jak nepodléhat podzimnímu splínu

5 tipů, jak nepodléhat podzimnímu splínu

Léto nám definitivně dalo sbohem. Místo spousty sluníčka nás čeká déšť, mlhy, chladné dny a sychravé počasí. A hlavně s každým dnem máme pro sebe stále méně a méně denního světla. Je to právě nedostatek světla a sluníčka, který působí nepříznivě na naši psychiku a někdy nás nutí podléhat trudomyslnosti a špatným náladám. Cítíme se unavení, bez života, nic se nám nechce. Takový podzimní splín však není nálada, které bychom se měli snadno poddat.

Někdy to není jednoduché, když vidíme dešťové kapky neustále dopadající na okno a bubnující do střech. Určitě však můžeme sami udělat něco pro to, abychom se špatné nálady zbavili a nenechali se jí ovlivňovat. Pojďte s námi bojovat proti podzimnímu splínu!

Dbejte na kvalitní spánek

Kvalitní spánek je základem duševní pohody po celý rok, takže v podzimním období byste na jeho kvalitu měli spát dvojnásob. Pokuste se bezprostředně před spaním vyhnout televizi, počítači i mobilnímu telefonu, raději je nahraďte nějakou pěknou knížkou. Pokud máte problémy s usínáním, zkuste si před spaním dát hrníček meduňkového čaje, který vás uklidní.

Náš tip! Přečtěte si, co všechno můžete pro zdravý spánek udělat v našem článku.

Dbejte na kvalitní spánek

Buďte na čerstvém vzduchu a v pohybu

Samozřejmě při zaměstnání a stále ubývajícím denním světle to není až tak jednoduché, ale zkuste využít posledních slunečných dní alespoň na krátkou procházku nebo vyrazte o víkendu rovnou na pořádný výlet. A nezapomínejte, že výletovat se dá i v dešti, chce to jen kvalitní oblečení. Čerstvý vzduch vám pomůže zrelaxovat se, pohyb rozproudí energii ve vašem unaveném těle a vyplaví endorfiny, které podpoří psychickou pohodu.

Když už je opravdu hodně chladné počasí, do kterého se vám nechce, věnujte se alespoň drobnému pohybu doma. Co si třeba pustit nějakou oblíbenou taneční hudbu a jen tak si zatancovat po obývacím pokoji? Zaručeně vám to vlije novou energii do žil.

Nic se však nemá přehánět, takže pokud se cítíte opravdu hodně unavení, přejděte raději rovnou k dalšímu bodu.

Buďte na čerstvém vzduchu a v pohybu

Relaxujte a rozmazlujte se

Najděte si v uspěchaném rozvrhu čas chvilku pro sebe. Zajděte si třeba na masáž nebo si udělejte relaxační pohodu doma. Uvařte si oblíbený čaj a přečtěte si knížku, kterou už tak dlouho odkládáte. Nebo si napusťte vanu a přidejte do ní esenciální olej nebo voňavou sůl, která navodí dokonalou pohodu. Na povzbuzení jsou skvělé citrusové vůně jako je pomeranč nebo meduňka, proti stresu můžete vyzkoušet i borovici nebo oblíbenou levanduli, pro dodání energie vsaďte na eukalyptus. Pokud se zrovna necítíte na koupel, můžete si dopřát alespoň aromaterapii s vonnými oleji v aromalampě.

Náš tip! Vyzkoušejte přírodní kosmetiku značky Kneipp, která provoní vaši koupelnu omamnými vůněmi.

Relaxujte a rozmazlujte se

Jezte hodně ovoce a zeleniny (a trochu čokolády)

Fyzicky i psychicky vyčerpané tělo potřebuje především hodně vitamínů a vyváženou stravu. Zařaďte do svého každodenního jídelníčku více ovoce a zeleniny, a naopak zapomeňte na tučná a hutná jídla, ke kterým máme s ochlazením tendenci tíhnout. Vitamíny z ovoce a zeleniny nemusíte nutně konzumovat „jen tak“, skvěle se schovají například do výživných smoothie koktejlů. Vitamíny navíc posílí i vaši imunitu, což je v tomto období hodně potřeba. A nebojte se občas trochu zhřešit kouskem čokolády, samozřejmě té kvalitní s vysokým obsahem kakaa. Není tajemstvím, že čokoláda je účinným lékem proti stresu a špatné náladě.

Jezte hodně ovoce a zeleniny (a trochu čokolády)

Smějte se a buďte pozitivní

Základem je nezačínat svůj den hned s negativním přístupem, nepřemýšlet nad tím, co nepříjemného vás ten den čeká. Najděte si místo toho vždy něco, na co se můžete těšit, i kdyby to byla jen drobnost. Lepšímu pohledu na svět prospěje i dobrá společnost, protože při špatné náladě není radno trávit čas o samotě. Zajděte někam za zábavou nebo klidně jen posedět na kávu s kamarádkou nebo známými. Pusťte si zábavný film nebo se s rodinou pobavte u nějaké společenské hry. Vždyť upřímný smích je přeci tou nejlepší medicínou!

Smějte se a buďte pozitivníNapsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Gabriela

Ve 4Home působí už od roku 2011 a na svědomí má snad tisíce produktových textů. Nejraději ale píše inspirativní články právě sem do naší Kavárny.

Nejnovější příspěvky

Zbavte se octomilek jednoduchou domácí pastí

Jak zazimovat muškáty

Extra vláčný cuketový perník

Recept na těstoviny s dýňovou omáčkou

Velký bramborákový speciál

Doporučujeme