vatikánský chléb úvodní

Tajemství vatikánského chleba štěstí

Slyšeli jste už někdy o vatikánském chlebu štěstí, nebo se vám dokonce dostal pod ruku? Ať už tuto tajemnou legendu znáte či ne, po přečtení našeho článku budete doufat, že tento chléb zavítá i do vašeho domu. Dnes totiž společně odhalíme, co je vlastně vatikánský chléb a jaké kouzelné schopnosti má.

Co je vatikánský chléb štěstí?

Tento neobyčejný koláč koluje mezi lidmi stejnou rychlostí jako řetězové emaily. Předává se mezi rodinou, příbuznými, známými, zkrátka mezi kýmkoliv, jehož rodině chcete předat štěstí. Ano, čtete správně. Pokud se vám vatikánský chléb dostane do ruky, znamená to, že si vás našlo štěstí. Neměli byste ho proto sami hledat, stačí jen vyčkat na správnou dobu.

Nenechte se ale zmást, nedostanete totiž již upečenou a pocukrovanou buchtu. Jeho kouzlo spočívá v tom, že se předává jako stále fermentující kvásek, ze kterého teprve koláč vytvoříte. Nikdo přesně neví, kdy a kde původní kvas vznikl. Můžete mít tedy v ruce i několik desetiletí zrající základ na těsto.

základ na chléb

Dostal jsem kvásek, co teď s ním?

S kváskem byste měli od dárce dostat také 7 denní plán, jak si chléb připravit. Pokud jste ale nic takového neobdrželi a lámete si hlavu, jak postupovat dál, nemusíte zoufat. Připravili jsme si pro vás přehledný postup, se kterým hravě zvládnete tento zázračný chléb upéct.

Postup: 

  • 1. den: Do darovaného těsta přidáme 250 g cukru krupice a zamícháme
  • 2. den: Přidáme 250 ml mléka a zamícháme
  • 3. den: Přidáme 250 g polohrubé mouky a zamícháme
  • 4. den: Těsto promícháme ráno, v poledne a večer
  • 5. den: Přidáme 250 ml mléka, 250 g cukru a 250 g mouky a důkladně zamícháme
  • 6. den: Těsto důkladně promícháme a rozdělíme na 4 díly – 1 díl si necháme a zbylé 3 darujeme těm, kterým chceme přinést štěstí
  • 7. den: Do našeho dílu přidáme 250 ml mléka, 250 g cukru a 250 g polohrubé mouky. Poté 200 ml oleje, 3 vejce, celý kypřicí prášek, 1 vanilkový cukr, lžičku skořice, 1/2 tabulky nalámané čokolády, balení kandovaného ovoce, 2 hrsti nahrubo nasekaných ořechů, 1 nastrouhané jablko a 1 rozmačkaný banán

Hotové těsto pečeme v hlubokém plechu či pekáči na 180 °C cca 30 – 40 minut. Chléb necháme úplně vychladnout a poté servírujeme.

vatikánský chléb štěstí

Jakmile hotový chléb provoní vaši domácnost, mělo by vás také obklopit štěstí a rodinná pohoda. A i kdyby tato legenda nebyla zcela pravdivá, alespoň si pochutnáte na vynikajícím sladkém moučníku, který jistě potěší celou vaši rodinu.

Chléb je totiž díky dlouhému zrání kvásku krásně nadýchaný, vláčný a chuť kandovaného ovoce a ořechů mu dodává jedinečnost a osobitost. My vám proto přejeme, aby si vás vatikánský chléb také našel a mohli jste vyzkoušet, zda jeho kouzlo skutečně funguje.Komentáře

  1. Dnes upečený a je to naprostá bomba. Náš recept se maličko liší, ale na funkci živočicháře to nemá vliv.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Štěpánka

Je věčně vytížená studentka, která si ale i přesto najde čas na svoji nejoblíbenější činnost, všemožné experimentování v kuchyni. Po dlouhém boji s nadváhou se začala věnovat zdravému životnímu stylu a v tomto duchu vytváří i své recepty.

Nejnovější příspěvky

Jak si vypěstovat vlastní avokádo

Vynikající jarní pesta, která musíte vyzkoušet

Domácí tzatziki a další chuťovky nejen ke grilovačce

Tipy na efektivní noční péči o pleť

5 vychytávek pro ekologickou domácnost

Doporučujeme