nákupy

4 tipy, jak být méně závislí na nákupech

Každý se může někdy dostat do situace, kdy zkrátka nemůže jít do obchodu pro čerstvé potraviny a nemusí se jednat zrovna o mimořádnou situaci, jaké čelíme v této době. Samozřejmě stát se zcela nezávislým na obchodech je dnešní době velmi obtížné, pokud zrovna nemáte vlastní zahrádku, nebo rovnou farmu. Ale existují vychytávky, díky kterým si můžete od obchodů alespoň trochu oddechnout.

1. Nekupujte balenou vodu

Ano, je pravda, že plastové lahve s vodou mají dlouhou trvanlivost a dají se koupit do zásoby. Ne každý má ale doma tolik místa, aby si mohl dělat zásoby. Zkuste místo toho pracovat s tím, co máte k dispozici, a to je voda z kohoutku. Díky filtrační konvici totiž i ta nejhorší městská voda získá skvělou chuť. Filtry ji zbaví charakteristického chlorového nádechu i spousty dalších nežádoucích vlastností a některé ji dokonce obohatí o blahodárné minerály.

Máte raději vodu s bublinkami? I to má řešení! A to v podobě výrobníků perlivé vody. Nejznámější jsou samozřejmě ty od značky Sodastream, nabídka se ovšem velmi rychle rozrůstá. Investice do filtrační konvice i výrobníku sody se vám velmi rychle vrátí nejen finančně. Eliminujete také množství plastového odpadu z vaší domácnosti a ušetříte si spoustu práce s taháním težkých nákupů.

vyrobník sody

2. Vakuujte

Věděli jste, že díky vakuovačce můžete prodloužit trvanlivost potravin až 5x? Nemusíte se tedy bát nakoupit větší zásoby. Stačí je pak rozdělit po menších porcích a zavakuovat. Vakuově můžete uskladnit uzeniny, sýry, maso, ryby nebo třeba již uvařená jídla a pečivo. Jako bonus vám vakuovačka ušetří místo v mrazáku, pokud dáte potraviny zamrazit, zachová déle aroma a zabrání šíření pachů z aromatičtějších jídel (například ryb) po lednici .

Pokud vás téma vakuovaček zajímá podrobněji, koukněte se do našeho článku Vakuovat, či nevakuovat – to je otázka!

vakuovačky

3. Upečte si sami

Ani pro čerstvé pečivo už dnes nemusíte běhat každý den do obchodu. Ačkoliv je obecně rozšířený názor, že domácí pečení chleba a jiného pečiva je náročné, není to pravda. Například díky domácí pekárně můžete mít chleba téměř bez práce, protože i hnětení těsta obstará za vás. Vy si už jen vyberete, jestli si upečete z vlastních surovin (například oblíbený chleba z kvásku) nebo se spolehnete na odborně namíchané směsi určené přímo do pekáren, které nabízí mnoho chuťových variant.

chléb

4. Vyrobte si sami

Samozřejmě nejen pečivo si můžete pohodlně vyrobit doma. Domácí výroba potravin se v poslední době hojně rozmáhá napříč domácnostmi a inspirovat se můžete i vy. Není totiž vůbec složité vyrobit si domácí máslo, poctivou šunku v šunkovaru, jogurt v jogurtovači, nebo třeba lahodné domácí těstoviny. Vše samozřejmě závisí na vašem čase a chuti pustit se do toho, ale věřte, že tak získáte nejen určitou nezávislost na pravidelných nákupech, ale také kvalitní potraviny z poctivých surovin. A to za to přeci stojí.

domácí jogurtNapsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *