psychologie barev

Psychologie barev v interiéru pro útulný domov

Dodejte svému domovu barvy. Barevným laděním interiéru můžete svůj domov jednoduše zútulnit, projasnit, dodat mu teplo nebo naopak uklidňující nádech. Působení barev na psychiku je prověřeno výzkumy i letitými zkušenostmi a díky těmto poznatkům můžete kouzlením s barvami udělat ze svého bydlení domov snů. Tak popusťe uzdu své fantazii a dopřejte svému domovu barevné stěny nebo třeba jen doplňky.

koupelna

Základní tipy pro práci s barvami na stěnách

  • Syté tmavé barvy místnost opticky zmenší, neměli bychom je tedy volit do malých ani tmavých a hůře osvětlených pokojů.
  • Barvy mají vliv na rozptýlení světla a „hřejivost“ místnosti. Pokoje, do kterých přes den více svítí slunce (orientované na jižní stranu) působí teple – lze je tedy doladit studenými odstíny barev. Naopak pokoje orientované na jih působí studeně a bude jim více prospívat ladění do teplých barev.
  • Vhodně zvolenou barvou na jednu stěnu pokoje lze místnost opticky prodloužit nebo rozšířit.
  • Obecně platí, že do místností, kde je potřeba vyvíjet nějakou činnost a interakce s ostatními se více hodí teplé barvy podporující aktivitu, a naopak do pokojů určených k relaxaci a odpočinku jsou vhodnější studené a uklidňující barvy.

Ale nemusíte se omezovat pouze na barevnost stěn – barevného působení lze docílit také vhodně barevně doladěnými doplňky či nábytkem. Například ložnici bez problémů vyladíte správně vybraným ložním povlečením, koupelnu barevně sladěnými koupelnovými doplňky a nemalou roli hrajé také nábytek v každé místnosti.

Barvy v jednotlivých místnostech

Černá, šedá a bílá jsou neutrální, a tedy kombinovatelné se všemi ostatními barvami. Pokud jde o černou, ta je vhodná spíše jako doplněk a neměla by v interiéru převažovat, aby nepůsobil depresivně. Naopak teplé přírodní barvy – odstíny béžové a hnědé – evokují pocit pohodlí a domova a jsou taktéž kombinovatelné téměř se všemi dalšími barvami, navíc se hodí do každého pokoje. V současné době populární tzv. nordic/severský styl prosazuje kombinace právě černé, šedé, bílé a přírodní pro co nejčistší a vzdušný interiér.

Ložnice

Ložnice je místem zejména pro odpočinek, relaxaci, příjemné snění a odreagování. Taková vaše malá oáza klidu. Měla by působit relaxačně, takže je lepší vyhnout se výrazným a křiklavým barvám, zejména pak na velkých plochách. Jednou z nejvhodnějších barev je modrá, která uklidňuje celý organismus, způsobuje pokles tlaku a pomáhá relaxovat. Někdy však může působit až moc chladně. Prohřátí místnosti lze docílit kombinací s teplými barvami nebo doplněním přírodní hnědou a béžovou.

povlečení Puntík

Vhodné jsou i světlejší odstíny zelené, která uklidňuje, dodává novou energii po ránu a zároveň působí velmi příznivě, pokud se místnost nachází v hlučnějším prostředí (oslabuje citlivost vůči hluku). Zapovězená ale není ani mystická, meditační fialová v sytějších odstínech, která navodí tajemnou atmosféru a lila nebo růžová, které vytvoří z místnosti útulný pokojík.

Nevhodné jsou naopak výrazné, křiklavé odstíny, které působí povzbudivě na organismus a mohly by nám tak narušovat spánek – například červená či žlutá.

Obývací pokoj

Obývací pokoj většinou bývá středem celého bytu, kde se schází celá rodina po náročném dni ve škole a v práci, a místem, kam zveme návštěvy. Místo setkávání a interakce. Proto by měl působit veselou a přívětivou atmosférou, čehož docílíte zejména použitím teplejších barev jako je oranžová, červená či žlutá. Hodí se i světlejší zelená. Pokud nechcete barvy dávat přímo na zdi, můžete interiér doladit například dekoračními polštářky, závěsy nebo barevnou pohovkou.

Naprosto dokonale bude také působit interiér v přírodních hnědých a béžových. Tato kombinace navodí dokonalý pocit pohodlí a útulnost. Zkrátka pocit domova. Jen pozor, aby se u vás návštěvy necítily natolik doma, že nebudou chtít odejít.

obývací pokoj

Kuchyně a jídelna

V kuchyni ani jídelně se rozhodně nemusíte vyhýbat sytějším barvám. Je zde vhodná například zelená, žlutá, červená nebo třeba oranžová, které podporují chuť k jídlu a působí dobře na trávení. V neutrální bílé  bude vaše kuchyně působit čistě a vzdušně, snadno ji pak oživíte barevnými doplňky. Naopak do kuchyní a zejména pak do jídelen není doporučována barva modrá, která tlumí a pomáhá udržet hladové choutky na uzdě.

Energické barvy vnesou do každodenní rutiny jako je vaření novou energii, která vás u plotny doslova roztančí. Vaření si můžete ozvláštnit také  například barevnými hrnci, noži i dalším kuchyňským náčiním nebo dokonce barevnými spotřebiči.

Kuchyně

Koupelna

V koupelně se žádné meze nekladou, můžete popustit uzdu fantazii, žádné barevné ladění není zakázané. Koupelna je hned po ložnici druhým místem, kde si můžete dopřát soukromou chvilku odpočinku, výběr barev byste tedy neměli podcenit. Pokud toužíte hlavně po relaxaci, zvolte barvy meditační; pokud vás v koupelně napadají ty nejlepší nápady, můžete je podpořit barvou teplou a inspirační. Teplé barvy zapůsobí domácky a útulně, ve studených barvách zase zdůrazníte čistotu a hygieničnost, i když pak může na někoho působit trochu chladně. To ovšem snadno napraví například nábytek v teplé hnědé nebo doplňky a ručníky laděné do těch správných barev.

koupelna

Pracovna

Barevné ladění pracovny můžete přizpůsobit tomu, co je pro vaši práci nejdůležitější. Potřebujete se hlavně soutředit a nenechat se rozptylovat, nebo chete kreativně tvořit  potřebujete v okolí inspiraci?  V první řadě si dejte pozor na barvy vyloženě tlumící a studené, které by vás místo chuti do práce mohly uspávat, na druhé straně si ovšem nepomůžete ani barvami příliš výraznými a křiklavými, které nerozptýlí vaši pozornost. Nejlépe budou působit tlumenější odstíny barev, které podpoří kreativitu a přinesou inspiraci. Zelená oslabuje citlivost vůči hluku, pomůže vám tak se lépe soustředit na práci.  Odstíny žluté a oranžové stimulují intelekt a podporují kreativitu, hodí se tak hlavně pro kreativce. Modrá v méně studených odstínech podporuje intelektuální myšlení a pomáhá soustředění na práci.

Dětský pokoj

Pokoje pro děti jsou asi nejnáročnějšími místnostmi pro barevné ladění, musíte v nich totiž skloubit hned  hned několik požadavků najednou. Jak již bylo řečeno, barvy mohou mít vliv na usínání, vaši náladu i kreativitu. Děti tráví ve svém pokoji hodně času, je tedy důležité, aby se cítily příjemně.

V ideálním případě by měl pokoj být rozdělen na kout k odpočinku laděný do tlumenějších barev, místo určené pro hraní a u starších dětí také prostor pro učení, který bude děti stimulovat a podpoří jejich kreativitu – snese tedy výraznější barvy. Na stěny a velké plochy je lepší vždy zvolit spíše pastelové odstíny barev, které pokoj zútulní a dodají vašim dětem pocit bezpečí. Syté křiklavé barvy pak skvěle poslouží na doplňcích, zejména pak u malých dětí a miminek, u kterých stimulují jejich pozornost. Například můžete oživit stěny veselými obrázky, ať už vlastoručně či profesionálně namalovanými nebo například samolepicími dekoracemi, které snadno vyměníte, když vaši ratolest omrzí.

Při volbě barev je důležité přihlédnout také k preferencím dětí. Ty starší si samozřejmě samy řeknou, jaká barva je pro ně nejpříjemnější. U těch menších to většinou snadno  zjistíte pozorovám – při hraní, kreslení atd. poznáte na jakou barvu reagují pozitivně a která jim naopak vadí. Obecně je však dobré vyhnout se sytým agresivním odstínům například červené, žluté a oranžové. Obzvlášť u hyperaktivních dětí je pak lepší sáhnout po tlumených uklidňujících barvách.

dětský pokoj

Nakonec jsou to ovšem hlavně naše osobní preference barev, které pomáhají ladit náš domov. Každý jsme jedinečný a máme své vnímání okolí, takže barva, která na jednoho člověka působí rušivě, druhého krásně ukolébá ke spánku. Důležité je doladit si domov tak, aby se v něm všichni členové cítili pohodlně a bezpečně.Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *