Déšť, silný vítr a prudké změny teplot jsou teď v plném proudu. Podzim je obdobím nepředvídatelného počasí, které často ovlivňuje i naše zdraví. Nelze se proto divit, že mnozí z nás trpí na podzim chřipkami, rýmou či škrábáním v krku. Zásobujeme se proto cucavými pastilkami, doplňky stravy a spreji do nosu. Tito pomocníci jsou samozřejmě skvělí, ale jejich nákup často zabolí naši peněženku. Nezoufejte, jde to i jinak!
Věděli jste, že proti podzimním nemocem můžete bojovat i sami doma? Stačí využít tajemství našich babiček, které moc dobře věděly, jak si připravit bylinné zábaly či směsi na čaj. Nechte se proto inspirovat naším článkem, ve kterém vám představíme 3 léčivé byliny na podzimní nemoci.
Lípa
Sušené lipové květy jsou skvělým pomocníkem při chřipce či nachlazení. Mají totiž schopnost povzbudit pocení, které tak pomáhá při horečkách. Nemocnému se proto rychle uleví a můžeme očekávat i pomalé klesání teploty.
Z těchto kvítků lze připravit silný čaj, který můžete dle chuti dosladit medem. Ten taktéž působí proti nachlazení, protože má hojivé účinky na zanícené sliznice dutiny ústní.
Mateřídouška
Tuto bylinku jistě poznáte podle omamné vůně. Kromě toho se ale skvěle hodí na léčbu onemocnění horních cest dýchacích. Ulevuje od bolesti v krku a pomáhá zastavit obtěžující kašel. Je známá i svými příznivými účinky na léčbu střevní chřipky. Užívá se například proti průjmu a zvracení.
Taktéž z ní lze připravit čaj. Nedoporučuje se ale užívat příliš dlouho a pozor by si na ni měly dávat především těhotné a kojící ženy.
Heřmánek
Heřmánek je asi nejznámější bylinkou využívanou při léčení sezónních nemocí. Kdo z nás někdy v životě neležel doma s rýmou a v ruce neměl šálek heřmánkového čaje? Kromě toho, že ulevuje od škrábání a bolesti v krku, pomáhá také zlepšit kvalitu spánku, která je při léčbě nemocí tak zásadní.
Čaj z heřmánku je osvědčený lék, ale tato bylinka se využívá také v kosmetice. Pokud trpíte suchostí kůže či závažnějšími kožními onemocněními, heřmánek obnovuje a zklidňuje podrážděnou pokožku.