rychlovarné konvice

Rychlovarná konvice: jak vybrat a nepřebrat

Ranní káva, čaj o páté nebo pořádná dávka čaje s medem na podzimní nachlazení? Rozhodně se neobejdete bez rychlovarky! Rychlovarné konvice patří mezi kuchyňskými elektrickými spotřebiči mezi nejčastěji používané, jejich výběr tedy není radno podcenit.

Kolik vody obvykle dáváte?

První věcí, na kterou bychom se měli dívat, je objem rychlovarné konvice. Ten se nejčastěji pohybuje v rozmezí 1 – 2 l a pro vás je při výběru důležité, kolik vody běžně dáváte vařit. Pokud často hostíte větší společnosti přátel a návštěv nebo máte velkou rodinu, vyplatí se sáhnout po rychlovarné konvici s větším objemem. V běžných domácnostech však bohatě postačí objem konvice do 1,5 l. Určitě je také dobré zkontrolovat minimální povolené množství vody v konvici, obzvlášť pokud často vaříte vodu pouze na jeden hrníček čaje.

NÁŠ TIP! Nevzdávejte se rychlovarné konvice ani na cestách – rychlovarky seženete také v praktických cestovních velikostech.

Dbejte na bezpečnost i praktičnost

Nepostradatelnou výbavou rychlovarných konvic je bezpečnostní systém proti přehřátí (ten se u novějších typů skládá dokonce z několika pojistek), automatické vypnutí, vyjímatelný filtr proti vodnímu kameni a pojistka víka. Zakrytá spirála u tzv. bezspirálových rychlovarných konvic zajistí sice o něco pomalejší ohřev vody, ale na druhou stranu vás nemusí tolik trápit práce s odstraňováním vodního kamene.

Určitě nepřehlédněte ani příkon. Obecně platí, že čím vyšší má rychlovarná konvice příkon, tím rychleji se v ní voda ohřeje. Příkon rychlovarných konvic se pohybuje v rozmezí 800 – 3000 W, ideální je hodnota pohybující se okolo 2200 W.

Rychlovarná konvice Concept

Mezi šikovné vybavení rychlovarných konvic patří také světelná signalizace provozu a zřetelný vodoznak, díky kterému můžete kontrolovat množství vody. Oboustranný vodoznak nebo vodoznak umístěný pod madlem konvice navíc výborně poslouží pravákům i levákům.

NÁŠ TIP! Milovníci kvalitních čajů by se měli zaměřit na rychlovarné konvice s možností regulace teploty, která vám zajistí správně uvařenou vodu i pro ty nejnáročnější druhy čaje.

Vyberte konvici, která vám bude slušet

Základní volba, která vás čeká, je mezi plastovými, nerezovými a keramickými nebo skleněnými konvicemi. Keramické konvice se pyšní luxusním vzhledem často ve tvaru tradičních čajových konviček, skleněné se zase skvěle hodí do moderních kuchyní díky čistému designu a často i efektnímu barevnému podsvícení. Oba typy jsou skvelou volbou pro všechny, kteří si potrpí na nevšední design. U skleněných konvic však musíte počítat s náročnější údržbou a dávat si pozor na tvrdost vody kvůli usazování kamene.

Nerezové rychlovarné konvice patří v současné době asi mezi nejoblíbenější díky své odolnosti, snadné údržbě a také širokému výběru různých provedení. Vybírat můžete od hladkého šedého kovu až po barevné motivy, například s puntíky. Skvěle tak doladíte konvici do jakéhokoliv typu kuchyně. Barevné nerezové konvice navíc působí díky kovovému provedení elegantnějším dojmem než konvice plastové. Ty jsou však oblíbenou klasikou, která přináší cenovou dostupnost, nenáročnou údržbu a oproti konvicím kovovým jsou také zpravidla znatelně lehčí, tím pádem snadnější na manipulaci. Pokud hledáte nejlepší konvice a jejich srovnání napříč všemi materiálovými kategoriemi, pomůže vám porovnání a recenze rychlovarných konvic.

NÁŠ TIP! Velmi oblíbené a originální jsou konvice v retro designu, které se stanou i nepřehlédnutelným doplňkem do každé kuchyně.

čajová konvice

Myslete na životnost

Jak dlouho vám rychlovarka vydrží je samozřejmě v první řadě záležitostí její kvality a frekvence používání. Na tom, že vám vydrží co nejdéle, se však můžete podílet i sami správným zacházením a údržbou. Při správné péči vám kvalitní konvice bude skvěle fungovat několik let.

Základem je samozřejmě dodržování všech základních pokynů pro její provoz, a to zejména dodržení limitů pro minimální a maximální objem ohřívané vody. Na životnost má však nemalý vliv také usazování vodního kamene. Je velmi důležité ho pravidelně odstraňovat a pokud máte doma hodně tvrdou vodu, určitě zvažte pořízení filtrační konvice a vodu před vařením filtrujte. Tvrdá voda totiž nejen poškozuje konvici, ale také má vliv na chuť nápoje z ní připravovaného. Usazeniny snadno odstraníte po domácku například octem nebo speciálními odstraňovači k tomu určenými.Komentáře

  1. Určitě je vhodné se zaměřit na regulaci teploty. Pokud tuto funkci využijete, třeba pro přípravu čajů a speciální kávy, je to skvělá výhoda. Například značka Bosch má kvalitní modely.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *