Eko Vánoce

Eko Vánoce aneb Jak balit dárky udržitelně

S vánočními svátky je také spojen každoroční příval balicího papíru, všemožných obalů, igelitů, krabic, fólií a stužek. Kdo si potrpí na tradiční balení dárků, se asi nevyhne zvýšenému množství dopadu. My ale víme, že i vánoční dárky můžeme nazdobit udržitelně a ulehčit tak naší planetě. Způsobů, jak na ekologické Vánoce, existuje nespočet. My jsme si pro vás připravili 4 tipy, které vám pomohou skoncovat s přebytečným odpadem.

Dejte přednost recyklovanému papíru

Pokud to u vás doma bez balicího papíru nejde, nejjednodušší způsob, jak se vydat ekologičtější cestou, je bezesporu recyklovaný papír. Mějte ale na paměti, že ne každý balicí papír, který výrobce prezentuje jako „eko“, je ve skutečnosti udržitelnější.

Nejspolehlivější je použít na balení vašich dárků klasický papír na balíky, kterému se přezdívá „šedák“. Najdete ho v každém papírnictví. Ačkoliv je na první pohled velmi obyčejný, můžete alespoň použít svou fantazii a vyzdobit ho oblíbenými barvami. Kombinujte ho například se sušeným ovocem, eko stužkami nebo vezměte barevné propisovače a pusťte se do vlastní tvorby.

balicí papír

Sušené ovoce místo zbytečných ozdob

Nejenže krásně voní, ale je i perfektní dekorací vánočních dárků. Sušené ovoce je pro každého, kdo se pokouší o ekologické Vánoce, naprostou nutností. Jinak nudnému balicímu papíru dodá neobvyklý šmrnc, a navíc provoní celou místnost. Nejlépe se na balíčky hodí sušené citrusové plody, které dlouho vydrží a můžete je použít klidně několikrát za sebou. Skvělé jsou ale i sušené šípky, ananas nebo koření jako skořice a badyán.

Sušené ovoce seženete v obchodě už připravené ke zdobení, ale jednoduše si ho přichystáte i v klidu domova. Pokud vlastníte sušičku potravin, je pro vás tento úkol jistě jednoduchý. Jinak lze ovoce nasušit i v troubě na pečení.

sušené ovoce dekorace

Využijte přírodních materiálů

Kromě sušeného ovoce a koření můžete uplatnit i jiné přírodní materiály. Najdete je u vás na zahradě, v parku nebo v lese a největší jejich výhodou je, že vás nebudou stát ani korunu. Vezměte s sebou na procházku děti a vydejte se na lov hezkých barevných listů, větviček, jehličí nebo plodů. Možností existuje nespočet, stačí se jen porozhlédnout kolem. Nakonec se z takového honu na dekorace může stát i perfektní zimní procházka.

Nejlépe se na vánoční dárky hodí: 

  • větvičky smrku nebo jedle
  • sušené barevné listy
  • šišky
  • sušené jeřabiny
  • bukvice
  • žaludy
  • kaštany
  • jiné větvičky (můžete je třeba nastříkat barvou)

přírodní materiály dekorace

Použijte zbytky

Teď si možná říkáte, že jsme se už úplně pomátli. Nemějte strach, nemyslíme tím samozřejmě zbytky od nedělního oběda ani slupky od brambor. Pokud se snažíte o ekologický životní styl, jistě je vám známo, že není potřeba dekorace po prvním použití zahodit. Nejlepší je samozřejmě shromažďovat si vánoční ozdoby, které jste využili na předchozí dárky. Ne vždy je to ale možné, protože se papír potrhá a stužka třeba ztratí mezi odpadky. Zkuste ale zapátrat po zbytcích stužek, papírů a ozdobiček z předchozích Vánoc, které vám doma ještě zůstaly z předešlého balení.

Ačkoliv se může jednat o odstřižky, které se na první pohled jeví jako nepoužitelné, často i z nich vykouzlíte pěknou dekoraci, která ozvláštní váš dárek.

využití zbytkůNapsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Štěpánka

Je věčně vytížená studentka, která si ale i přesto najde čas na svoji nejoblíbenější činnost, všemožné experimentování v kuchyni. Po dlouhém boji s nadváhou se začala věnovat zdravému životnímu stylu a v tomto duchu vytváří i své recepty.

Nejnovější příspěvky

Vůně kultur – tradiční řecká kuchyně

Jak našlehat mléko do kávy doma – třeba ve french pressu

Super jednoduchý recept na trendy těstoviny s fetou

Smoothie bowl aneb Zmrzlina ke snídani

Kurkuma – zlaté koření do kuchyně i pro zdraví

Doporučujeme