jak našlehat mléko

Jak našlehat mléko do kávy doma – třeba ve french pressu

Pro spoustu z nás je káva nedílnou součástí denních rituálů, zdroj energie nejen po ránu, společník pro chvíle relaxace… zkrátka život si bez ní nedokážeme představit. Někdo má rád kávu černou jako noc, někdo preferuje lehčí variantu s mlékem. Možností je spousta, stejně jako způsobů přípravy kávy.

O oblíbených způsobech přípravy doma bez drahých kávovarů jsme si již něco málo řekli v našem článku French press nebo moka konvička? Jak na domácí přípravu kávy. Jak ale na to, pokud dáváte přednost jemnější kávě s mléčnou pěnou a do kavárny se vám každý den chodit nechce? Našlehat mléko doma není žádná věda a rozhodně k tomu nepotřebujete luxusní espresso kávovar za tisíce!

Než začnete šlehat

Pro začátek si řekneme pár základních tipů, které jsou pro šlehání mléka důležité a zajistí vám ty nejlepší výsledky.

  • Mléko vždy čerstvé. Na čerstvosti mléka záleží a pro šlehání byste měli používat vždy to nejčerstvější. Pokud jste ho měli již nějakou dobu v ledničce, může se vám stát, že nebude pěnit.
  • Nejlepší je plnotučné mléko díky vysokému obsah tuku. Ideální je obsah tuku více než 3 %. Méně tučné samozřejmě našleháte taky, ale pěna nebude tak trvanlivá.
  • Ideální teplota je základ. Pokud před šleháním mléko ohříváte, dejte si pozor, abyste dodrželi ideální teplotu, což je 60–68 °C.

Šlehání mléčných alternativ

Své cappuccino nebo latté macchiato si můžete vychutnat i s rostlinnými alternativami. Ať už preferujete sojové mandlové nebo třeba kokosové mléko, rozhodně se nemusíte o mléčné varianty kávy nechat ochudit. Je však také třeba počítat s některými specifiky, která ovlivňují šlehání. Pokud máte možnost, vždy při výběru zvolte variantu mléka určenou pro baristy.

  • Kokosové mléko – díky vysokému obsahu nasycených tuků pění podobně jako kravské mléko. Plnotučné kokosové mléko je někdy třeba lehce naředit vodou, abyste dosáhli hladké a bohaté pěny.
  • Sojové mléko – jedna z nejoblíbenějších alternativ ke klasickému mléku, krásně pění, ale je možné, že si budete muset zvyknout na jeho specifickou chuť.
  • Mandlové mléko – má bohatý obsah tuku, takže pění velmi snadno a vytváří bohatou pěnu. Pozor však na lehce nahořklou chuť, nemusí každému vyhovovat.
  • Ovesné mléko – cenově dostupná varianta rostlinného mléka, která sice slušně pění, ale pěna bývá méně stabilní.
  • Rýžové mléko – nízkokalorická varianta, ovšem kvůli menšímu obsahu tuku pění jen lehce.

způsoby šlehání mléka

Šlehejte automaticky

A teď už k samotnému šlehání. Pokud jsou u vás doma mléčné alternativy kávy hodně oblíbené, určitě zvažte menší investici do automatického pěniče mléka. Pohlídá zá vás v podstatě vše, včetně správné teploty při ohřevu. Dle typu umí třeba i šlehání studeného mléka nebo třeba klasický ohřev bez šlehání, který jistě využijete i pro běžné vaření.

Cenově dostupnější alternativou pak může být ruční elektrický šlehač v podobě metličky, který napění mléko spolehlivě, ale ohřátí na správnou teplotu i délku pěnění si již musíte ohlídat sami.

French press pro přípravu kávy i šlehání mléka

Pokud patříte k fanouškům kávy z french pressu, můžete jásat, máte doma multifunkční nástroj. Využijete ho totiž nejen k přípravě kávy nebo sypaného čaje, ale také právě k našlehání mléka. Trochu si zaposilujete, ale výsledek je skvělý. Jak se říká – za málo peněz hodně muziky. Jak na to?

Ohřejte mléko na doporučenou teplotu (viz výše) a vypláchněte french press horkou vodou, aby dobře udržel teplotu mléka. Nalijte mléko do nádoby – pozor na množství, je třeba počítat s tím, že našleháním mléko zvětší objem. Přiklopte nádobu víkem, přidržte si víko jednou rukou a druhou energicky pumpujte sítkem nahoru a dolu, dokud se nevytvoří jemná pěna.

Je to skutečně tak snadné, jak to zní. Navíc takto vytvořená pěna má téměř dokonalou strukturu a když vyladíte výsledek k dokonalosti, můžete s ní vyzkoušet i latté art.

šlehání mléka ve french pressu

Hezky po staru

Pokud si rádi vychutnáte nějaké to cappuccino jen občas a nechce se vám investovat do dalšího vybavení, i pro vás existuje dostupná alternativa – vyšlehat si mléko hezky po staru. Poslouží vám k tomu třeba elektrický ruční šlehač (rychlejší varianta s celkem kvalitním výsledkem) nebo klasická metlička (pomalejší a namáhavější varianta s méně kvalitní pěnou).

Zajímavým nápadem je také vyšlehání mléka v zavařovačce. Základ postupu je stejný jako u french pressu – tedy ohřáté mléko nalejete do teplé sklenice a důkladně zašroubujete víkem. Doporučujeme sklenici držet například v utěrce, abyste se nespálili. Pak už zbývá jen intenzivně „šejkrovat“, dokud z mléka doslova nevytřesete pěnu. Tímto způsobem sice získáte asi nejméně krémovou pěnu ze zmíněných variant, ale jako nouzová varianta to určitě postačí.Komentáře

    1. Dobrý den, jsme moc rádi, že se Vám u 4Home líbí. Uděláme vše pro to, abyste s nákupy u nás byla spokojená i nadále. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.