Co nám prozradí gramáž ručníků

Ať už nakupujete ručníky a osušky pro svou rodinu v kamenných obchodech nebo třeba na internetu, vždy se setkáte se základním technickým parametrem a to je gramáž. Co ale tento pojem pro nás znamená a jak si podle něj ručníky vybírat?

Nádherné měkké a savé ručníky – z čeho jsou?

K výrobě ručníků a osušek se v dnešní době užívá téměř výhradně bavlna. Ať už v základní podobě, jako bio bavlna, nebo její v poslední době velmi oblíbená kombinace s bambusovými vlákny. Ta dodají ručníku vlastnosti, které samotná bavlna nemá, a to hebký lesk a antibakteriální schopnosti. Bambusové ručníky jsou také o něco jemnější a šetrnější k citlivé pokožce.

Z těchto materiálů se pak vyrábí tzv. smyčkové tkaniny. Jsou to trojrozměrné textilie, kde třetí rozměr tkaniny tvoří kličky z osnovních nití nad nebo pod plochou základní tkaniny. Díky tomu jsou ručníky a osušky měkké, nadýchané a mají vynikající savost. Každý materiál se však na trhu objevuje v různých kvalitách, které lze hodnotit na základě celé řady ukazatelů.

Čím vyšší gramáž ručníků, tím líp

Základním ukazatelem kvality všech látek (nejen ručníků), je právě měrná hmotnost, označovaná jako „gramáž“. Ta vyjadřuje hmotnost (v gramech) jednoho čtverečného metru látky. Je samozřejmé, že s rostoucí gramáží tkaniny roste také kvalita (hutnost) látky, neboli čím je ručník těžší, tím více obsahuje bavlny.

Čím vyšší gramáž, tím je ručník či osuška savější, tvarově stálejší, nadýchanější a mnohem více odolná proti mechanickému poškození. Kvalitnější ručníky poznáme lehce už na omak, údaje o gramáži by však měly být dostupné u každého prodávaného výrobku, zejména pak v internetových obchodech, abychom nekupovali takříkajíc „zajíce v pytli“.

Gramáž kvalitních ručníků a osušek se pohybuje od 420 – 450g/m2, u těch luxusních s nejvyšší kvalitou pak může dosahovat až hodnot okolo 800g/m2 (u pracovních a kuchyňských ručníků naopak bývají požadavky na gramáž samozřejmě nižší). To ovšem neznamená, že ručníky s gramáží nižší než 400g/m2 jsou přímo nekvalitní.

Nižší gramáž se projevuje zejména na síle látky – je samozřejmě o něco tenčí. Také se může stát, že se rychleji opotřebují praním, proto je vždy nutné dodržovat pokyny k údržbě u každého výrobku, aby textilie vyrdžely co nejdéle. Kvalita ručníků a osušek se ovšem také odráží v jejich ceně, proto pokud si potrpíme na tu nejvyšší kvalitu, zaplatíme za to také odpovídající částku. Stejně tak pokud chceme ušetřit, musíme počítat s tím, že nedostaneme ten nejnadýchanější a nejměkčí ručník na trhu.Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.