druhy kávy

Průvodce základními druhy káv nejen pro kávomily

Jaký je rozdíl mezí café latté a cappuccinem, proč si nelze objednat „velké“ espresso a jak se vlastně čte macchiato? Vyznat se ve všech nabízených typech kávy je tak trochu věda, ale není to zase tak složité, jak se může na první pohled zdát.

Co bychom to byli za kavárnu, kdybychom se nevyznali v kávě. Bohužel velmi často však ani sami kavárníci nevědí, jak má který druh kávy správně vypadat a servírují nám paskvily. Můžete tak často v nabídce narazit například na piccollo, které ovšem ve světě neexistuje. Takže do sebe kopněte trochu kofeinu a hurá na školení!

druhy kávy

Velká dávka kofeinu v malém šálku

Malé životabudiče pro všechny, kteří si nepotrpí na dlouhé vysedávání u kávy. Zapomeňte na objednávání velkého espressa, expressa i pressa (s mlékem i bez). Základní kávové nápoje mají své zavedené názvy, které není těžké si zapamatovat.

Espresso

Základní poučka – espresso je jen jedno. Žádné velké, ani malé. Pokud si objednáte espresso, v každé správné kavárně dostanete 30 ml poctivé kávy v 60–90ml šálku.

espresso

Doppio

Co ale s tím, když je pro vás klasické espresso moc malé a potřebujete trochu více energie? Pak si místo „velkého espressa“ objednejte doppio (někdy také nazývané jako double shot). Dvojnásobné množství kávy, dvojnásobné množství vody – dostanete tedy 60 ml stejně poctivé kávy jako u espressa.

Ristretto

Ristretto se připravuje ze stejného množství kávy jako espresso, je ho však o něco méně, „pouhých“ 20 ml. Je to nejoblíbenější druh kávy v Itálii, z espressových nápojů má nejsilnější tělo a nejvýraznější chuť.

Pro milovníky jemnějších chutí

Pokud jste milovníci kávy, ale nepotrpíte si na intenzivní chuť, pak jsou pro vás ideální druhy káv s větším množstvím vody.

Lungo

Prvním typem je tzv. lungo (italsky dlouhý, vodový, zředěný), nebo také prodloužené espresso. Ve zkratce – stejné množství kávy, dvojnásobné množství vody. Lungo lze vyrobit více různými způsoby, nicméně nejjednodušší a nejšetrnější je dolít espresso horkou vodou v poměru 1:1.

americano

Americano

Americano je espresso doplněné horkou vodou v poměru 1:5 a lze ho připravit dvěma způsoby. Buď espresso dolít vodou nebo připravit espresso přímo do horké vody.

V žádném případě však celý objem vody nesmí protéct kávovarem, jinak vznikne přeextrahovaná tekutina, která se nedá pít. Bohužel tímto způbobem bývá ve spoustě stravovacích zařízení připravováno klasické české presso.

Je libo trochu mléka?

Příjemným oživením a oblíbenou variantou jsou espressové nápoje s mlékem. Ideální pro delší posezení nad šálkem a vychutnávání si kávové siesty. I zde je vždy základem espresso nebo doppio doplněné buď horkým mlékem nebo mléčnou pěnou.

Espresso macchiato

Pokud máte rádi silnou kávu jen s kapkou mléka, koukněte po espresso macchiato. Jedná se o klasické espresso doplněné trochou mléčné pěny. Skutečný zážitek pro kávové labužníky.

Věděli jste, že…? Macchiato se správně čte „makjáto“? Velmi často bývá vylovováno nesprávně jako machjáto, mačáto nebo mačijáto.

Cappuccino

Cappuccino patří mezi nejoblíbenější druhy kávových nápojů, základem je 30ml espresso doplněné teplým mlékem, přičemž celkový objem nápoje je 150 až 180 ml. V původní receptuře se na povrchu setkáte s 2cm vrstvou pěny na mléce, moderní verze se doplňuje tzv. mikropěnou, kretá je jemnější a více provázaná s mlékem.

cappuccino

Caffé latté/Caffé latté macchiato

Caffé latté má oproti cappuccinu větší objem (více než 250 ml) a méně pěny, přičemž základem je opět klasické espresso, obsahuje tedy více mléka. V Itálii vzniklo jako varianta kávy pro děti. Latté macchiato je pak verze café latté, která se liší technikou přípravy. Do sklenice se nejdříve nalije mléko napěněné do mikropěny, během půl minuty se pak oddělí mléčná pěna a až poté se do sklenice nalije espresso, které vytvoří v pěně charakteristickou hnědou skvrnu.

Věděli jste, že…? Pokud si v Itálii objednáte „latté“ (jak je u nás celkem běžně zvykem) na stole vám přistane obyčejná sklenice mléka? Proto nikdy nezapomínejte připojit i slovíčko caffé.

Flat white

Flat white je mléčná varianta kávy pro milovníky silnějších zážitků, doporučujeme tedy pokud vám jedno espresso nestačí. Základem jsou totiž 2 espressa, tedy doppio, která se dolévají teplým mlékem s pěnou, přičemž celkový objem je podobný jako u cappuccina. Největší oblibu získal tento typ kávy zejména v Austrálii, nyní však se s ním setkáme běžně po celém světě.

U espressových nápojů s mlékem je populární tzv. latté art, neboli „kreslení“ obrazců pomocí mléka. Určitě jste se s ním už někdy v kavárně setkali, a dokonce má i své mistrovství. Určitě to můžete vyzkoušet i doma, ale pozor, chce to opravdu hodně cviku. 😊

 

Pokud se o kávovu problematiku opravdu zajímáte a chtěli byste se dozvědět ještě trochu víc, určitě koukněte na stránky piccoloneexistuje.cz, najdete tam zábavu i poučení.Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.