záclony a závěsy

Záclony a závěsy pro dokonalé soukromí i krásný interiér

Ačkoliv je v módě minimalistické pojetí interiéru bez zbytečných dekorací, na záclony a závěsy bychom rozhodně při vybavování bydlení neměli zapomínat. Jsou nejstarším způsobem zkrášlení oken, zútulní interiér, poskytnou optimální světelné podmínky, a navíc zabrání nevítaným pohledům. Pojďte se s námi podívat na všechny jejich výhody.

Dokonalé soukromí i úspora pro peněženku

Nikdy nevíte, kdo se dívá. Zní to sice děsivě, ale ať bydlíte v městském paneláku nebo v domku na vesnici, často si ani neuvědomíte, jak moc je z vašeho rodinného života vidět. Bez záclon by vám všichni kolemjdoucí mohli koukat klidně až do talíře. Zejména pak za dlouhých zimních nocí, kdy často svítíte, je důležité myslet na své soukromí, obzvlášť v dětských pokojích. Přitom stačí tak málo – zatáhnout závěs.

A to je jen jedna z výhod, která vám znatelně zpříjemní bydlení. Jak záclony, tak závěsy vám navíc pomohou s úsporou za energie, obzvlášť pokud ještě nemáte moderní okna. Nejen oknem, ale i balkonovými dveřmi totiž často utíká z bytu teplo, i když to vypadá, že okna dokonale těsní. Díky záclonám a závěsům se vám teplo bude držet krásně doma a neprotopíte majlant.

záclony a závěsy

Naopak v létě vám závěsy, záclony, rolety nebo žaluzie zajistí v domě příjemné klima a nepustí dovnitř rozžhavené paprsky, které interiér zbytečně přehřívají. Nemluvě o tom, že se vám rozhodnou svítit přímo do obýváku, když se chcete dívat na televizi…

Pokud si chcete dopřát něco opravdu exkluzivního, zkuste se podívat po zatemňovacích závěsech. Nežádoucí světlo pak už nebude rušit vaše poklidné snění ani každodenní činnosti. Kvalitně zpracovaný bytelný závěs navíc zabrání i případnému nepříjemnému hluku, aby se vám vkrádal z ulice dovnitř a rušil vaše chvilky klidu.

Designové závěsy a záclony domov zútulní

Vedle praktických výhod jsou však záclony i závěsy skvělým prostředkem, jak jednoduše, efektivně a často i levně dotvořit interiér a zútulnit bydlení. Můžete dát přednost nestárnoucí klasice v podobě světlých žakárových záclon, což však rozhodně to neznamená, že vaše okna musí působit nudně. I mezi klasikou naleznete originální motivy nebo barevné vzory.

Pokud váš interiér potřebuje oživit, nebojte se zvolit barevnější, živější dopněk. I záclony jdou s dobou, takže se nemusíte spokojit s obyčejnou výzdou z dob našich babiček, ale můžete vybírat z pestrého výběru doladěného na míru vašemu interiéru. Skvělým nápadem může být také kombinace klasické bílé s barevnými designovými závěsy – fantazii se meze nekladou. Mějte však na paměti, že i záclony a závěsy musíte vybírat vzhledem k barvě a ladění vašeho interiéru, aby celkové vyznění nebylo moc přeplácané.

japonská stěna

Velmi efektně pak v interiéru působí závěsový panel nebo japonská stěna, která spolehlivě nahradí klasický závěs a bude dokonalým designovým prvkem i v moderním interiéru. Navíc je nemusíte dávat pouze k oknům – poslouží také jako originální předěl místnosti.

Závěsy podle Feng shui

Také jste podlehli kouzlu čínského učení Feng Shui, které vnáší do domovů harmonii? Ani to neopomíjí funkci záclon a závěsů pro harmonické bydlení.

Místnosti zařizujeme primárně podle toho, jakou by měly plnit funkci. Tam, kde je vyžadována stimulační a aktivní energie, například pracovna či obývací pokoj, řídíme se podle energie Jang. To znamená okna bez jakékoliv výzdoby, co nejméně zastíněná, aby propouštěla co nejvíce aktivní energie. Pokud po nějakém zastínění toužíte, pak zvolte závěsy a záclony, které zakrývají pouze okno a nesahají až k zemi, jsou jednoduché a minimálně řasené. Stejně dobře poslouží také rolety a žaluzie.

Místnosti sloužící k odpočinku (zejména ložnice) naopak zařizujeme v duchu Jin. Zvolte doplňky z měkké textilie (satén, plátno, krajka, vyšívaná látka). Velmi dobře působí zdobené a řasené závěsy visící od stropu až k zemi, nemusíte se bát úplného zastínění pro útulnou atmosféru.

záclony a závěsyNapsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Gabriela

Ve 4Home působí už od roku 2011 a na svědomí má snad tisíce produktových textů. Nejraději ale píše inspirativní články právě sem do naší Kavárny.

Nejnovější příspěvky

Zbavte se octomilek jednoduchou domácí pastí

Jak zazimovat muškáty

Extra vláčný cuketový perník

Recept na těstoviny s dýňovou omáčkou

Velký bramborákový speciál

Doporučujeme