Duben je měsícem, kdy se vše zelená, pučí, kvete a je také nejvhodnější čas na sběr mladých kopřiv. Ptáte se, proč byste měli sbírat právě kopřivy? Ač je kopřiva považována za plevel a většinou se jí kvůli nepříjemnému žahání vyhýbáme hodně velkým obloukem, nelze jí upřít mnohé blahodárné účinky. A z těch se nejlépe těží, dokud jsou rostlinky mladé, tedy v dubnu a začátkem května. Pokud však nevěříte povídačkám, že i požahání kopřivou je zdravé, nezapomeňte si vzít na sběr rukavice!
Žahavý ďáblík s léčivým srdcem
Kopřivy mají své stálé místo v lidovém léčitelství již odnepaměti – údajně už staří Římané je používali k léčbě revmatu a artritidy. V našich končinách se zase věřilo, že mají moc odhánět zlé duchy. V léčitelství jsou kopřivy známé především pro své očistné účinky a často jsou využívány právě pro jarní očistné kúry.
Kopřivy pomáhají odvodnění těla, odplavují nečistoty z organismu, podporují imunitu a chrání před infekcemi, při virových i bakteriálních onemocněních, odstraňují únavu a pocit vyčerpanosti. Snižují vysoký krevní tlak a působí blahodárně při léčbě zánětů močových cest. Jsou bohaté na vitaminy C1, B2 a B6 a mnohé minerály. V neposlední řadě obsahují také kyselinu mravenčí, octovou a křemičitou, třísloviny a serotonin, což je známý hormon štěstí.
Překvapivě má kopřiva, při srovnání s jinými zelenými rostlinami, poměrně vysoký obsah bílkovin a vlákniny. Obsahuje také téměř 30x více vápníku a více než 8x více hořčíku ve srovnání se stejnou porcí špenátu. Může se také pochlubit bohatou dávkou železa.
Kam s ní
Jak již zbylo zmíněno, kopřivy jsou skvělými pomocníky při očistných kúrách a hubnutí. Díky celé řadě blahodárných účinků a obsahu spousty prospěšných látek je však využijete nejen v celé řadě pokrmů, ale také pro krásu těla. Překvapivě – na rozdíl od některých jiných bylinek – kopřiva funguje i při tepelném zpracování, protože některé účinné látky uvolňuje až při teplotě nad 80 °C.
Kopřivový čaj
Asi neznámější využití kopřivy je očistný čaj. Ten se dá uvařit z čerstvých i sušených kopřiv, takže si je klidně právě teď můžete nasušit a popíjet čaj po celý rok. Je skvělý na pročištění organismu, pomáhá při hubnoucích kúrách a je doporučován při boji se záněty močových cest. V zimě poslouží jako pomocník i prevence při virových i bakteriálních onemocněních. Čaj vyrobíte přelitím cca dvou lžic natrhaných lístků 250 ml vroucí vody, nechejte asi 15 minut louhovat v zakrytém šálku.
Kopřivové smoothie
Kopřiva je zajímavým zpestřením pro jarní zelená smoothie. Skvěle chutná s banánem, okurkou, zázvorem, avokádem, kokosovým mlékem, jablkem nebo třeba ananasem. Fantazii se však meze nekladou, takže kombinovat můžete dle své chuti. Před použitím do smoothie se doporučuje kopřivy zlehka spařit.
Kopřivové pokrmy
Kopřivu můžete v kuchyni využít také v širokém portfoliu pokrmů. V zásadě má podobné využití jako špenát, takže ji můžete přidat do nádivek, koláčů naslano, omelet a palačinek, nebo si z ní udělat netradiční přílohu po vzoru špenátu či dokonce polévku. Určitě se nebojte s kopřivou v kuchyni experimentovat, odmění se vám pořádnou náloží blahodárných látek a vitamínů a chutná opravdu dobře.
Pro krásné vlasy
Na vlasy můžete použít kopřivový odvar, který lze kromě listů uvařit i z kořenů. Uděláte ho jednoduše stejně jako čaj, pouze přidejte více kopřiv a louhovat nechte o něco déle – cca 30 minut. Vlažným odvarem pak opláchněte vlasy. Dodá jim nejen krásný lesk a sílu, ale působí blahodárně i proti padání vlasů a lupům.
Na bolest kloubů a pro krásnou pokožku
Výluh z kopřivy je také možné přidat přímo do koupele, měl by ulevit od bolesti svalů a kloubů. Navíc prospěje i vaší pokožce. Do tří litrů vroucí vody přidejte cca 5–6 šálků nasekaných kopřiv. Vše nechejte alespoň tři hodiny (nebo klidně i přes noc) louhovat. Před koupelí přidejte do vody ve vaně.
Smoothie kopřiva a kiwi mohu doporučit, zakápnout citronem a jaorovým sirupem.
Dobrý den, děkujeme za tip. Taková kombince zní velmi dobře, určitě vyzkoušíme 😉
Dobrý den, děkuji za informace o kopřivách a jejich možnostech. Jen si dovolím dotaz, proč nezmíníte také třeba to, kolikrát denně lze kopřivový čaj pít a že jeho nadměrná spotřeba může být nebezpečná. Vaše informace se tím jeví neúplné a jen na povrchu věci.
Dobrý den, máte pravdu, tato informace nám z článku skutečně vypadla, děkujeme za upozornění. Obecně se informace o užívání bylinek velmi různí. Samozřejmě platí zásady jako u každé konzumace přírodních a bylinných čajů, a to, že lidé s jakýmikoliv zdravotními problémy a lidé užívající léky by se nejprve měli poradit s lékařem. V případě bylinek se nedoporučuje dlouhodobá konzumace čajů, cca po 3-4 týdnech je dobré dopřát organismu pauzu, některé očistné kúry uvádějí doporučenou konzumaci dokonce 1-3 měsíce a poté alespoň měsíční oddech. Optimální denní dávka jsou pak 2-3 šálky čaje. Je však třeba také myslet na to, že každý organismus je unitátní a reaguje různě, proto primárně vždy dbejte na signály svého těla.