Rádi experimentujete v kuchyni? Baví vás objevovat nové chutě a vůně? Díky této speciální edici článků společně proletíme neznámými kulturami a zaměříme se na objevování nových receptů, které jsou pro naše klima neznámé. V tomto díle probádáme tradiční židovskou kuchyni, která se drží velmi striktních pravidel přípravy pokrmů.
Charakteristika
Židovská kuchyně se může jevit poněkud nudně, podléhá totiž spoustě náboženských pravidel určených Tórou, díky které je výsledný pokrm „košer“ (tedy rituálně čistý). Mléčná a masitá jídla se nesmí kombinovat a z jídelníčku jsou například vyřazeny různé druhy mas (například vepřové nebo mořské plody). I porážka musí probíhat v náboženské čistotě, existují proto třeba košer jatka, kde se maso kompletně zbavuje krve. Ačkoliv je celý tento proces získávání a upravování potravin velice složitý a může se vám zdát zbytečný, výsledná kvalita pokrmů je díky tomu mnohem vyšší.
Unikátnost této kuchyně spočívá v její rozmanitosti a propojení vyvážených chutí. Kombinuje sladké a slané prvky a vytváří nový chuťový požitek. Dominují zde vůně česneku a koření a pochutnáte si jistě i na sladkém pečivu a notné dávce medu, který židovská kuchyně často používá.
Recepty
Challah
Naprosto základním pokrmem této kuchyně je samozřejmě chléb Challah. Podávají se vždy dva bochníky. Je upečen ze sladkého těsta, které u nás není příliš běžné a je proto pro některé lidi zprvu oříšek, najít k němu cestu. Naše kultura upřednostňuje kváskové chleby s kmínem, které mají svou specifickou slanost. Tento chléb stojí na druhé straně chuťového spektra, ale rozhodně stojí za to ho ochutnat.
Polévka s macesovými knedlíčky
Maces je další tradiční surovinou židovské kuchyně. Jedná se o nekvašený chléb z vody a mouky, který dominuje jídelníčku především v období židovského svátku Pesachu. Tato polévka je pouze velmi silný slepičí vývar se zeleninou, který je obohacen o knedlíčky z mletého macesu, vajec a sádla.
Ačkoliv se nejedná o nejzdravější pokrm, jeho vyváženější zeleninovou podobu můžete nalézt ZDE
Šoulet
Tento pokrm patří k nejoblíbenějším z židovských jídel. Je to velmi sytý hlavní chod, který připomíná naše tradiční vepřo knedlo zelo. Nejčastěji se připravuje z krup, hrachu a fazolí a celému chuťovému spektru vládne kvalitní maso (většinou husa). Díky tomuto pokrmu si židovskou kuchyni nejčastěji spojujeme s vůní česneku. Jeho příprava je sice časově náročná a vaše kuchyně bude vonět jako česnekové doupě, ale výsledek vás naprosto uchvátí.
Tato fotka pochází z receptu na tradiční šoulet
Latkes
Nenechte se zmást názvem. Tento recept, ačkoliv je jeho jméno nic neříkající, je známý i u nás a každý z nás ho už pravděpodobně někdy ve svém životě jedl. Nejedná se o nic jiného než o naše bramboráky. Tyto smažené placky ze strouhaných brambor se ale nepodávají s dávkou česneku a majoránky. Tradiční latkes se nejčastěji konzumují se zakysanou smetanou a sladkými džemy.