Jak správně léčit nachlazení?

Víte, jak správně léčit nachlazení u dětí?

Určitě to znají všichni rodiče, doma je najednou malý pacient. Je to chřipka, nebo jen nachlazení? Jaký je mezi nimi rozdíl a jak je správně léčit?

Je to chřipka nebo „jen“ nachlazení?

Chřipka i nachlazení mají podobné příznaky. Není se proto čemu divit, že mnozí rodiče to nevědí rozeznat. V obou případech jde o virové respirační onemocnění. Obecně však platí, že pokud je dítě nachlazené, nemoc má mírnější průběh. Příznaky – tedy zejména rýma, kašel či bolest v krku – se rozvíjejí spíše postupně. Při chřipce je nástup příznaků velmi rychlý, doprovází ji vysoká horečka nad 38 °C, často doprovázena zimnicí, dítě je unavené až malátné a bolí ho svaly, klouby či hlava. Rýma se při ní vyskytuje spíše výjimečně a může mít několik komplikací.

Jak srazit horečku?

U dětí platí zásada, že je třeba srážet teplotu nad 38 °C. Do 38 stupňů se teplota považuje pouze za zvýšenou a netřeba ji řešit podáváním léků ani zábaly či sprchováním. Taková teplota je totiž užitečná a je znakem toho, že organismus bojuje s infekcí. Při teplotě nad 38 °C podáváme dětem léky na snížení teploty. Výjimkou jsou děti, které mívají při horečce tzv. febrilní křeče – těm se podávají léky na snížení teploty již od 37,5 °C.

1. Teplotu správně změřte

U malých dětí do dvou letech změřte teplotu v konečníku digitálním teploměrem s flexibilní špičkou a odečtěte 0,5 °C. U starších dětí použijte digitální teploměr měřením v podpaží. Bezdotykové teploměry jsou vhodné spíše na kontrolování teploty.

Náš tip: Využijte slevový kód lekarna.cz a kupte si různé typy teploměrů se slevou.

2. Podejte správné léky

V případě chřipky i nachlazení jde o virová onemocnění, u kterých antibiotika nezabírají. Na snížení horečky tedy použijte volně dostupné léky na bázi ibuprofenu nebo paracetamolu, které děti mohou užívat ve formě čípků, sirupu nebo tablet. Pokud teplota znovu vystoupí nad 38 stupňů, v intervalu 6 – 8 hodin můžete podat lék se stejnou účinnou látkou. Pokud vystoupí horečka nad 38 stupňů dříve než za 6 hodin, podává se lék s jinou účinnou látkou (tedy po ibuprofenu paracetamol a naopak). Pozor, nechat děti se vypotit není správné. Rychle by mohlo dojít k přehřátí a dehydrataci organismu.

Náš tip: Léky s účinnou látkou paracetamol (Paralen, Paramax, Panadol) a ibuprofen (Ibalgin, Nurofen, Brufen) byste měli mít doma v zásobě. Nakupte je výhodně za pomoci portálu Vasekupony.cz., Dr. Max slevový kupón se přece hodí vždycky, nebo ne?

3. Dítě ochlazujte

Při teplotě nad 39 stupňů mohou být účinné i jiné způsoby ochlazování organismu. V tom případě můžete aplikovat zábaly, které se dávají na hrudník nebo na celé tělo. Zejména u miminek a malých dětí postačuje jejich aplikace na hrudník. Jako alternativu můžete také dítě mýt houbičkou namočenou ve vlažné vodě.

4. Dbejte na dostatečný příjem tekutin

Při zvýšené teplotě a horečce dávejte pozor na to, aby nedošlo k dehydrataci organismu. Dítěti můžete podávat například ředěné ovocné šťávy, ovocný čaj, starším dětem i minerálku. Je pravděpodobné, že nemocné dítě nebude mít chuť k jídlu, nenuťte ho do něj.

5. Umožněte dítěti klidový režim

Dítě během nemoci potřebuje hodně odpočinku. Větším dětem dovolte lenošit u pohádek či kreslení, menší děti zaměstnejte hračkami či knížkami. Pokud jim uděláte postýlku na gauči v obývacím pokoji, možná se jim z ní ani nebude chtít vstát.

6. Kontaktujte lékaře

Pokud do dvou dnů nedojde k ústupu obtíží, případně se zhorší, vyhledejte dětského lékaře. To však platí pouze u dětí starších než jeden rok. U miminek do 3 měsíců vyhledejte lékaře co nejdříve. To platí také tehdy, pokud u dítěte pozorujete komplikace nebo se léčí na určité chronické onemocnění.Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *