Třídění odpadu v domácnosti je základem péče o životní prostředí, proto je škoda, že zrovna nejvyužitelnější odpad – bioodpad – třídíme ze všeho nejméně. Kromě hnědých popelnic, kterých ve městech postupně přibývá, máte i další možnost využití bioodpadu, a to pořídit si nové domácí mazlíčky – žížaly.
Nedávno nám v nabídce přistála novinka v podobě vermikompostéru. A jakožto tvorové zvídaví jsme se jali pátrat, jak vlastně takové kompostování pomocí žížal funguje.
Co budete potřebovat
Vermikompostér
Můžete koupit už hotový nebo si vyrobit vlastní. Základem jsou minimálně 2 nádoby (1 pro kompostování bioodpadu a jedna, do které odzéká tzv. žížalí čaj), až se vám však bude kompost rozrůstat, určitě upotřebíte minimálně jednu další nádobu. Při domácí výrobě si dejte pozor na to, aby byly nádoby dostatečně prostorné. Nejlepší je širší nádoba, ale ne moc hluboká. Nezapomeňte na otvory pro odvod přebytečné vlhkosti a víko, které zabrání vysoušení.
Podestýlku pro žížaly
Nejlépe poslouží na kousky natrhaný karton, recyklovaný papír nebo třeba kokosové textilní vlákno. Podestýlku před přidáním žížal navlhčete.
Žížaly
Do začátku vám bude stačit půl kila žížal. Pro ty, kdo počítají na kusy, je to asi dvě stě žížal. Nemůžete si však domů nastěhovat jakoukoliv žížalu, kterou po cestě potkáte (i kdyby to byla třeba Julie). Lze použít žížaly hnojní, které běžně najdete na zahradě v kompostu, ale ještě lepší variantou jsou žížaly kalifornské, které mají velký apetit, takže kompostují mnohem rychleji. Koupíte je u specializovaných prodejců nebo od majitelů vermikompostérů, kteří už nějaký ten pátek žížalky chovají. Kalifornské žížaly se rychle množí, takže určitě nebude problém nějaké od „chovatelů“ sehnat. Krásnou mapku soukromých i komunitních kompostérů najdete na stránkách organizace Kokoza.
Jak si založit vlastní vermikompostér se podívejte například v tomto videu:
Co do vermikompostéru ne/patří
Ve vermikompostéru můžete kompostovat všechny zbytky ovoce a zeleniny, zelené natě, suché pečivo, papírové ubrousky nebo třeba čajové sáčky (ne umělohmotné) a kávovou sedlinu. Snese i skořápky od vajíček, ale je nutné je rozbít na velmi malé kousky. Stejně tak velké kusy ostatního odpadu je lepší rozkrájet na menší kousky.
Žížalám nechutná cibule, česnek a opovrhnou i zázvorem a chilli. A rozhodně do kompostéru nedávejte zbytky masa, kosti, mléčné výrobky ani tuky.
Na co si dát pozor
Žížalky jsou sice opravdu velcí žrouti, ale není radno je překrmovat. Hlavně na začátku, než se žížaly v novém prostředí zabydlí, je proces kompostování pomalejší a musíte tomu uzpůsobit dávkování odpadu. První měsíc krmte žížaly jednou až dvakrát týdně hrstí bioodpadu. Postupně vám bude žížal přibývat a můžete dávky „krmiva“ zvyšovat.
Pokud byste měli v kompostéru více zbytků, než stihnou spořádat, mohl by vám kompost začít plesnivět a zapáchat. Můžete si pomoci také vážením – 0,5 kg žížal zkonzumuje zhruba 0,25 kg bioodpadu denně.
Hlídejte optimální teplotu. Žížalám vyhovuje nejvíce teplota okolo 20 °C, musíte tedy kompostér chránit před mrazem i přímým sluncem. Tolerovat vám bude teplotu 5-25 °C.
S teplotou a dostatečným odvětráváním souvisí také optimální vlhkost. Vezměte hrst kompostu (bez žížal) a stiskněte ji v dlani. Jestliže se objeví pár kapek vody, vlhkost je přiměřená; pokud se objeví při zmáčknutí voda mezi prsty, kompost je příliš vlhký (vlhkost pomůže odstranit suchý natrhaný papír nebo lepenka); když se kapky vody neobjeví, je příliš suchý (zde pomůže vlhký nařezaný papír, proužky lepenky nebo navlhčený kartón od vajíček).
Pokud by se stalo, že vám žížaly začnou z kompostéru utíkat, je něco v nepořádku, velmi pravděpodobně něco z výše uvedených případů.
Co z toho budete mít?
Kromě dobrého pocitu, že děláte něco prospěšného, omezíte také produkovaný odpad z vaší domácnosti o několik desítek procent. Pro své rostliny získáte vysoce kvalitní biokompost a tzv. žížalí čaj.
Vermikompost je nejlepší hnojivo, které můžete svým rostlinám dopřát. Obsahuje účinné enzymy a růstové hormony. Přidává se k zemině do květináčů pokojových květin nebo přímo na záhon. Pokud vermikompost smícháte se zeminou, může být použit jako klasický substrát. Působí také jako startér při procesu klíčení rostliny. Žížalí čaj je vynikající tekuté hnojivo pro bylinky, pokojové rostliny i zahradu. Obsahuje totiž vysoké množství živin a enzymů, které pomáhají rostlinám růst a udržovat je odolné vůči škůdcům.
Zdroje informací: Kompostuj.cz, Kokoza.cz, Samosebou.cz, Urbalive.cz