french press nebo moka konvička

French press nebo moka konvička? Jak na domácí přípravu kávy.

Pokud jste velcí milovníci kávy, určitě hledáte způsoby, jak si připravit tu nejlepší kávu i doma. Jako první se samozřejmě nabízí klasický kávovar, který vyrobí dokonalou kávu téměř sám, bez námahy, a pokud máte doma nějaký lepší model, tak klidně i s našlehaným mlékem.

Co ale dělat, když se vám do takového přístroje nechce investovat, nemáte na něj místo nebo vás jen zkrátka odrazuje složitější údržba a čistění? Řešení je jednoduché – pořiďte si french press nebo moka konvičku! S minimálními náklady tak získáte skvělého pomocníka pro přípravu dokonalé kávy. A abyste neměli dilema, kterého z pomocníků si vybrat, tady je malá nápověda.

French press

Luxusní káva jednoduše a během pár minut. Ačkoliv toto zařízení vypadá skoro až primitivně – pouze skleněná nádoba s pístem a víčkem – pro vyznavače kvalitní kávy je to malý zázrak. Poprvé se objevil už v napoleonské Francii, patentován pak byl ve třicátých letech 20. století v Itálii. Největší boom pak zažil v 60. letech ve Francii, ovšem časem se na něj trochu pozapomnělo, což je celkem škoda.

Příprava kávy je v podstatě skoro tak jednoduchá, jako zalití našeho českého „turka“. S tím rozdílem, že káva z french pressu je o hodně chutnější, kvalitnější a bez otravných zrníček. Louhování v horké vodě neničí aroma kávy a nechá vyniknout její plnou chuť, takže se jedná o jeden z nejšetrnějších způsobů přípravy vhodný i pro luxusnější druhy káv. Navíc vám french press poslouží kdekoliv, kde máte přístup k horké vodě, třeba i ohřáté nad ohništěm.

Na co si dát pozor?

  • pro nejlepší výsledky do french pressu používejte hrubě mletou kávu
  • kávu zalévejte vodou o teplotě cca 93 °C (cca půl minuty odstátá převařená voda), nikoliv vodou vařící
  • před použitím nádobu nahřejte (stačí vypláchnout teplou vodou)

Postup přípravy

Do nahřáté nádoby nasypte kávu, cca 80 g na 1 l vody, nebo podle toho, jak silná vám chutná. Zalijte ji horkou (ne vřelou) vodou, nasaďte víčko s pístem a ten stlačte asi 1–2 cm pod hladinu. Kávu nechte louhovat cca 3–4 minuty, poté zvolna (nikoliv silou) stlačte píst až ke dnu. Chvilku počkejte, až se prach usadí, a veškerou kávu slijte do šálků, aby se dále nelouhovala.

Náš tip! French press doma využijete například i pro přípravu bylinkových a sypaných čajů.

french press

Moka konvička

Moka konvička potěší všechny, kteří si potrpí na pořádný životabudič. Káva z ní je intenzivnější, výraznější a plnější než z french pressu, ovšem za cenu méně šetrné přípravy. Patentována byla v roce 1933 v Itálii a poměrně rychle se rozšířila do celého světa.

Funguje na jednoduchém principu rozpínavosti vodní páry a extrakce probíhá vřelou vodou, takže v chuti můžete zachytit malou stopu „připálenosti“. Není tak silná jako klasické espresso, ale nakopne opravdu spolehlivě.

Na co si dát pozor?

  • do moka konvičky je vhodná káva s jemným až středním mletím
  • pro lepší výsledky při přípravě použijte již horkou vodu, nikoliv studenou (jen pozor, ať se o teplou konvičku pak nespálíte)
  • je nutné celou dobu hlídat teplotu ohřevu, dejte pozor na to, aby se káva nepřipálila
  • ačkoliv nerezové provedení konvičky je možná praktičtější, nejlepších výsledků dosáhnete s klasickým hliníkem, který lépe vede teplo

Postup přípravy

Do spodní části nalijte horkou vodu až po rysku pod přetlakový ventil. Do zásobníku vsypte na sítko mletou kávu. Zásobník by měl být plný, kávu v žádném případě nestlačujte, zarovnejte ji však pečlivě s okrajem. Přišroubujte horní část konvičky, řádně utáhněte, aby vám pára neunikala. Přiveďte vodu k varu, nejvhodnější je na přípravu plynový vařič a středně velký plamen. Jakmile začne káva přetékat do horního zásobníku (poznáte to podle charakteristického zvuku), zmírněte ohřev na minimum. Ještě před koncem extrakce pak oheň úplně vypněte, aby abyste zabránili připálení. Ihned podávejte.

moka konvičkaNapsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.