Vařit rychle a chutně je zaručeně snem každé kuchařky i kuchaře. Chce to však šikovného pomocníka. Křehké hovězí maso na rajskou omáčku nebo brambory během chvilky můžete mít jednoduše s tlakovým hrncem, který je nezbytnou součástí každé moderní kuchyně. Nejen, že významně urychluje vaření, ale také maximálně zachovává chuť potravin. Vaření v „papiňáku“ je také šetrné a zdravé, proto je vhodné využívat ho i při přípravě dětské nebo vegetariánské stravy. Potraviny jsou v hrnci během vaření hermeticky uzavřeny bez přístupu vzduchu, takže si uchovají více živin, zůstávají aromatičtější a mají lepší chuť.
Proč papiňák?
Tlustostěnný hrnec sloužící k vaření za vyššího tlaku než je běžný atmosférický tlak vynalezl ho v roce 1679 Denis Papin, z jeho příjmení právě pochází zlidovělý název papiňák. Denis Papin byl francouzský učenec a člen akademie věd, který představil hrnec jako nástroj pro změkčení masa a kostí. Při svém pobytu v Londýně dal Denis Papin připravit v tlakovém hrnci večeři pro členy britské Královské společnosti, ale jeho vynálezce neustále usiloval o rozšíření do domácích kuchyní. Ovšem k masovému rozšíření tlakového hrnce došlo teprve v průběhu 20. století.
Bezpečnost především
Všeobecným strašákem při používání tlakových hrnců je riziko výbuchu. Toto nebezpečí však hrozilo pouze u dřívějších hrnců. Roku 1927 francouzský inženýr Gautier sestrojil tlakový hrnec vybavený pojistným ventilem, který propouští přebytečnou páru azabraňuje nebezpečnému zvýšení tlaku, které by mohlo vést k roztržení hrnce a výbuchu. Především u starých hliníkových tlakových hrnců bohužel docházelo k nebezpečnému ucpání toho ventilu.
Dnes jsou však hrnce navíc vybaveny takzvanou tavnou pojistkou, která se při extrémní teplotě a tlaku roztaví a umožní tak bezpečné unikání přebytečné páry ven z hrnce i v případě ucpání ventilu. Používání tlakových hrnců je tedy naprosto bezpečné a nemusíte z něj mít obavy.
Důležité je ale dodržovat také určitá opatření. Například byste do tlakového hrnce neměli dávat koření a bylinky, které by mohly ucpat ventil. Velmi důležité je maximální naplnění hrnce. Moderní hrnce jsou vybaveny ryskou pro maximální a minimální naplnění. Pokud ji nenajdete, řiďte se radou – naplnit do poloviny pevnými potravinami a do tří čtvrtin tekutinami.
Jak vybrat ten správný?
Vybírejte v první řadě podle velikosti. Menší hrnce se hodí pro vaření pro dva, větší užije velká rodina. Pokud chcete snížit riziko připálení pokrmu na minimum, koukejte po hrncích s vrstveným dnem. Sady hnců s více nádobami jsou praktickým pomocníkem, pokud chcete vařit zároveň hlavní jídlo i přílohu. Jednotlivé typy tlakových hrnců se mohou lišit typem ovládání a počtem bezpečnostních pojistek – věnujte tedy zvýšenou pozornost i těmto parametrům. Většinu tlakových hrnců lze bez problémů používat jak na plynovém sporáku, tak například na sklokeramické desce, pokud si ale nejste jistí, určitě se u zvoleného typu poptejte u prodejce.
Proč si tedy pořídit tlakový hrnec?
- šetří energii (až 70 %)
- šetří čas (až 70 %)
- i to nejtužší maso změkne už po 20 minutách
- při teplotě mezi 120 °C a 130 °C zůstane chuť pokrmu výraznější než u obyčejných hrnců
- vaření v tlakovém hrnci je šetrné a zdravé
- vzduch se od vaření tolik neohřívá