detoxikační smoothie

Začněte nový rok zdravě: 5 nejúčinnějších detoxikačních potravin nejen do smoothie

Po vánočním a silvestrovském hodování si vaše tělo potřebuje trochu odpočinout a načerpat další energii na zbytek zimy. Skvělý způsob, jak svému tělu prospět je detoxikace organismu, která pomůže i všem, kteří si dali do nového roku předsevzetí zhubnout. Jak nejlépe na to?

Základem je upravit jídelníček – vynechat těžká kalorická jídla a nasadit potraviny, které pomohou vašemu tělu přirozeně zregenerovat. Konzumace je povolená v jakékoliv formě, my máme nejraději tzv. smoothie, protože jsou rychle hotová, snadno sbalená na cesty a poskytují nespočet chuťových kombinací. A jaké potraviny jsou pro detoxikaci těla nejúčinnější?

Zázvor

Tento asijský poklad je skvělý pro podporu zdravého trávicího traktu a stimuluje krevní oběh, díky čemuž napomáhá rychlejšímu odplavování toxinů z těla. Má také povzbuzující a protizánětlivé účinky. Při nachlazení je skvělý na přípravu čaje. Má však velmi výraznou štiplavou chuť, takže do smoothie s ním opatrně – je skvělý v kombinaci s pomerančem, mrkví nebo třeba banánem.

zázvor a citron

Citron, grep a pomeranč

Citrusové vitamínové bomby zejména pro období chřipek a nachlazení asi nemusíme dlouze představovat. Méně známé je již to, že zejména citron (ale i ostatní citrusy) má také detoxikační schopnosti, podporuje činnost jater a napomáhá rychlejšímu spalování tuků. Citrusy můžete bez obav přidat do každého smoothie, vždy vykouzlí dokonalou chuť. A pokud potřebujete po ránu rychle nastartovat metabolismus, zkuste obyčejnou sklenici vlažné vody s citronem.

Červená řepa

Červená řepa se řadí mezi tzv. superpotraviny díky obsahu celé škály vitamínů, minerálů a enzymů. Mimo jiné je zdrojem vitamínu C, kyseliny listové, železa, hořčíku, mědi, zinku, manganu, jódu a dalších stopových prvků. Je skvělá pro pleť i vlasy, reguluje hladinu cholesterolu a také napomáhá při očistě jater. Ne každému ovšem sedne její charakteristická zemitá chuť, proto ji zkuste do smoothie nakombinovat třeba s jablkem nebo pomerančem a mrkví, které celkovou chuť zjemní.

šťáva z červené řepy

Špenát

Špenát je skvělý antioxidant, který napomáhá správné činnosti celého trávicího ústrojí. Je bohatý na chlorofyl a také skvělým zdrojem vitamínů a minerálních látek, zejména pak vitamínu K a draslíku. Je to nejpoužívanější potravina pro tzv. zelená smoothie, která nabízí spoustu možností na kombinování chutí. Skvěle chutná s banánem, jablky, zázvorem nebo avokádem, které je také oblíbenou detoxikační potravinou.

zelené smoothie

Zelený čaj

Zelený čaj sice není potravina v pravém slova smyslu, ale bez správného pitného režimu se očista těla rozhodně neobejde. Je bohatý na antioxidanty a pomáhá při hubnutí i regeneraci jater. A co víc – můžete ho přidat i do smoothie. Stačí ho použít místo vody nebo ovocných šťáv a vaše koktejly dostanou doslova nový rozměr. Zkuste kombinaci s mangem, citrusy, banánem, jablkem nebo špenátem.

Dobrou chuť a zdravé trávení!Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.