šípek

Zázračný šípek aneb podzimní vitamínová bomba

Spousta z nás už téměř zapomněla moudrost našich babiček a prababiček, že příroda je doslova lékárna plná zdravých bylinek a rostlin. Nicméně některé rostliny a bylinky si svou pověst léčivek stále zachovávají. Jednou takovou obecně známou přírodní lékárnou jsou červené plody šípku, které právě teď dozrávají. Šípek byl považován za lék již ve starém Řecku a k léčení ho využíval údajně i sám Hippokrates.

Uděláte z něj nejen lahodný čaj, ale i sirup, marmeládu nebo třeba omáčku. Můžete ho použít čerstvý nebo si ho nasušit, abyste měli zásoby vitamínů po celý rok. A právě teď je nejvhodnější doba vyrazit do přírody na jeho sběr.

Vitamínová bomba

Šípek je obecně známý díky vysokému obsahu vitamínu C – vedle rakytníku je dokonce nejnabušenější zásobárnou tohoto vitamínu. Díky tomu je skvělým parťákem pro boj s nachlazením i jako prevence a posílení pro imunity. Dodává tělu látky proti infekci způsobené viry a bakteriemi. Podzim je tedy nejlepší doba na to, mít ho po ruce.

Mimo to ale šípek obsahuje i spoustu dalších vitamínů a zdraví prospěšných látek, o kterých se už tolik neví. Vitamin B1 je skvělý pro lepší soustředění, rostlinná látka rutin je důležitá pro zdravé cévy, vápník posiluje kosti a zuby a železo je nezbytný parťák pro správnou krvetvorbu. Díky spojení jednotlivých látek působí také proti paradontóze a onemocněním dásní, posiluje nervovou soustavu, a působí blahodárně na zažívání, proti plynatosti a zadržování vody v těle, podporuje správnou funkci ledvin a v neposlední řadě posiluje oběhový a dýchací systém. Takže takový šípkový čaj vydá doslova za deset doktorů.

šípkový keř

Kdy vyrazit k šípku

Ideální dobou pro sběr šípku je druhá polovina září a říjen, kdy plody dozrávají. Zralé šípky poznáte podle syté červenooranžové až červené barvy a pevné slupky. Nesbírejte plody, které jsou již přezrálé nebo nahnědlé. Babské rady tvrdí, že šípek se má sbírat až po prvních mrazech. Na to však pozor, protože takový šípek již není vhodný k sušení. Můžete z něj však udělat marmeládu nebo šípkovou omáčku ke zvěřině.

Nezapomeňte se na sběr vybavit rukavicemi, abyste nemuseli zápasit s trny, a košíkem nebo látkovým sáčkem – v mikrotenovém by se vám šípky mohly zapařit. Po návratu domů plody řádně protřiďte, omyjte a osušte.

Jak sušit

Šípek lze nasušit různými způsoby, od tradičního sluníčka až po moderní sušičku.

Při slunečném podzimu můžete sušit šípek přirozeně na sluníčku (na plechu nebo drátěné podložce), dejte si však pozor, aby se usušil dostatečně rychle, nezplesnivěl a nezvlhnul například při dešti. Na noc ho uklízejte domů do sucha.

Při sušení v troubě je třeba hlídat teplotu. Celé šípky rozprostřete na pečicí papír na plech, případně na drátěnou podložku, a při nižší teplotě (neměla by přesáhnout 70 °C) je sušte v troubě s mírně otevřenými dvířky. Dejte pozor, aby se vám plody nepřipálily.

Asi nejméně náročné je pak sušení v sušičce ovoce při teplotě cca 40–60 °C (držte se doporučení výrobce), kde se vám usuší samy bez námahy.

šípkový čaj

Správně usušený šípek má tmavočervenou barvu, je tvrdý a při zmáčknutí praskne a drolí se. Nesmí zůstat uvnitř vlhký nebo vláčný, jinak by vám zplesnivěl. Nasušený šípek skladujte nejlépe ve vzduchotěsné skleněné nádobě nebo tradičně v plátěném sáčku v temnu a suchu. Ale pozor, měli byste ho spotřebovat cca do 1 roku, poté se vitamíny vytrácí.

Recept na šípkový džem

Šípek má opravdu širokou škálu použití a jedním ze způsobů, jak si ho uchovat na delší dobu je zavařit ho do lahodného džemu. Ten pak můžete jíst jen tak s chlebem, použít ho při výrobě cukroví nebo si s ním třeba dochutit ovesnou kaši. Příprava je sice náročnější, ale výsledek rozhodně stojí za to!

Co budete potřebovat?

(na cca 500 ml džemu)

  • 1 kg čerstvého šípku
  • 1 l vody
  • šťáva z 1 citronu
  • sladidlo dle preferencí (338 g cukru, 2 lžičky stévie nebo 340 ml medu)

Jak na to?

Šípky omyjte a důkladně osušte, odřízněte na obou koncích a podélně rozřízněte. Důkladně očistěte od semínek a nepříjemných „chloupků“. Dejte očistěný šípek do většího hrnce, přidejte vodu a přiveďte k varu. Stáhněte teplotu, aby směs jen zlehka probublávala, přikryjte poklicí a nechte cca 40 minut až hodinu vařit (dokud šípek nezměkne).

Směs nechte lehce zchladnout a důkladně ji rozmixujte tyčovým mixérem. Pokud chcete hladký džem bez drobných kousků, můžete ho přecedit přes jemné sítko nebo plátýnko. Opět lehce zahřejte a dochuťte vybraným sladidlem, nakonec přidejte citronovou šťávu. Takto připravený džem můžete dát rovnou do lednice nebo rozdělit do zavařovacích sklenic a klasicky zavařit na horší časy. Nelekejte se, když bude směs tekutější, po zchladnutí krásně zhoustne.

šípkový džemNapsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Gabriela

Ve 4Home působí už od roku 2011 a na svědomí má snad tisíce produktových textů. Nejraději ale píše inspirativní články právě sem do naší Kavárny.

Nejnovější příspěvky

Vůně kultur – tradiční řecká kuchyně

Jak našlehat mléko do kávy doma – třeba ve french pressu

Super jednoduchý recept na trendy těstoviny s fetou

Smoothie bowl aneb Zmrzlina ke snídani

Kurkuma – zlaté koření do kuchyně i pro zdraví

Doporučujeme