7 nejčastějších chyb při běhání

I vy jste podlehli kouzlu běhání? A slyšeli jste už o tom, že nevhodná technika či nesprávně zvolená obuv může způsobit nadměrné opotřebení kloubů nebo jiné zdravotní problémy? Na co si třeba při běhu dávat pozor?

Nesprávně dýcháte

Pocítili jste už někdy při běhání píchání v boku? Pokud ano, pravděpodobně nedýcháte bránicí. Zapojení bránice je při běhu velmi důležité – pomáhá předcházet již zmíněnému píchání v boku, šetří energii a zajišťuje dostatek kyslíku pro svaly. Nesprávné dýchání může souviset i se špatně zvoleným tempem. Jak jednoduše zjistíte, zda je vaše tempo ideální? Doporučuje se běžet pouze tak rychle, abyste dokázali bez problémů mluvit a nelapíte po dechu. Pokud to nedokážete, měli byste zpomalit.

Běháte v domácím úboru a klasických teniskách

Oblečení na doma se nikdy nevyrovná funkčním oděvům, které dokáží Lépe odvádět pot či ochránit před deštěm a větrem. Bohatou nabídku funkčních kousků najdete i v e-shopu Sportisimo, kde si například můžete uplatnit Sportisimo slevový kód. Ideální běžecký outfit by měl sestávat z několika vrstev, abyste je v závislosti na počasí nebo intenzity tréninku mohli přidávat nebo shazovat. Klikněte na Zalando lounge a podívejte se, jestli tam neobjevíte nějaké stylové mikiny či trička, ze kterých byste si mohli vyskládat ideální vrstvený outfit. Zalando Lounge doprava zdarma také jistě potěší.

Samostatnou kapitolu tvoří běžecká obuv. Na začátku se musíte rozhodnout, na jakých površích budete běhat. Jiné tenisky jsou vhodné pro lesní terén a jiné na asfalt. Trailová obuv, vhodná na nezpevněné povrchy, bývá těžší a je zhotovena z odolnějších materiálů. Silniční běžecká obuv je o něco lehčí a vyznačuje se dobrým tlumením nárazů. Běžecké tenisky by neměly být těsné, doporučuje se nechat mezi nejdelším prstem a tenisky prostor přibližně 7 mm. Nejlehčí teniska neznamená automaticky i největší komfort. Nevhodná obuv nezajistí potřebnou oporu či tlumení, a proto při běhu cítíme doslova každý kamínek. Rovněž je třeba brát v úvahu životnost tenisek. Ti, kteří trénují několikrát do týdne, je budou muset měnit mnohem častěji.

Neovládáte správnou techniku

Techniku je důležité nastavit správně už na úplném začátku, protože později se zlozvyků budete zbavovat už jen těžko. Pokud máte možnost, poraďte se s trenérem. Základní pravidla hovoří o tom, že tělo má být při běhu zpevněné a trup v mírném předklonu. Lokty držte v 90-stupňovém úhlu. Bradu držte vzpřímeně, abyste se vyhnuli bolestem krční páteře. Nesmírně důležitý je i správný nášlap. Extrémní pronace (našlapování na vnitřní stranu chodidla) nebo supinace (vnější stranu) bývá při běhu častou chybou. Ideální je neutrální došlap, při kterém je tlak na chodidlo vyvíjen rovnoměrně.

Vynecháváte rozcvičku

Pokud se před tréninkem dostatečně nerozcvičíte, riskujete zranění. Trénink můžete začít například běžeckou abecedou. V případě, že nemáte k dispozici pomoc trenéra, na internetu najdete řadu video návodů, podle kterých si nacvičíte správné provedení cviku i držení těla.

Běžíte příliš rychle

I když by se na první pohled mohlo zdát, že vysoké tempo je při běhu žádoucí, opak je pravdou. Vhodnější je zvolit přiměřené tempo a trénovat pravidelněji. Čím déle budete běhat, tím lépe budete znát své limity a dokážete si nastavit ideální tréninkový plán. Nezapomeňte do něj zařadit i dny na rekonvalescenci. Úplní začátečníci by měly tempo i intenzitu tréninků zvyšovat postupně a první dny začít s pouze 10-15 minutovými intervaly.

Nepřisuzujete význam stravě

Potraviny, které před tréninkem nebo po něm sníte, mají obrovský vliv na náš výkon a rychlost zotavení. Půlhodinu před během se doporučuje konzumovat lehce stravitelné sacharidy. Při delších trasách spálíme množství kalorií, které je později třeba doplnit. Několik zdroje uvádějí, že strava po tréninku by měla obsahovat proteiny a sacharidy v poměru 1: 3. Při běhu rovněž dochází ke ztrátě tekutin. Na jejich doplnění postačí i obyčejná voda. V některých případech však třeba zvážit i doplnění vitamínů a minerálů prostřednictvím iontových nápojů. A dejte si velký pozor na příliš intenzivní tréninky při vyšších teplotách, které mohou vést až k dehydrataci organismu.

Ignorujete varovné signály

Někdy to s tréninkem přeženeme a dostaví se nepříjemné pocity jako píchání či bolest svalů. Pokud se však bolest stává pravidlem a brání vám dokončit trénink, možná byste měli popřemýšlet nad prohlídkou u lékaře, který vyloučí vážnější zdravotní potíže jako kardiovaskulární problémy či problémy s pohybovým aparátem.Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *