proti jarní únavě

Vyrazte do boje proti jarní únavě

Známe to asi všichni. Zima odchází, vlády se ujímá jaro, sluníčko začne hřát a my trpíme bolestmi hlavy, jsme nevyspalí a nevrlí – zkrátka cítíme se jako vymačkaný citrón.

Každý nese přechod mezi ročními obdobími jinak. Někoho se to vůbec nedotkne, někdo nemůže najít tu správnou rovnováhu. Ať tak či tak, pravdou je, že naše tělo je po zimě vyčerpané, a i když to na první dobrou nepociťujete, potřebuje trochu nakopnout. Takže zahoďte kyselé obličeje a koukněte, co můžete prosti únavě udělat!

na čerstvém vzduchu

1. Dopřejte si pohyb na čerstvém vzduchu

Postupné oteplování a hřejivé sluníčko jsou ideální příležitostí trávit více času venku, načerpat energii pohybem. Po zimě, kdy náš organismus bojoval s nedostatkem denního světla, je pobyt venku ideálním pomocníkem.

Vyjeďte na kole nebo bruslích, vyběhněte do lesů nebo se běžte jen tak projít do města (ale zdaleka se vyhněte nákupním centrům). Skvěle osvěží i každodenní dvacetiminutová procházka se psem (kočkou, fretkou, prasátkem nebo co zrovna doma chováte). Čerstvý vzduch a sluneční světlo pomáhají také pročistit si hlavu a tím působí blahodárně i na naši psychiku. Ideální činností je také plavání – v tomto ročním období však raději v krytém bazénu.

2. Nezapomeňte na dostatečný odpočinek a relaxaci

Kromě pohybu ovšem tělo potřebuje také dostatečný odpočinek – při přechodu na jarní režim více než kdy jindy. Dbejte na pravidelný režim ukládání ke spánku a a dopřejte si kvalitní spánek minimálně 7 hodin denně. Nedostatek spánku vyčerpává tělo a také oslabuje imunitu.

Tipy pro zdravý spánek naleznete v našem článku ZDE.

Nezbytný je i odpočinek a relaxace během dne. Zbytečně se nepřepínejte a dopřejte si pravidelnou relaxaci k načerpání nových sil pro boj s jarní únavou – například při poslechu hudby, s pěknou knížkou nebo třeba při skládání puzzle. Určitě se počítá i když si jen hodíte nohy nahoru a posedíte s šálkem oblíbeného čaje.

odpočinek

3. Odlehčete jídelníček

Zatímco v zimě naše tělo potřebovalo vydatné jídlo, při příchodu jara je třeba trochu ubrat. Odpusťte si na chvilku chlebíčky, řízky, svíčkové, fastfoody a sladkosti. Zažívání potřebuje probudit a očistit se od toxinů. Dejte si raději salátek, rybičku nebo nějaké dobré jídlo vařené v páře. Pokud si troufáte, zkuste očistu organismu v podobě půstu.

Důležité je také doplnit chybějící vitamíny, ať už pomocí přípravků z lékárny nebo přírodně – hlavně konzumací čerstvého ovoce a zeleniny. Nezapomínejte ani na pitný režim. Denně vypijte 2-3 litry tekutin, ať už v podobě čajů, džusů nebo třeba minerálek.

4. Vsaďte na účinné antioxidanty

Proti jarní únavě lze také bojovat tím, že pomůžeme svému tělu zbavit se škodlivin, přirozená detoxikace organismu je správným krokem. K tomu vám může pomoci každý den vypít hrnek přírodní pročisťující šťávy nebo čaje obsahujícího antioxidanty.

  •     Zelený čaj – je plný antioxidantů, zahání chuť na sladké, podporuje trávení a zabraňuje ukládání tuků v těle. Na trhu nalezneme bezpočet variací zeleného čaje i s různými příchutěmi, takže si může vybrat každý.
  •     Kopřivový čaj – povzbuzuje látkovou výměnu a podporuje vylučování škodlivin z těla, čímž prospívá detoxikaci organismu. Ideální je natrhat kopřivy čerstvé a udělat si domácí čaj, ale pokud tu možnost nemáte, lze sehnat již hotový.
  •     Rooibos – detoxikuje organismus a má uklidňující účinky. Jedná se o nečajový nápoj plný vitamínů a stopových prvků. Je bez kofeinu, takže ho bez problémů můžete pít i před spaním.
  •     Brusinková šťáva – příznivě ovlivňuje činnost jater, které mají zásadní podíl na detoxikaci organismu. Kromě toho má protizánětlivé účinky, zlepšuje krvetvorbu a snižuje riziko onemocnění močového ústrojí.
  •     Šťáva z aloe vera – k posílení imunity a podpoře detoxikace organismu. V poslední době je velmi oblíbená, a tudíž velmi lehce k sehnání.
  •     Šťáva z mladého ječmene – vitamínová bomba a účinný antioxidant. Jediným problémem je, že má velmi specifickou chuť, která se nemusí zalíbit každému. Zkuste si ječmen namíchat se svým oblíbeným džusem – chuti to pomůže a rozhodně nepřijdete o jeho příznivé účinky.

smoothie

5 nejúčinnějších detoxikačních potravin, které využijete například při přípravě smoothie naleznete v našem článku ZDE.

5. Hoďte stres za hlavu

Ono se to sice snadno řekne, ale hůř udělá. Nicméně v době, kdy na nás útočí jarní únava, je důležité co nejméně se stresovat a nepropadat špatným náladám. Vyčerpává nás to fyzicky i psychicky, a to je to poslední co naše zimou unavené tělo potřebuje. Vyčistěte si hlavu. Zkusit můžete již zmiňované procházky na čerstvém vzduchu nebo cvičení – pro uklidnění je také velmi prospěšná jóga. Určitě pomůže i trocha čokolády (samozřejmě s mírou), která navozuje pocity pohody a uklidňuje nervy. Určitě sami dobře víte, co nejlépe pomůže zrovna vám, ale pokud se boj se stresem nedaří, zkuste se alespoň těšit na léto, sluníčko a dovolenou, která už je za rohem!

Jak bojujete s jarní únavou vy?Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Gabriela

Ve 4Home působí už od roku 2011 a na svědomí má snad tisíce produktových textů. Nejraději ale píše inspirativní články právě sem do naší Kavárny.

Nejnovější příspěvky

Vůně kultur – tradiční řecká kuchyně

Jak našlehat mléko do kávy doma – třeba ve french pressu

Super jednoduchý recept na trendy těstoviny s fetou

Smoothie bowl aneb Zmrzlina ke snídani

Kurkuma – zlaté koření do kuchyně i pro zdraví

Doporučujeme