkých místnostech (jako je například koupelna) budou lůžkoviny schnout pomaleji a snadno tak zatuchnou. Povlaky nikdy nevěšte za rohy, aby se pod vlastní vahou nevytahaly. Pokud máte možnost, dejte povlaky sušit přes několik šňůr, aby se nevytvořil nehezký přehyb. Při sušení venku obracejte povlečení vždy naruby a pokud máte možnost, tak sušte raději na stinném místě, aby se barvy nevyšisovaly od sluníčka. Naopak čistě bílé prádlo si o sušení na sluníčku přímo říká. Pozor ovšem, pokud používáte prostředky na bázi chlóru – v takovém případě vám bílé prádlo na sluníčku zežloutne.

Vyžehlíme, co se dá

Asi se shodneme, že žehlení povlečení není žádná zábava ani když máte tu nejkvalitnější žehličku a nejlepší žehlicí prkno. Ale pokud zrovna nepoužíváte krepové povlečení, žehlení se většinou nevyhnete. Určitě pomůže, když při sušení povlečení řádně vyvěsíte nebo ho vyndáte ze sušičky ještě teplé, aby se co nejméně zmačkalo. Žehlete vždy na doporučenou teplotu a naruby, abyste ochránili barvy. Pro snadnější žehlení vám pomůže také povlečení lehce navlhčit.

Klínový podhlavník

Jaký materiál

Závěrem se podíváme, s jakými plusy a mínusy při údržbě můžete počítat už při výběru povlečení. Jak již jsme zmínili, práci s žehlením si ušetříte v případě krepového povlečení, nežehlivou úpravou se také chlubí zimní varianty povlečení z mikrovlákna – mikroplyš a mikroflanel. Povlečení z mikrovlákna (klasické i zimní) také rychleji schne a je stálobarevnější než klasická bavlna. Ta sice patří mezi nejoblíbenější materiály, ale žehlení se u ní nevyhnete a musíte také počítat také s rychlejším vypíráním barev. Pokud ovšem zainvestujete například do kvalitního povlečení z bavlněného saténu, potěší vás jak snadnější žehlení, tak vyšší stálost barev než u bavlny klasické.

Přečtě se si pár dalších zajímavostí o povlečení ZDE.Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *