Čerstvé nastrouhané brambory, utřený česnek, voňavá majoránka, vajíčka, mouka a sůl, to vše pěkně vypečené na pánvi se sádlem. Ano, to všechno patří do tradičního českého bramboráku. Můžeme je podávat jako přílohu k masové směsi nebo je jíst samotné, lze je smažit na plotně, ale i zapékat v troubě. Na sádle, na oleji, na sucho, … Kdo by bramboráky nemiloval?
V dnešním speciálním díle si ukážeme různé druhy této tradiční české pochutiny, a jak ji připravit v odlehčené verzi.
Tradiční české bramboráky
Recept na bramboráky asi většina z nás zná, ale vychytat tu správnou chuť a konzistenci může být občas oříšek. Proto jsme si pro vás na rozehřátí připravili osvědčený recept na vynikající české bramboráky, ze kterých se vašim strávníkům budou spouštět sliny.
Ingredience:
- 500 g brambor
- 5 stroužků česneku
- 2 vejce
- 100 g hladké mouky
- 100 ml mléka
- sůl, pepř, majoránka
- sádlo na smažení
Postup přípravy:
Oloupané brambory nastrouháme najemno a vymačkáme z nich přebytečnou vodu. Poté je smícháme s vejci, utřeným česnekem, hladkou moukou, mlékem a kořením.
Hotové těsto smažíme na sádle na rozpálené pánvi dozlatova.
Cuketové bramboráky
Mezi lidmi jsou známé také jako „cukeťáky“. Protože se ale připravují stejně a výsledná chuť a konzistence odpovídají klasickým bramborákům, můžeme je tak klidně nazývat. Jelikož je hlavní surovinou cuketa, která je známá nízkým obsahem kalorií, jedná se o fit recept. Příprava je navíc jednoduchá a těsto můžete smažit na pánvi, ale i zapékat v troubě.
Ingredience:
- 1 kg cukety
- 100 g hladké mouky
- 2 vejce
- 2 stroužky česneku
- 100 g nastrouhané mozzarelly
- sůl, pepř, majoránka
- olej na smažení
Postup přípravy:
Oloupané cukety si nastrouháme nahrubo a smícháme je se solí. Cuketa následně pustí velké množství šťávy, kterou vymačkáme.
Přidáme vejce, mouku, sýr, utřený česnek a koření. Hotovou směs můžeme buď smažit na pánvi na trošce oleje, nebo bramboráky péct v troubě předehřáté na 190 °C cca 20 min.
Patizonové bramboráky
Patizon je zvláštní druh tykve, který poznáte podle neobvyklého diskovitého tvaru s hrbolky, díky kterým připomíná létající talíř. Tato plodina skutečně vypadá jako z jiné planety, ale chutí i konzistencí bychom ji mohli přirovnat k cuketě či dýni. Když patizon nastrouháme, lze z něj také připravit těsto na bramboráčky či jiné placičky.
Ingredience:
- 1 větší patizon
- 1/2 cibule
- 3 stroužky česneku
- 80 g hladké mouky
- 1 lžička dijonské hořčice
- sůl, pepř, sušené oregano, špetka kurkumy
Postup přípravy:
Umytý patizon zbavíme semínek a dužiny a nastrouháme ho nahrubo. Když zasypeme směs solí, pustí vodu, kterou můžeme následně vymačkat.
Na pánvi si mezitím osmažíme nadrobno nakrájenou cibuli a česnek dozlatova. Opečené přidáme k patizonu společně s hladkou moukou, hořčicí a kořením.
Z těsta vytvoříme placičky a pečeme v troubě předehřáté na 200 °C cca 15 min nebo smažíme na pánvi na trošce oleje.